Peritonsiller Apse için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bademciklerden birinin yanındaki boğaz dokularında Peritonsiller Apse oluşur. Apse, enfekte cilt veya diğer yumuşak doku bölgesinin yakınında oluşan bir irin topluluğudur.

Apse ağrıya, şişmeye ve şiddetli ise boğazın tıkanmasına neden olabilir. Boğaz tıkanırsa, yutkunma, konuşma ve hatta nefes alma bile zorlaşır.

Bademcik enfeksiyonu (bademcik iltihabı olarak bilinir) yayıldığında ve yumuşak dokularda enfeksiyona neden olduğunda, peritonsiller apse ortaya çıkabilir.

Peritonsiller apseler genellikle nadirdir. Ortaya çıktıklarında genç yetişkinler, ergenler ve daha büyük çocuklar arasında daha olasıdır.

Peritonsiller Apse Nedenleri

Streptokok bakterileri en sık bademciklerin etrafındaki yumuşak dokuda enfeksiyona neden olur.

Diş enfeksiyonu 

RİSK FAKTÖRLERİ

 • kronik bademcik iltihabı
 • Enfeksiyöz mononükleoz
 • Sigara içmek
 • Kronik lenfositik lösemi (KLL)
 • Bademciklerde taşlar veya kalsiyum birikintileri (tonsilolitler)

Peritonsiller Apse Belirtileri

 1. Boğaz ağrısı.
 2. Büyütülmüş küçük dil
 3. Boyunda büyümüş lenf bezleri
 4. Ağrılı yutma
 5. Ateş ve titreme
 6. Çene (trismus) ve boyun (tortikolis) kaslarında spazm
 7. Apse ile aynı tarafta kulak ağrısı
 8. Boğuk bir ses
 9. Yutma güçlüğü

Peritonsiller Apse Tanısı

Laboratuvar testleri ve X-ışınları sık kullanılmaz. Bazen, tipik olarak diğer üst solunum yolu hastalıklarının olmadığından emin olmak için bir röntgen, BT taraması veya ultrason yapılacaktır. Bu koşullar aşağıdakileri içerebilir:

Peritonsiller Apse Komplikasyonları

 • Hava yolu tıkanıklığı
 • Apse erozyonundan büyük bir kan damarına kanama
 • Yutma güçlüğü nedeniyle dehidrasyon
 • Göğüs kemiğinin altındaki dokularda enfeksiyon
 • Zatürre
 • Menenjit
 • Sepsis (kan dolaşımındaki bakteri)

Peritonsiller Apse için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır, doğal ve alternatif tıp tedavisi isteyenlerin ilk başvurdukları tedavi yöntemi olarak tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Birçok kronik hastalık ve zorlu rahatsızlarda gösterdiği başarısı ve ağrısız, acısız, yan etkisiz tedavi etmesi ile birçok kişinin tercihi olmaktadır. Ana şikayet olarak peritonsiller apse için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri (semptomları) tespit edilir ve daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda peritonsiller apse için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

BARYTA CARB

Sadece sıvı yutma (gıda veya tükürük) ve konuşma güçlüğü olan peritonsiler apse için faydalıdır. Boğazda dokunma ile birlikte batma ve acıma hissi ve ayrıca bademciklerin arkasında belirgin süpürasyon (irin toplanması) vardır. Yararlı ateş, kırmızı yüz, rahatsız edici nefes ve kalın balgamın eşlik ettiği şişmiş damak için. Boğazda tıkaç hissi ile birlikte artan tükürük vardır.

HEPAR SULPH

Boğaz ağrısının kulağa yayıldığı peritonsiler apse için faydalıdır. Boğazda dikiş ağrısı ile belirgin bir huzursuzluk vardır. Yiyecekleri yutarken ortaya çıkan sıyrık ve acı hissi vardır. Ayrıca boğazda kıymık veya mukus tıkacı hissi vardır ve üşüme ile birlikte ateş olabilir.

MERC SOL 

Aşırı salya akması olan peritonsiler apse için çok faydalı bir remedi. Bademciklerin arkasında büyüyebilen bir irin birikimi vardır. Yutma güçlüğü çeken kırmızı ve şiş damak vardır. Özellikle yutulduğunda hissedilen keskin, yapış yapış ağrılarda faydalıdır. Su için sürekli bir susuzluk ile birlikte boğazda hamlık ve yanma var. Ayrıca ağızdan rahatsız edici bir koku geliyor.

LACHESIS

Sol bademcik takviyesi ile peritonsiler apse için çok etkili remedi. Boğazın sol tarafında sıvı almaktan ve boş yutmaktan daha kötü olan ağrı vardır. Ağrı kulağa yayıldığında ve çoğu vakada genellikle uykudan sonra kötüleştiğinde verilir.

LYCOPODIUM

Sağ bademcik arkasında süpürasyon olan peritonsiler apse için faydalıdır. Yararlı Doğru bademcik ağrılı, ağrılı ve iltihaplıdır. Boğazda kuruluk hissedilir ve özellikle yutulduğunda bademcikte keskin bir ağrı hissedilir. Bademcikte yanma ve batma olur.

PHYTOLACCA

Boğazda belirgin yanma ağrıları olan peritonsiler apse için faydalıdır. Boğazda morumsu görünüm ile daralma hissi vardır. Musluklarda yoğun kuru, boğazda yanma ve akma olduğunda verilir. Yutkunma zorlaştığında faydalıdır ve bunu kulaklara vuran boğazda dayanılmaz bir ağrı izler.

PSORINUM

Tekrarlayan ataklara meyilli olduğunda peritonsiler apse için faydalıdır. Bademciklerin çok şiştiğinde ağrılı yutkunma ile birlikte verilir. Doğada yanma, kesme veya yırtılma olabilen yutma sırasında boğaz ağrısına faydalıdır. Ağrı boğazdan kulağa uzanabildiğinde verilir. yutarken. Sert mukus ile bol ve rahatsız edici tükürük var.

SILICEA

Süpüre olan bademciklerin iyileşmesi çok yavaş olduğunda peritonsiler apse için faydalıdır.

STREPTOCOCCINUM

Strep boğaz enfeksiyonu olan peitonsilar apse için çok etkili ilaç. Kırmızı ve şiş boğaz vardır ve bademcik arkasında aşırı irin birikimi vardır. Boyunda genişlemiş düğümler ile boğazda sürekli bir ağrı vardır.

Yorum yapın