Saç Kökü Foliküliti (İltihabı) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Saç derisi foliküliti, saç köklerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt durumudur. Genellikle bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır. Erken aşamada, saç köklerinin etrafında küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilceler gibi görünür, her bir saçın çıktığı küçük cepler. Enfeksiyon yayılabilir ve iyileşmeyen, huysuz yaralara dönüşebilir.

Durum hayati tehlike oluşturmaz, ancak kaşıntılı, ağrılı ve utanç verici olabilir. Şiddetli enfeksiyonlar kalıcı saç dökülmesine ve yara izine neden olabilir.

Bir kişinin hafif bir vakası varsa, temel öz bakım önlemleri ile birkaç gün içinde düzelebilir. Daha ciddi veya tekrarlayan folikülit için uygun tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Saç Kökü Foliküliti Belirtileri

Folikülit belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Saç köklerinin etrafında gelişen küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilce kümeleri
  • Açılan ve kabuklanan irin dolu kabarcıklar
  • Kaşıntılı, yanan cilt
  • Ağrılı, hassas cilt
  • Büyük şişmiş bir yumru veya kitle

Saç Kökü Foliküliti Türleri

İki ana folikülit türü yüzeysel ve derindir. Yüzeysel tip folikülün bir kısmını içerir ve derin tip tüm folikülü içerir ve genellikle daha şiddetlidir.

Yüzeysel folikülit formları şunları içerir:

  • Bakteriyel folikülit – Bu yaygın tip, kaşıntılı, beyaz, irin dolu şişliklerle işaretlenir. Saç folikülleri bakterilerle, genellikle Staphylococcus aureus (staph) ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Staph bakterileri her zaman ciltte yaşar. Ancak genellikle bir kesik veya başka bir yara yoluyla vücudumuza girdiklerinde sorun yaratırlar.
  • Sıcak küvet foliküliti (pseudomonas foliküliti)- Bu durumda, buna neden olan bakterilere maruz kaldıktan bir ila iki gün sonra kırmızı, yuvarlak, kaşıntılı şişlikler gelişir. Sıcak küvet foliküliti, klor ve pH seviyelerinin iyi düzenlenmediği sıcak küvetler ve ısıtmalı havuzlar da dahil olmak üzere birçok yerde bulunan pseudomonas bakterisinden kaynaklanır.
  • Jilet darbeleri – Bu durumda, büyümüş tüylerin neden olduğu cilt tahrişi vardır. Çoğunlukla çok yakın tıraş olan kıvırcık saçlı erkekleri etkiler ve en çok yüz ve boyunda belirgindir.
  • Pityrosporum foliküliti- Bu durumda sırt ve göğüste ve bazen de boyun, omuzlar, üst kollar ve yüzde kronik, kırmızı, kaşıntılı püstüller vardır. Bu tip bir maya enfeksiyonundan kaynaklanırA.

SKALP FOLİKİLİTİNİN NEDENLERİ

Folikülite çoğunlukla saç köklerinin Staphylococcus aureus (staph) bakterileri ile enfeksiyonu neden olur. Folikülite ayrıca virüsler, mantarlar ve hatta batık tüylerden kaynaklanan bir iltihaplanma da neden olabilir.

Foliküller kafa derimizde en yoğun olanıdır ve avuç içlerimiz, ayak tabanlarımız, dudaklarımız ve mukoza zarlarımız dışında vücudumuzun her yerinde bulunurlar.

Saç Kökü Foliküliti için Homeopatik Tedavi ve Remediler 

Saç kökü foliküliti için doğal ve alternatif tıp tedavisi arayan kişilerin başvurduğu homeopati tedavisi, ağrısız, acısız ve yan etkisiz bir iyileştirme sağlaması nedeniyle tüm dünyada güvenle tercih edilmektedir. Ana şikayet olarak saç kökü foliküliti için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut tüm hastalık belirtileri tek tek tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan analiz sonrasında hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi tespit edilerek hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda saç kökü foliküliti için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

SULPHUR :  Folikülit için mükemmel bir remedi. Sıcak, akşam veya gece kötüleşen döküntülerde şiddetli kaşıntı ve yanma olduğunda çok faydalıdır. Cildin havaya ve yıkamaya karşı hassasiyeti vardır. Merhem kullanımı ile cilt şikayetlerinin baskılandığı durumlarda çok faydalıdır.

HEPAR SULPH :   Folikülit için en iyi çareler. Püy birikimi olan döküntüler için faydalıdır. Erüpsiyonlar yanma ve batma hissi ile dokunmaya çok duyarlıdır.  

GRAPHITES : Sakal bölgesini etkileyen folikülit için çok faydalı bir ilaç, yapışkan sıvı sızar. Kaşıntı, yanma ve batma hissi var.

CALCAREA SULPH : Püy veya kan sızan folikülit için faydalıdır. Dokunmaya duyarlı sarımsı kabuklar oluşur. süpüratif koşullarda daha iyi çalışır. İrin akıntısının giderilmesine yardımcı olur.

MEZERIUM : Püy veya yapışkan akıntıya neden olan saçlı deri foliküliti için faydalıdır. Sıcak durumda daha da kötüleşen dayanılmaz kaşıntı vardır. Püskürtmeler üzerinde kalın kabukların oluştuğu yerlerde faydalıdır.

Yorum yapın