Prostatit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Prostatit, erkeklerde mesanenin hemen altında yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez olan prostat bezinin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Prostat bezi, spermi besleyen ve taşıyan sıvı (meni) üretir.

Prostatit genellikle ağrılı veya zor idrara çıkmaya neden olur. Diğer semptomlar arasında kasık, pelvik bölge veya cinsel organlarda ağrı ve bazen grip benzeri semptomlar bulunur.

Prostatit her yaştan erkeği etkiler, ancak 50 yaş ve altındaki erkeklerde daha yaygın olma eğilimindedir. Durumun birkaç nedeni vardır. Bazen neden belirlenemez. Prostatit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Sebebe bağlı olarak prostatit yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir. Kendi başına veya tedavi ile hızla iyileşebilir. Bazı prostatit türleri aylarca sürer veya tekrarlamaya devam eder (kronik prostatit).

Belirtiler

Prostatit belirtileri ve semptomları nedene bağlıdır. Şunları içerebilirler:

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi (dizüri)
 • Top sürme veya tereddütlü idrara çıkma gibi idrar yapma zorluğu
 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma (noktüri)
 • Acil idrara çıkma ihtiyacı
 • Bulutlu idrar
 • İdrarda kan
 • Karın, kasık veya alt sırtta ağrı
 • Skrotum ve rektum (perine) arasındaki bölgede ağrı
 • Penis veya testislerde ağrı veya rahatsızlık
 • Ağrılı boşalma
 • Grip benzeri belirti ve semptomlar (bakteriyel prostatit ile birlikte)

Nedenleri

Akut bakteriyel prostatit genellikle yaygın bakteri suşlarından kaynaklanır. Enfeksiyon, idrardaki bakteriler prostatınıza sızdığında başlayabilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır. Bakterileri ortadan kaldırmazlarsa, prostatit tekrarlayabilir veya tedavisi zor olabilir (kronik bakteriyel prostatit).

Alt üriner sistemdeki, ameliyat veya bölgeye travma nedeniyle oluşabilecek sinir hasarı, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olmadığı prostatite katkıda bulunabilir. Birçok prostatit vakasında neden tespit edilmemiştir.

Risk Faktörleri

Prostatit için risk faktörleri şunları içerir:

 • Genç veya orta yaşlı olmak
 • Daha önce prostatit geçirmiş olmak
 • Mesanede veya meni ve idrarı penise (üretra) taşıyan tüpte enfeksiyon olması
 • Bisiklete binme veya ata binme yaralanması gibi pelvik travmaya sahip olmak
 • Mesaneyi boşaltmak için üretraya yerleştirilmiş bir tüp kullanma (idrar kateteri)
 • HIV/AIDS’e sahip olmak
 • Prostat biyopsisi geçirmiş olmak

Komplikasyonlar

Prostatit komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Kanın bakteriyel enfeksiyonu (bakteriyemi)
 • Testisin arkasına bağlı sarmal tüpün iltihaplanması (epididimit)
 • Prostatta irin dolu boşluk (prostatik apse)
 • Kronik prostatit ile ortaya çıkabilecek semen anormallikleri ve kısırlık

Prostatitin prostat kanserine yol açabileceğine dair doğrudan bir kanıt yoktur.

Prostatit için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Prostatit ana şikayetiyle başvuran bir kişiye ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezin amacı hasta kişinin sahip olduğu zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerdeki tüm hastalık belirtilerinin tespit edilmesidir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz ile hasta kişinin sahip olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi tespit edilir ve böylelikle hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda prostatit için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve hangi remedinin ne zaman kullanılacağına dair bilgiler aşağıdadır.

Apis Mellifica: Sık ve yanan idrara çıkma için en iyi Homeopatik ilaç

Apis Mellifica, Akut Prostatitler için en iyi doğal Homeopatik remedilerden biridir. Sık idrara çıkma isteği olan prostatit hastaları için uygundur, ancak süreç yanma ağrısına yol açar. Birkaç saniyeliğine bile idrar tutmada zorluk vardır. Birkaç hasta da ağrıyı doğada yanma ve batma olarak tanımlar. Geçilen idrar genellikle yetersizdir. Homeopatik ilaç Apis Mellifica’ya ihtiyaç duyan bazı hastalar, ağrıyı son idrar damlalarını çıkarken yanma ve acı olarak da tanımlayabilir. İdrar rengi koyudur. Apis Mellifica ayrıca yanma hissinden kurtulma sağlamak için çok faydalı bir doğal Homeopatik ilaçtır ve yetersiz doğasından dolayı idrar miktarı artar. Apis Mellifica’ya ihtiyaç duyan kişilerde susuzluk çoğu zaman azalır.

Cantharis: Yanma hissi ve damla damla geçişi olan idrar için homeopatik ilaç

Cantharis, idrarın yanma hissi ve damlalar halinde geçtiği Prostatit vakalarının tedavisinde çok yardımcı olan doğal bir Homeopatik ilaçtır. Yanma hissi, idrar yapmadan önce, sırasında ve hatta sonrasında hissedilir. Aşırı haşlanma her üç aşamada da hissedilir: işeme veya idrar yapma eylemi öncesinde, sırasında ve sonrasında. İdrar yapma isteği neredeyse sabittir ancak damla damla geçer. Kan idrarda da geçebilir. Bu nedenle, idrarın damlalar halinde çıkmasıyla birlikte yanma, sızlama, haşlanma ile işeme, Cantharis’i kullanmak için açık bir kılavuzdur.

Nitric Acid: Prostatitte yanma ve rahatsız edici idrar için homeopatik remedi

Doğal Homeopatik ilaç Nitrik Asit, idrarın geçişi sırasında üretrada yanma ile birlikte oldukça rahatsız edici bir koku yaydığı prostatit için en iyi tedaviler olduğunu kanıtlar. Geçilen idrar, güçlü ve oldukça rahatsız edici bir koku ile yetersizdir. Mesaneyi boşaltma dürtüsü sıktır ancak idrar miktarı yetersizdir. İdrar akışı da incedir. İdrar geçerken soğuk hissediyor. Birkaç hastada üretradan irin akıntısı görülebilir.

Thuja: Hızlı idrara çıkma dürtüsü olduğunda prostatit için en iyi Homeopatik Çözümlerden biri

Mazı, idrarını kontrol edemeyen ve ani bir mesaneyi boşaltmak isteyen prostatit hastaları için uygun doğal Homeopatik ilaçtır. Hasta idrarını yapmak için acele etmeli ve acele etmelidir. İdrar da geceleri istemsiz olarak geçirilebilir. Mazı’ya ihtiyaç duyan hastanın kötü muamele görmüş veya bastırılmış bir gonore ve sifiliz sevgisi öyküsü olabilir. İdrarda köpüklü-bulutlu idrar veya mukus yüksek seviyelerde bulunabilir.

Chimaphila: İdrar tutulması ile prostatit için Homeopatik Çözümler

İdrarın tutulduğu Akut Prostatit vakaları için Chimaphila ideal doğal Homeopatik ilaçtır. Kişi idrar yaparken zorluk ve şiddetli ağrı yaşar. Ayakları birbirinden ayrı ve öne doğru eğilerek ayakta durmak gibi tuhaf bir pozisyon, çok fazla ıkınarak az miktarda idrarın atılmasına yardımcı olabilir. İdrar sırasında yanma ve haşlanma fark edilebilir. Ve idrar ne olursa olsun, mukus ve kan içerir.

Yorum yapın