Özofagus Varisleri için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Yemek borusu (Özofagus) varisleri, boğaz ve mideyi (yemek borusu) birbirine bağlayan tüpte anormal, genişlemiş damarlardır. Bu durum en sık ciddi karaciğer hastalıkları olan kişilerde görülür.

Özofagus varisleri, karaciğere normal kan akışı karaciğerdeki bir pıhtı veya yara dokusu tarafından engellendiğinde gelişir. Tıkanıklıkları aşmak için kan, büyük hacimlerde kan taşımak üzere tasarlanmamış daha küçük kan damarlarına akar. Damarlar kan sızdırabilir ve hatta yırtılabilir, bu da hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir.

BELİRTİLER

Özofagus varisleri kanama olmadıkça genellikle belirti ve semptomlara neden olmaz. Kanayan özofagus varislerinin belirti ve semptomları şunları içerir:

  • Çok miktarda kan kusmak
  • Siyah, katranlı veya kanlı dışkı
  • Hafif baş ağrısı
  • Ağır vakalarda bilinç kaybı
  • Cildin ve gözlerin sarı renklenmesi (sarılık)
  • Kolay kanama veya morarma
  • Karında sıvı birikmesi (asit)

Nedenler

Özofagus varisleri bazen karaciğere kan akışı engellendiğinde oluşur, çoğunlukla karaciğer hastalığının neden olduğu karaciğerdeki yara dokusu tarafından. Kan akışı artmaya başlar ve kanı karaciğere taşıyan büyük toplardamar (portal toplardamar) içindeki basıncı artırır.

Bu artan basınç (portal hipertansiyon), kanı yemek borusunun en alt kısmındakiler gibi daha küçük damarlar yoluyla başka yollar aramaya zorlar. Bu ince duvarlı damarlar, eklenen kanla balonlanır. Bazen damarlar yırtılır ve kanar.

Özofagus varislerinin nedenleri şunlardır:

  • Şiddetli karaciğer skarlaşması (siroz). Hepatit enfeksiyonu, alkolik karaciğer hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı ve primer biliyer siroz adı verilen safra kanalı bozukluğu dahil olmak üzere bir dizi karaciğer hastalığı siroza neden olabilir.
  • Kan pıhtısı (tromboz). Portal vende veya portal veni (dalak damarı) besleyen bir toplardamardaki bir kan pıhtısı özofagus varislerine neden olabilir.
  • Parazit enfeksiyonu. Schistosomiasis, Afrika, Güney Amerika, Karayipler, Orta Doğu ve Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan paraziter bir enfeksiyondur. Parazit karaciğere, akciğerlere, bağırsaklara, mesaneye ve diğer organlara zarar verebilir.

Özofagus Varisleri için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, kurucusu Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından 1700’lü yılların sonlarında bilimsel bir çerçeveye oturtturulmuş ve o günden günümüze kadar doğal, acısız, ağrısız ve alternatif tıp tedavi yöntemleri arasında dünyada en çok tercih edilen tedavilerden biri olmuştur. Özofagus varisleri konusunda şikayeti olan bir hasta için kapsamlı bir anamnez yapılır ve hastanın göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri tek tek tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman deneyimli homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hastanın göstermiş olduğu tüm semptomlar için etkili olacak en doğru remediyi tespit eder ve hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda özofagus varisleri için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

HAMAMELIS: Kan kusma eğilimi olan yemek borusu varisleri için faydalıdır. Büyük bir sancı vardır. Damarda şişlik, genişleme ve tıkanıklık vardır.

Chelidonium Majus: Cilt sarı göründüğünde özofagus varislerine faydalıdır. Beyaz renkli dışkıları olan sarımsı idrar vardır. Karaciğerde ve sağ kürek altında ağrı vardır. Karaciğer bölgesinde dolgunluk ve basınç hissedildiğinde de faydalıdır.

Phosphorus: Kusmada kan bulunan özofagus varisleri için faydalıdır. Parlak kırmızı kan vardır. Kusma semptomlarını kontrol etmek için çok faydalıdır.

Leptandra: Siyah katranlı dışkı olduğunda özofagus varisleri için faydalıdır. 

Yorum yapın