Amfizem için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Amfizem, nefes darlığına neden olan bir akciğer rahatsızlığıdır. Amfizemi olan kişilerde akciğerlerdeki (alveoller) hava keseleri zarar görür. Zamanla, hava keselerinin iç duvarları zayıflar ve yırtılır – birçok küçük hava boşluğu yerine daha büyük hava boşlukları yaratır. Bu, akciğerlerin yüzey alanını ve dolayısıyla kan dolaşımına ulaşan oksijen miktarını azaltır.

Nefes verdiğimizde, hasarlı alveoller düzgün çalışmaz ve eski hava sıkışır, taze, oksijen açısından zengin havanın girmesi için yer kalmaz.

Amfizemi olan çoğu insanda ayrıca kronik bronşit vardır. Kronik bronşit, akciğerlerimize hava taşıyan tüplerin (bronş tüpleri) iltihaplanmasıdır ve bu da kalıcı bir öksürüğe neden olur.

Amfizem ve kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığını (KOAH) oluşturan iki durumdur. Sigara, KOAH’ın önde gelen nedenidir. Tedavi, KOAH’ın ilerlemesini yavaşlatabilir, ancak hasarı tersine çeviremez.

Belirtiler

Hiçbir belirti veya semptom fark etmeden yıllarca amfizem yaşayabiliriz. Amfizemin ana semptomu, genellikle yavaş yavaş başlayan nefes darlığıdır.

Nefes darlığımıza neden olan aktivitelerden kaçınmaya başlayabiliriz, böylece semptom, günlük işlere müdahale etmeye başlayana kadar bir problem haline gelmez. Amfizem, dinlenirken bile sonunda nefes darlığına neden olur.

Nedenler

Amfizemin ana nedeni, aşağıdakiler de dahil olmak üzere havadaki tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalmaktır:

  • Tütün dumanı
  • Esrar dumanı
  • Hava kirliliği
  • Kimyasal dumanlar ve toz

Nadiren amfizem, akciğerlerdeki elastik yapıları koruyan bir proteinin kalıtsal eksikliğinden kaynaklanır. Alfa-1-antitripsin eksikliği amfizemi olarak adlandırılır.

Komplikasyonlar

Amfizemi olan kişilerin de gelişme olasılığı daha yüksektir:

  • Çöken akciğer (pnömotoraks). Ağır amfizemi olan kişilerde çökmüş bir akciğer hayati tehlike oluşturabilir, çünkü akciğerlerinin işlevi zaten çok zayıftır. Bu nadirdir, ancak meydana geldiğinde ciddidir.
  • Kalp sorunları. Amfizem, kalbi ve akciğerleri birbirine bağlayan arterlerdeki basıncı artırabilir. Bu, kor pulmonale adı verilen ve kalbin bir bölümünün genişleyip zayıfladığı bir duruma neden olabilir.
  • Akciğerlerde büyük delikler (bül). Amfizemi olan bazı kişilerde akciğerlerde bül adı verilen boşluklar oluşur. Akciğerin yarısı kadar büyük olabilirler. Dev büller akciğerin genişlemesi için mevcut alan miktarını azaltmanın yanı sıra pnömotoraks riskinizi artırabilir.

Önleme

Amfizemi önlemek için sigara içmeyin ve pasif içiciliği solumaktan kaçının. Kimyasal duman veya tozla çalışıyorsanız akciğerleri korumak için bir maske takın.

Amfizem için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Nefes darlığı gibi birçok solunum yolu rahatsızlıkları homeopati tedavisi sayesinde acısız, ağrısız, doğal ve alternatif tedavi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Amfizem konusundan muzdarip bir hasta için homeopati tedavisinde yapılacak ilk iş kapsamlı bir anamnez alınmasıdır. Bu anamnezde kişinin baştan ayağı her bölümü ayrıntılı olarak sorgulanmaktadır ve bunlara ek olarak aile geçmişinden gelen hastalık öyküsü var mı yok mu yada homeopatide pequlier diye ifade edilen, garip, tuhaf özelliklere sahip mi diye bakılır. Daha sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak değerlendirme ile hastanın göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin tespit edilmesiyle hastanın tedavisine başlanır. Bu amaçla amfizem için homeopatide kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Ammonium Carb

Bir kişinin birkaç adım atmaktan bile nefes darlığı hissettiğinde amfizem için faydalıdır. Nefes darlığı sıcak bir odada kötüleştiğinde ve açık havada rahatladığında faydalıdır. Öksürüğün zor nefes alma ile ortaya çıktığı ve geceleri daha da kötüleştiği durumlarda faydalıdır. Göğüste ağırlık ve kronik güçsüzlük var.

Antimonium Arsenicosu

Aşırı nefes darlığı ve öksürük ile amfizem için iyi belirtilen ilaç. Çoğunlukla yemek yerken ya da yatarken nefes almada güçlük vardır. Nefes darlığı ile birlikte bol mukuslu öksürük görünümü vardır.

Arsenic Album

Yüzde nefes darlığı ve soğuk ter ile birlikte yoğun anksiyete görüldüğünde amfizem için faydalıdır. Yürürken, efor sarf ederken ve hatta uzanırken nefes darlığı görülür. En iyi, göğsü öne eğerek nefes almak daha kolay olduğunda kullanılır. Öksürük ve ıslık varsa nefes darlığı ile birlikte göğüste.Ayrıca yetersiz, köpüklü ve zor olan balgam çıkarma için yararlıdır.

Lobelia Inflata 

Hafif efordan kaynaklanan nefes darlığının görüldüğü amfizem için faydalıdır.Soğuğa maruz kalındığında nefes darlığı kötüleştiğinde faydalıdır.Merdiven inip çıkmak nefes darlığına yol açarken en uygunudur.Göğsün ortasında daralma ve dolgunluk hissi vardır. solunum yollarının kuruluğu.

Silicea

Hızlı yürürken kişinin nefes darlığı yaşadığı önerilen ibn amfizem. Eğilme ve sırt üstü yatarken hissedilen nefes darlığı vardır. Göğüste öksürük ve ağrı da görülür. Gece gündüz devam eden Öksürük için faydalıdır. Öksürükle birlikte bol balgam çıkarma olabilir. Balgamdan rahatsız edici koku görünebilir.

Yorum yapın