Pnömotoraks için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bir pnömotoraks, çökmüş bir akciğerdir. Akciğer ve göğüs duvarı arasındaki boşluğa hava sızdığında bir pnömotoraks oluşur. Bu hava akciğerin dışına doğru iter ve onu çökertir. Pnömotoraks, akciğerin tamamen çökmesi veya akciğerin sadece bir kısmının çökmesi olabilir.

Bir pnömotoraksa, künt veya penetran bir göğüs yaralanması, bazı tıbbi prosedürler veya altta yatan akciğer hastalığından kaynaklanan hasar neden olabilir. Veya bariz bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Semptomlar genellikle ani göğüs ağrısı ve nefes darlığını içerir. Bazı durumlarda, çökmüş bir akciğer yaşamı tehdit eden bir olay olabilir.

PNÖMOTORAKS BELİRTİLERİ

Pnömotoraksın ana semptomları ani göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

PNÖMOTORAKS NEDENLERİ

Bir pnömotoraksa şunlar neden olabilir:

  • Göğüs yaralanması – Göğüste herhangi bir künt veya delici yaralanma akciğer çökmesine neden olabilir. Bazı yaralanmalar fiziksel saldırılar veya araba kazaları sırasında meydana gelebilirken, bazıları da göğse iğne batırılmasını içeren tıbbi prosedürler sırasında yanlışlıkla meydana gelebilir.
  • Akciğer hastalığı – Hasarlı akciğer dokusunun çökme olasılığı daha yüksektir. Akciğer hasarına kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz ve pnömoni dahil olmak üzere birçok altta yatan hastalık türü neden olabilir.
  • Yırtılmış hava kabarcıkları – Akciğerlerin üstünde küçük hava kabarcıkları (kabarcıklar) gelişebilir. Bu kabarcıklar bazen patlayarak havanın akciğerleri çevreleyen boşluğa sızmasına izin verir.
  • Mekanik ventilasyon- Nefes almak için mekanik desteğe ihtiyaç duyan kişilerde ciddi bir pnömotoraks türü ortaya çıkabilir. Ventilatör göğüs içinde hava basıncı dengesizliği yaratabilir. Akciğer tamamen çökebilir

RİSK FAKTÖRLERİ

Genel olarak, erkeklerin pnömotoraksa sahip olma olasılığı kadınlardan çok daha fazladır. Patlamış hava kabarcıklarının neden olduğu pnömotoraks tipinin, özellikle kişi çok uzun ve zayıfsa, 20 ila 40 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkması daha olasıdır.

Bir pnömotoraks için risk faktörleri şunları içerir:

  • Sigara içme- Risk, amfizem olmasa bile, içilen sigara sayısı ve sürenin uzunluğu ile artar.
  • Genetik- Bazı pnömotoraks türlerinin ailelerde aktığı görülmektedir.
  • Akciğer hastalığı- Altta yatan bir akciğer hastalığına sahip olmak, özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) sahip olmak, akciğerin çökmesini daha olası hale getirir.
  • Mekanik ventilasyon- Solunumlarına yardımcı olması için mekanik ventilasyona ihtiyaç duyan kişilerde pnömotoraks riski daha yüksektir.
  • Önceki pnömotoraks- Bir pnömotoraks geçiren herkes, başka bir pnömotoraks riski altındadır.

PNÖMOTORAKS KOMPLİKASYONLARI

Bir pnömotoraks geçiren birçok insanda, genellikle ilkinden bir ila iki yıl sonra bir başkası olabilir.

Bazen akciğerdeki açıklık kapanmazsa hava sızmaya devam edebilir.

Pnömotoraks için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır güvenle kullanılan bir doğal ve alternatif tıp tedavisi yöntemidir. Acısız, ağrısız ve yan etkisiz tedavi etme gücü sayesinde birçok rahatsızlıkta hastaların ilk tercihi olmaktadır. Pnömotoraks ana şikayetiyle başvuran bir hasta için ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin aile geçmişinden, geçirmiş olduğu hastalıklara kadar, zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri yani semptomları tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedi yani homeopatik ilaç tespit edilir ve böylelikle hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda pnömotaraks için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

ACONITE

Sol göğüste sabit basınç ile pnömotoraks için çok faydalıdır. En az harekette baskılı solunum vardır. Yüksek sesle, zor nefes alıp verme ile birlikte boğuk, kuru, krupiye öksürük için faydalıdır. Çocuk her öksürdüğünde boğazını kavradığında verilir. Kuru, kısa süreli için faydalıdır. , geceleri ve gece yarısından sonra kötüleşen öksürük.

AMMON CARB

Her sabah saat üç civarında öksürük, nefes darlığı, çarpıntı ve göğüste yanma ile ortaya çıkan pnömotoraks için yararlıdır. Herhangi bir çabadan sonra daha kötü olan nefes almada çok baskı ile göğüs yorgunluğunu hissettiğinde ve sıcak odaya girdiğinde veya yukarı çıkarken faydalıdır. hatta birkaç adım.

AMMON MUR

Ses kısıklığı ve gırtlakta yanma ile seyreden pnömotoraks için faydalıdır. Sırt üstü ya da sağ tarafa yatarken daha kötü olan kuru, tüyler ürpertici, sıyırıcı bir öksürük var. Öğleden sonra öksürük, bol balgam çıkarma ve mukus çınlaması ile birlikte verildiğinde verilir.

ANTIM TART

Mukusun yüksek oranda sallandığı pnömotoraks için faydalıdır, ancak çok az ekspektorasyon vardır. Göğüste Kadifemsi bir his vardır.Göğüste boğaza kadar inen yanma hissine iyi gelir. Hızlı, kısa, zor nefes alma var; boğulacak gibi görünüyor;

ARSENIC ALBUM

Hasta yatamadığı durumlarda pnömotoraks için yararlıdır. Hava geçişi daralması ile boğulma korkusu vardır. Göğüste boğucu nezle ile yanma vardır. Sağ akciğerin üst üçte birlik kısmında Darting ağrı ile birlikte yetersiz, köpüklü balgam çıkarmada faydalıdır.

FERRUM PHOS

PHOS Tüm inflamatuar hastalıkların ilk aşamasında peumohoraksta faydalıdır. Göğüs ağrısı ile sert, kuru öksürük için yararlıdır.

Yorum yapın