Osteomalazi için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Osteomalazi, kemiklerin zayıflamasıdır. Şiddetli D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemiklerin kademeli olarak yumuşaması ve bükülmesidir. Osteomalazili çocukların ve genç yetişkinlerin yumuşamış kemikleri, özellikle bacakların ağırlık taşıyan kemiklerinde büyüme sırasında eğilmeye neden olabilir. Yaşlı erişkinlerde osteomalazi kırıklara neden olabilir.

OSTEOMALAZİ BELİRTİLERİ

Osteomalazi erken evrelerindeyken semptomları olmayabilir, ancak bir röntgen veya diğer tanı testlerinde osteomalazi belirtileri gösterilebilir. Osteomalazi ilerledikçe, kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü gelişebilir.

Osteomalazi ile ilişkili donuk, ağrıyan ağrı en sık olarak bel, pelvis, kalçalar, bacaklar ve kaburgaları etkiler. Ağrı, geceleri veya kemiklere baskı uygulandığında daha kötü olabilir. Ağrı nadiren dinlenerek tamamen geçer.

Azalan kas tonusu ve bacak zayıflığı, paytak paytak yürüyüşe neden olabilir ve yürümeyi daha yavaş ve daha zor hale getirebilir.

OSTEOMALAZİ NEDENLERİ

Osteomalazi, kemik olgunlaşma sürecindeki bir kusurdan kaynaklanır. Vücut, güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olmak için mineralleri, kalsiyumu ve fosfatı kullanır, osteomalazi gelişebilir. Bu minerallerden diyetle yeterince alınmıyorsa veya vücut bunları yeterince emmiyorsa. Bu sorunlara şunlar neden olabilir:

  • D vitamini eksikliği
  • Bazı ameliyatlar.
  • Çölyak hastalığı.
  • Böbrek veya karaciğer bozuklukları.
  • İlaçlar.

RİSK FAKTÖRLERİ

Osteomalazi gelişme riski, diyetle yeterli D vitamini almayan ve güneşe çok az maruz kalan, örneğin yaşlı yetişkinler ve eve bağlı veya hastaneye kaldırılan kişilerde en yüksektir.

OSTEOMALAZİ ÖNLENMESİ

Yetersiz güneşe maruz kalma veya D vitamini açısından düşük bir diyetin neden olduğu osteomalazi, genellikle yeterli D vitamini alarak önlenebilir.

  • D vitamini yüksek besinler tüketin.
  • Gerekirse takviyeleri alın.

Osteomalazi için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Ana şikayet olarak osteomalazi için başvuran bir hastaya homeopati tedavisi için ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin osteomalazi ile birlikte zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu diğer semptomları tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında, hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda osteomalazi için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

SILICEA

Gergin, çabuk yorulan, çok üşüyen ve geceleri terleme eğilimi gösteren osteomalazi için faydalıdır. Zarif veya narin bir görünüme sahip olan ve genellikle omurgada zayıflığı olan hastalar için uygundur. Yaralanmaların iyileşmesi yavaş olduğunda verilir. Enfeksiyona karşı düşük direnç eğilimi vardır.

SYMPHYTUM

Genellikle hafif travmalardan kaynaklanan kırıkların meydana geldiği osteoporoz için çok faydalıdır. Yeni kırıklarda kemikleri güçlendirmek ve iyileştirmek için faydalıdır. Ayrıca eski, iyileşmiş kırıklarda ağrı devam ettiğinde de faydalıdır.

CALCAREA PHOS

Kemiklerde ve eklemlerde sertlik, ağrı ve güçsüzlük olan osteoporoz için çok faydalıdır. Boyun, sırt ve kalça kemiklerinde ağrılar olur, sıkıntı verebilir. Ayrıca özellikle egzersiz sonrası derin yorgunluk olur. Memnuniyetsizlik hissi ve seyahat veya koşulların değişmesi için güçlü bir istek

PHOSPHORUS

Hassas, telkine açık, hayal gücü kuvvetli, ancak fiziksel olarak kolayca yorulan veya zayıflayan kişiler için osteomalazi için faydalıdır. Omuz bıçakları arasında yakıcı ağrı ile birlikte omurgada sıklıkla güçsüzlük hissedildiğinde verilir. Bu ilaca ihtiyaç duyan kişiler için uygundur, genellikle uzun ve ince, yüzü kolayca kızarır. Serinletici yiyecekler (özellikle dondurma) ve soğuk veya gazlı içecekler için şiddetli susuzluk vardır. 

Yorum yapın