Oral Pamukçuk için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Oral pamukçuk olarak da adlandırılan oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız astarında biriktiği bir durumdur. Candida ağızda normal bir organizmadır, ancak bazen aşırı büyüyebilir ve semptomlara neden olabilir.

Oral pamukçuk, genellikle dilde veya iç yanaklarda kremsi beyaz lezyonlara neden olur. Bazen oral pamukçuk ağız çatısına, diş etlerine veya bademciklere veya boğazın arkasına yayılabilir.

Oral pamukçuk herkesi etkileyebilse de, bağışıklığı azalttıkları için bebeklerde ve yaşlı erişkinlerde görülme olasılığı daha yüksektir. Ağızda pamukçuk sağlıklıysa küçük bir sorundur, ancak bağışıklık sistemi zayıfsa semptomlar daha şiddetli ve kontrol edilmesi zor olabilir.

Ağız Pamukçuğu Belirtileri

 • Dilde, yanak içlerinde ve bazen de ağız çatısında, diş etlerinde ve bademciklerde kremsi beyaz lezyonlar
 • Süzme peynir benzeri bir görünüme sahip hafif kabarık lezyonlar
 • Yemek yeme veya yutma güçlüğüne neden olacak kadar şiddetli olabilecek kızarıklık, yanma veya ağrı
 • Lezyonlar ovalanırsa veya kazınırsa hafif kanama
 • Ağzımızın köşelerinde çatlama ve kızarıklık
 • Ağızda pamuksu bir his
 • Tat kaybı
 • Protezlerin altında kızarıklık, tahriş ve ağrı (protez stomatit)

Şiddetli vakalarda, genellikle kanser veya HIV/AIDS’ten kaynaklanan zayıf bir bağışıklık sistemi ile ilgili olarak, lezyonlar aşağı doğru yemek borusuna, ağzın arkasından mideye uzanan uzun, kaslı tüpe yayılabilir (Candida özofajiti). Bu meydana gelirse, yutma güçlüğü ve ağrı hissedebilir veya yiyeceklerin boğazına takıldığını hissedebilir.

Bebekler ve emziren anneler

Göğüsleri kandida ile enfekte olan kadınlar şu belirti ve semptomları yaşayabilir:

 • Alışılmadık derecede kırmızı, hassas, çatlamış veya kaşıntılı meme uçları
 • Meme başı (areola) çevresindeki daha koyu, dairesel alanda parlak veya pul pul olan cilt
 • Emzirme sırasında olağandışı ağrı veya beslemeler arasında ağrılı meme uçları
 • Göğüste derin bıçaklama ağrıları

Ağız Pamukçuğunun Nedenleri

Normalde, bağışıklık sistemi virüsler, bakteriler ve mantarlar gibi zararlı istilacı organizmaları püskürtmek için çalışır ve normalde vücutta yaşayan “iyi” ve “kötü” mikroplar arasındaki dengeyi korur. Ancak bazen bu koruyucu mekanizmalar başarısız olur, kandida mantarının sayısını arttırır ve oral pamukçuk enfeksiyonunun yerleşmesine izin verir.

Candida mantarının en yaygın türü Candida albicans’tır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi çeşitli faktörler oral pamukçuk riskini artırabilir.

Risk Faktörleri

Bu sorunlardan herhangi biri geçerliyse, oral pamukçuk enfeksiyonu riski artabilir:

 • Zayıflamış bağışıklık – Oral pamukçuk, bağışıklığın azalması nedeniyle bebeklerde ve yaşlı erişkinlerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Kanser ve tedavileri, organ nakli ve bağışıklık sistemini baskılayan gerekli ilaçlar ve HIV/AIDS gibi bazı tıbbi durumlar ve tedaviler bağışıklık sistemimizi baskılayabilir.
 • Diyabet – Tedavi edilmemiş diyabetiniz varsa veya hastalık iyi kontrol edilmiyorsa, tükürüğümüz kandida büyümesini teşvik eden çok miktarda şeker içerebilir.
 • Vajinal mantar enfeksiyonları- Vajinal mantar enfeksiyonlarına ağızda pamukçuklara neden olan aynı mantar neden olur. Anne enfeksiyonu bebeğine geçirebilir.
 • İlaçlar. Prednizon, inhale kortikosteroidler veya antibiyotikler gibi vücudumuzdaki mikroorganizmaların doğal dengesini bozan ilaçlar oral pamukçuk riskimizi artırabilir.
 • Diğer ağız koşulları- Takma dişler, özellikle üst protezler takmak veya ağız kuruluğuna neden olan koşullara sahip olmak ağızda pamukçuk riskini artırabilir.

Oral Pamukçuk Komplikasyonları

Oral pamukçuk, sağlıklı çocuklar ve yetişkinler için nadiren bir problemdir. Kanser tedavisi veya HIV/AIDS gibi bağışıklığı azalmış kişiler için pamukçuk daha ciddi olabilir. Tedavi edilmeyen oral pamukçuk, daha ciddi sistemik kandida enfeksiyonlarına yol açabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, pamukçuk yemek borumuza veya vücudumuzun diğer bölgelerine yayılabilir.

Ağız Pamukçuğunun Önlenmesi

Bu önlemler, kandida enfeksiyonları geliştirme riskimizi azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Ağzı çalkalayın
 • Günde en az iki kez dişleri fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın
 • Protezleri kontrol edin.
 • Düzenli kontrol yaptırın
 • Diyabetiniz varsa iyi kan şekeri kontrolü sağlayın
 • Vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi edin
 • Ağız kuruluğunu tedavi edin

Oral Pamukçuk için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar arasında ağız pamukçuğu yada oral pamukçuk olarak tabir edilen rahatsızlıkta yer almaktadır. Ana şikayet olarak oral pamukçuk ile gelen bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır, bu anamnezde hastanın oral pamukçuk ile birlikte göstermiş olduğu diğer semptomlar tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz sonrasında, hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda ağız pamukçuğu için doğal ve alternatif bir tedavi arayanların başvurduğu homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

BORAX :  Özellikle çocuklarda beyaz mantar gelişimi olan pamukçuk için iyi endike ilaç. Özellikle çocuklarda beyaz lezyonları veya mantar lekeleri olan pamukçuklar için faydalıdır. Hastanın şiddetli hassasiyet ve sıcak ağızdan şikayet etmesi durumunda verilir. Pamukçuk kolayca kanarsa verilir. dokunulduğunda ve ağızda acı bir tat vardır.

MERC SOL :  Nemli ağız ve artan tükürük ile pamukçuk için çok etkili ilaç. Nemli sarı bir kaplama ve süngerimsi diş etleri ile dil kalın ve ağır olduğunda verilir. Diş etlerinde ağrı ile birlikte ağızdan rahatsız edici bir koku gelir.

NITRIC ACID:  Şiddetli ağrılı oral pamukçuk için faydalı ilaç. Hastanın dili temiz olduğunda, ortasında yamalar olduğunda verilir. Keskin, kıymık benzeri ağrılar ve rahatsız edici nefes ile birlikte pamukçuk olduğunda faydalıdır.

CANDIDA ALBICANS :  Belirgin kızarıklık ile ağızda pamukçuk için mükemmel bir ilaç. Hasta ağızda, genellikle yanak içlerinde ve dilde beyaz lezyonlar veya lekelerden şikayet ettiğinde verilir.

Yorum yapın