Renal Kolik için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Hasta, bir belden başlayıp uyluğun, testislerin veya vulvanın önünden aşağıya doğru inen şiddetli delici ağrı nöbetleri öyküsü verir. Ayrıca kusma, titreme, terleme, solgunluk ve belirli bir miktar çökme ile birlikte artan idrar yapma sıklığı vardır. Bu ağrıları kan ve irinli idrarın varlığı takip eder. Durum RENAL KOLİK’tir.

Küçük taşlar herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Daha büyük taşlar, özellikle üreteri tıkarlarsa renal koliklere neden olabilir. Bu, idrarın böbreğinizden mesanenize giderken içinden geçtiği tüptür.

Belirtiler

 • vücudunuzun yanında, kaburgalarınız ve kalçanız arasında veya alt karnınızda yoğun ağrı
 • sırtınıza veya kasıklarınıza yayılan ağrı
 • mide bulantısı ya da kusma

Renal kolik ağrısı genellikle dalgalar halinde gelir. Bu dalgalar 20 ila 60 dakika arasında sürebilir.

İdrar taşlarının diğer belirtileri şunlardır:

 • idrar yaparken ağrı
 • idrarınızda pembe, kırmızı veya kahverengi olabilen kan
 • bulutlu veya kötü kokulu idrar
 • çakıl – idrarınızdaki küçük taş parçaları
 • acil idrara çıkma ihtiyacı
 • normalden daha fazla veya daha az idrara çıkma
 • ateş ve titreme (bir enfeksiyonunuz varsa)

Nedenler 

Renal kolik, genellikle üreterde olmak üzere idrar yolunuza bir taş takıldığında meydana gelir. Taş bölgeyi esnetip genişleterek yoğun ağrıya neden olur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç faktör üriner taş alma riskinizi artırır:

 • Oksalat veya protein gibi taşların oluşmasına neden olan maddelerde yüksek bir diyet
 • Bir aile veya kişisel taş öyküsü
 • Yeterince sıvı içmemekten veya terleme, kusma veya ishal yoluyla çok fazla sıvı kaybetmekten dehidrasyon
 • Obezite
 • Vücudun kalsiyum ve taş oluşturan diğer maddelerin emilimini artıran gastrik bypass ameliyatı
 • Metabolik bozukluklar, kalıtsal hastalıklar,  hiperparatiroidizm ve vücudunuzdaki taş oluşturan maddelerin miktarını artırabilecek diğer durumlar
 • İdrar yolu enfeksiyonu

Komplikasyonlar 

Renal kolik, idrar taşlarının bir belirtisidir. Kendi komplikasyonları yoktur. İdrar taşlarını tedavi etmezseniz, idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek hasarı gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Önleme

Gelecekte renal kolik olmaktan kaçınmak için üriner taşları önlemek için şu adımları atın:

 • Günde en az 8-10 bardak su için. Gazlı içecekleri, özellikle fosforik asit içerenleri azaltın.
 • Diyetinizde tuzu azaltın.
 • Kırmızı et, balık ve yumurta gibi gıdalardan alınan hayvansal proteini sınırlayın
 • Ispanak, fındık ve ravent gibi oksalat oranı yüksek yiyecekleri sınırlayın.

Taşlı bu şüpheli renal kolik vakalarının tıbbi tedavisine başlamadan önce taşın boyutunu, şeklini ve içeriğini röntgen, sonografi ve biyokimyasal değerlendirme ile araştırın, idrar yolu ile sadece küçük bir taş çıkarılabilir; daha büyük olanlar litotripsi veya cerrahi müdahale gerektirebilir.

Tedavi, biri akut atak sırasında, diğeri aralık sırasında olmak üzere iki bölümden oluşur.

Renal kolik atağının tedavisi esas olarak ağrı, kusma ve çökme semptomlarının giderilmesinden oluşur. Bazen ısı uygulaması rahatlatabilir.

Renal kolik için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi isteyenlerin tercih ettiği homeopati tedavisinde, ana şikayet olarak başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat hekim tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remedi tespit edilir ve hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda renal kolik için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Berberis vulgaris, böbreklerden mesaneye yayılan ağrılara sahiptir. Böbrek ağrısı üreter boyunca yayılarak karaciğere, mideye ve dalağa yayılır ve nefes almayı durdurur. Böbrek bölgesinde kabarcıklanma hissi. Sanki bir miktar idrar kalmış gibi hissi ile sık idrara çıkma. İdrar kalın, mukoid, parlak kırmızı, bulanık, sarı veya kumludur.

Calcarea carbonica , irritabl mesane ve renal kolik için uygundur; yürürken idrar kaçırma, idrar koyu kahverengi, ekşi, kötü veya güçlü bir kokuya sahip. Sütlü idrarla birlikte beyaz idrar tortusunun varlığı, bazen kanlı. Diğer anayasal özellikler de mevcuttur.

Benzoicum acidum , böbrek yetmezliği ve sistite neden olan ürik asit fazlalığı için endikedir. Yatak ıslatma, keteni kahverengiye boyar. Ürik asit diyatezi. Ağrılar aniden bulundukları yeri değiştirir.

Lithium carbonicum mesanede ağrıya sahiptir; ağrı sağ böbrek ve üreterdedir, ürik asit diyatezi için uygundur. İdrar çok susuzluk ile yetersizdir. Mukuslu bulanık idrar; idrar, kumlu tortular ile, yetersiz ve koyu, asidiktir.

Sarsaparilla officinalis’in sağ böbreğinden aşağı doğru ağrısı var. Adet öncesi idrara çıkma isteği. İdrarın sonunda şiddetli ağrı. Çocuklarda renal kolik ve ağrılı idrara çıkma. Sadece ayakta dururken idrar yapabilir, otururken top sürer. Mesanenin tenesmus.

Ocimum canum ürik asit diyatezi için uygundur. İdrar yüksek oranda asidiktir, ürik asitin dikenli kristallerinin oluşumuna yol açar İdrar kalın, bulanık, pürülan, kanlıdır; tuğla tozu, kırmızı veya sarı tortu var; misk kokusuna sahiptir. Şiddetli kusmaya sahip renal kolik, özellikle sağ tarafta, tekrarlanan dozlarda düşük potens kullanır.

Hedeoma pulegioides , kadın idrar koşullarında daha faydalıdır. Ağrı daha çok sol üreter boyuncadır; ağrıyı böbrekten mesaneye sürüklemek. Sol böbreğin üzerinde donuk, yakıcı ağrı. Sık idrara çıkma isteğine neden olan mesane boynunda yanma tahrişi, idrarı birkaç dakikadan fazla tutamama. Miksiyon yaparak daha iyi hissettirir.

Yorum yapın