Progresif Supranükleer Felç (Palsi) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Progresif supranükleer felç, yürüme, denge ve göz hareketlerinde ve daha sonra yutkunmada ciddi sorunlara neden olan nadir bir beyin hastalığıdır. Bozukluk, beynin vücut hareketini, koordinasyonunu, düşünmesini ve diğer önemli işlevleri kontrol eden bölgelerindeki hücrelerin bozulmasından kaynaklanır. Progresif supranükleer felç, Steele-Richardson-Olszewski sendromu olarak da adlandırılır.

Progresif supranükleer felç zamanla kötüleşir ve pnömoni ve yutma sorunları gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

PROGRESİF SUPRANÜKLEER PALSİ BELİRTİLERİ

Progresif supranükleer felcin karakteristik belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Yürürken denge kaybı. Hastalıkta çok erken dönemde geriye düşme eğilimi ortaya çıkabilir.
 • Gözleri düzgün bir şekilde hedefleyememe. Aşağıya bakmada belirli bir zorluk olabilir veya bulanıklık ve çift görme yaşayabilirsiniz. Gözleri odaklamadaki bu zorluk, bazı kişilerin kötü göz teması nedeniyle yiyecekleri dökmesine veya konuşmaya ilgisiz görünmesine neden olabilir.

Progresif supranükleer felcin ek belirti ve semptomları değişkenlik gösterir ve Parkinson hastalığı ve demansınkileri taklit edebilir. Genellikle zamanla kötüleşirler ve şunları içerebilirler:

 • Sertlik ve garip hareketler
 • Düşme
 • Konuşma ve yutma ile ilgili sorunlar
 • Işığa duyarlılık
 • Uyku bozuklukları
 • Zevkli aktivitelere ilgi kaybı
 • Dürtüsel davranış, muhtemelen sebepsiz yere gülmek veya ağlamak dahil
 • Hafıza, akıl yürütme, problem çözme ve karar verme ile ilgili zorluklar
 • Depresyon ve anksiyete
 • Sert yüz kaslarından kaynaklanan şaşırmış veya korkmuş bir yüz ifadesi

PROGRESİF SUPRANÜKLEAR PALSİ NEDENLERİ

Progresif supranükleer felç nedeni bilinmemektedir. Bozukluğun belirti ve semptomları, beyninizin özellikle vücut hareketlerini ve düşüncesini kontrol etmenize yardımcı olan bölgelerdeki hücrelerin bozulmasından kaynaklanır.

Araştırmacılar, ilerleyici supranükleer felçli kişilerin bozulan beyin hücrelerinin anormal miktarlarda tau adı verilen bir proteine ​​​​sahip olduğunu bulmuşlardır. Tau kümeleri, Alzheimer hastalığı gibi diğer nörodejeneratif bozukluklarda da bulunur.

Nadiren, bir aile içinde ilerleyici supranükleer felç meydana gelir. Ancak genetik bir bağlantı net değil ve ilerleyici supranükleer felçli çoğu insan bu bozukluğu miras almamıştır.

Progresif Supranükleer Palsi için Homeopatik Tedavi ve Remediler 

Homeopati ile birçok zorlu hastalığın üstesinden gelinmekle birlikte progresif supranükleer palsi gibi nadir bir beyin hastalığı konusunda, doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi arayanlar için homeopati ilk başvurulan noktalardan biri olmakta. Ana şikayet olarak progresif supranükleer felç olarak başvuran hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki gösterdiği tüm semptomlar, hastalık belirtileri toplanır. Daha sonra alanında uzman deneyimli bir homeopat tarafından incelenen bu veriler sonrasında hastanın göstermiş olduğu hastalık semptomların tümüne uyacak en doğru remedi tespit edilir ve hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda progresif supranükleer palsi için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Alumina

Progresif supranükleer felçte yürürken dengesiz yürüyüş/denge kaybı için faydalıdır.Yürürken sendeleme ve sendeleme olur.Yürürken sık sık oturma ihtiyacı vardır.

Agaricus M

Yürürken denge kaybını yönetmek için progresif supranükleer felç için yararlıdır. Kararsız yürüyüş var. Yürürken makaralar ve sallanmalar var. Öne doğru düşme eğilimi var. Bacaklar için faydalıdır, yürürken kendinizi ağır ve zayıf hissedebilir.

Causticum

Yürürken denge kaybı şikayetini yönetmek için progresif supranükleer felç için kullanışlıdır. En çok, bir kişinin dengesiz yürümesi ve geriye düşme eğilimi olduğu durumlarda endikedir. Tüm problemlerle ilişkili olarak bacakta gergin ve sıkışıklık hissi vardır.

Phosphorus 

Progresif supranükleer felç için görsel şikayetleri yönetmek için faydalıdır.Bulanık ve çift görme vardır.Işığa duyarlılık (fotofobi) olduğunda da faydalıdır.

Baryta Carb

Zihinsel donukluk ve unutkanlığı yönetmek için ilerleyici supranükleer felç için faydalı remedi. Baryta Carb’a ihtiyaç duyan kişiler tanıdık kelimeleri unutur. Başkalarıyla konuşurken de unutkandırlar. Bir konuşmada söylediklerini unuturlar. Düşünmede yavaşlık vardır. Akıl yürütme ve anlama yeteneği de azalmıştır.

Yorum yapın