Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), kadın üreme organlarının bir enfeksiyonudur. Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bakterilerin vajinadan uterusa, fallop tüplerine veya yumurtalıklara yayılmasıyla ortaya çıkar.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Belirtileri

Pelvik inflamatuar hastalığın belirti ve semptomları hafif olabilir ve tanınması zor olabilir. Bazı kadınlarda herhangi bir belirti veya semptom yoktur. PID’nin belirti ve semptomları   mevcut olduğunda, çoğunlukla şunları içerir:

 • Alt karın ve pelviste hafif ila şiddetli arasında değişen ağrı
 • Hoş olmayan bir kokuya sahip olabilen anormal veya ağır vajinal akıntı
 • Anormal uterin kanama, özellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında veya adet döngüleri arasında
 • İlişki sırasında ağrı
 • Ateş, bazen üşüme ile
 • Ağrılı, sık veya zor idrara çıkma

Pelvik İnflamatuar Hastalığın (PID) Nedenleri

Birçok bakteri türü PID’ye neden olabilir  , ancak bel soğukluğu veya klamidya enfeksiyonları en yaygın olanlarıdır. Bu bakteriler genellikle korunmasız cinsel ilişki sırasında edinilir.

Daha az yaygın olarak, serviks tarafından oluşturulan normal bariyer bozulduğunda bakteriler üreme sistemine girebilir. Bu, adet sırasında ve doğum, düşük veya kürtaj sonrasında olabilir. Nadiren, bakteriler ayrıca bir rahim içi cihazın (RİA) – bir tür uzun süreli doğum kontrolü – veya rahim içine aletlerin yerleştirilmesini içeren herhangi bir tıbbi prosedür yerleştirilmesi sırasında üreme sistemine de girebilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Risk Faktörleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör pelvik inflamatuar hastalık riskini artırabilir:

 • 25 yaşından küçük cinsel olarak aktif bir kadın olmak
 • Birden fazla cinsel partnere sahip olmak
 • Birden fazla seks partneri olan bir kişiyle cinsel ilişkide bulunmak
 • Prezervatifsiz seks yapmak
 • Vajinadaki iyi ve zararlı bakteriler arasındaki dengeyi bozan ve semptomları maskeleyebilen düzenli olarak duş almak
 • Pelvik inflamatuar hastalık öyküsü veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon öyküsü olması

Rahim içi cihazın (RİA) yerleştirilmesinden sonra küçük bir PID riski vardır  . Bu risk genellikle yerleştirmeden sonraki ilk üç hafta ile sınırlıdır.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen pelvik inflamatuar hastalık, üreme sisteminde yara dokusu ve enfekte sıvı (apse) ceplerinin gelişmesine neden olabilir. Bunlar üreme organlarında kalıcı hasara neden olabilir.

Bu hasardan kaynaklanan komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Ektopik gebelik.  PID, tubal (ektopik) gebeliğin önemli bir nedenidir. Tedavi edilmeyen PID  , fallop tüplerinde skar dokusunun gelişmesine neden olduğunda ektopik gebelik meydana gelebilir  . Yara dokusu, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünden rahme yerleşmesini engeller. Bunun yerine yumurta, fallop tüpüne yerleşir. Ektopik gebelikler büyük, yaşamı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir.
 • Kısırlık.  Üreme organlarınızdaki hasar kısırlığa, yani hamile kalamamaya neden olabilir. Ne kadar çok  PID geçirdiyseniz , kısırlık riskiniz o kadar artar. PID tedavisini geciktirmek   de kısırlık riskinizi önemli ölçüde artırır.
 • Kronik pelvik ağrı.  Pelvik inflamatuar hastalık, aylarca veya yıllarca sürebilen pelvik ağrıya neden olabilir. Fallop tüplerinizdeki ve diğer pelvik organlarınızdaki yara izi, cinsel ilişki ve yumurtlama sırasında ağrıya neden olabilir.
 • Tubo-yumurtalık apsesi.  PID  , üreme sisteminizde bir apse (bir irin topluluğu) oluşmasına neden olabilir. Apseler en yaygın olarak fallop tüplerini ve yumurtalıkları etkiler, ancak rahimde veya diğer pelvik organlarda da gelişebilir. Apse tedavi edilmezse hayatı tehdit eden bir enfeksiyon gelişebilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalığın (PID) Önlenmesi

Pelvik inflamatuar hastalık riskinizi azaltmak için:

 • Güvenli seks yapın.  Her seks yaptığınızda prezervatif kullanın, partner sayınızı sınırlayın ve potansiyel partnerinizin cinsel geçmişini sorun.
 • Doğum kontrolü hakkında doktorunuzla konuşun. Birçok doğum kontrol yöntemi PID  gelişimine karşı koruma sağlamaz  . Prezervatif gibi bariyer yöntemleri kullanmak riskinizi azaltmanıza yardımcı olur. Doğum kontrol hapı alsanız bile, cinsel yolla  bulaşan enfeksiyonlara karşı korunmak için yeni bir partnerle her seks yaptığınızda prezervatif kullanın .
 • Test yaptırın. CYBE  riski altındaysanız,  test için doktorunuzdan randevu alın. Gerekirse doktorunuzla düzenli bir tarama programı ayarlayın. Bir CYBE’nin erken tedavisi  size PID’den  kaçınmak için en iyi şansı verir  .
 • Partnerinizin test edilmesini isteyin.  Pelvik inflamatuar hastalığınız veya bir  CYBE varsa , eşinize test edilmesini ve tedavi edilmesini önerin. Bu, CYBE’lerin yayılmasını ve olası  PID tekrarını önleyebilir  .
 • Duş yapma.  Duş, vajinanızdaki bakteri dengesini bozar.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, birçok hastalığın tedavisinde doğal ve alternatif tıp tedavisi olması sebebiyle güvenle kullanılmaktadır. Birçok zorlu hastalığın, kronik rahatsızlıkların tedavisinde sağladığı başarılar neticesinde ilk tercih edilen doğal tedaviler kısmında yer almaktadır. Ana şikayet olarak pelvik inflamatuar hastalık (pid) için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, duygusal ve fiziksel seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri yani semptomları tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda pelvik inflamatuar hastalık için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Sepia Succus – Alt Karın / Pelvik Bölgede Ağrılı PID için Doğal Remedi

Sepia Succus, alt karın veya pelvik bölgede belirgin ağrı ile PID tedavisi için mükemmel bir homeopatik remedidir. Pelvik ağrı ile birlikte, pelviste belirgin bir aşağı doğrulma hissi yardımcı olur. Bazı durumlarda Sepia Succus’a ihtiyaç duyulur, rahimde yanma veya sıkışma olur. Saldırgan olabilecek sarımsı veya yeşilimsi vajinal akıntı da ortaya çıkabilir.

Merc Sol – Vajinal Akıntılı PID için Etkili Homeopatik Remedi

Merc Sol, aşırı vajinal akıntı olan PID için doğal bir remedidir. Merc Sol ihtiyacına işaret eden semptomlar vajinada yanma hissine neden olan buruk, tahriş edici ve kaşıntılı akıntıları içerir. Akıntılar pürülan, sarı veya yeşil olabilir. Boşalmalar idrara çıktıktan sonra daha da kötüleşme eğilimindedir.
Bazı durumlarda, bir dikiş uterin ağrısı mevcut olabilir. Ek olarak, batan bir yumurtalık ağrısı olabilir.

Phosphorus – Regl Arası Rahim Kanamalarında PID İçin Doğal Çözüm

Fosfor, dönemler arasında uterustan kanamanın olduğu PID vakalarının tedavisinde faydalı bir homeopatik remedidir. Rahim kanaması bol olma eğilimindedir. Zayıflık genellikle adet kanamasını takip eder. Diğer semptomlar arasında yumurtalık ağrısı (özellikle sol taraflı) bulunur. Yumurtalık ağrısı en çok adet dönemlerinde hissedilir. Beyaz veya sulu mukus leucorrhoea mevcut olabilir. Leucorrhoea ile birlikte karında zayıf bir his olabilir.

Sabina Officinalis – Ağır Dönemlerle PID için Etkili Homeopatik Tedavi

Sabina Officinalis, ağır dönemleri olan pelvik inflamatuar hastalık için iyi belirtilmiş bir homeopatik ilaçtır. Dönemler bol ve doğada fışkırır. Kanama, içinde koyu pıhtılar bulunan parlak kırmızı renklidir. Kanın rahatsız edici bir kokusu olabilir. Hareket, kan akışını kötüleştirme eğilimindedir. Kasıklara uzanan sakral sırtta ağrı, eşlik eden birincil semptomdur. Bu ilaç aynı zamanda doğum veya kürtaj sonrasında oluşabilecek rahim ve yumurtalık iltihabı için de önerilir.

Medorrhinum – Ağrılı Dönemlerle PID için Doğal Homeopatik Tıp

Medorrhinum, kadının yoğun ağrılı dönemler yaşadığı PID için önemli bir homeopatik ilaçtır. Pelvik bölgede dayanılmaz bir ağrı ve baskı ile iyileşen yumurtalık ağrıları vardır. Adet kanaması bol, karanlık ve rahatsız edicidir. Bazı durumlarda vajinal akıntı ve balık benzeri koku da mevcuttur.

Kreosotum – İlişki Sırasında Ağrı Olan Pelvik İnflamatuar Hastalık için Doğal Tedavi

Kreosotum, cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni) olduğunda doğal bir ilaç PID’sidir. Ağrı ile birlikte genital bölgede yanma hissedilir. Kreosotum, cinsel ilişki sonrası kanamanın olduğu pelvik inflamatuar hastalık durumlarında da faydalıdır. Yukarıdaki semptomlarla birlikte, rahatsız edici, kaşıntılı, aşındırıcı beyaz akıntı olabilir. Leucorrhoea, adetler arasında kötüleşir ve genellikle giysiler üzerinde sarı bir leke bırakır.

Yorum yapın