Raynaud Hastalığı (Fenomeni) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bir genç, bir veya daha fazla parmağının bir saat veya daha uzun süre aniden ölmesinden şikayet eder. Bu, özellikle soğuk havalarda her iki tarafta da simetrik olarak gerçekleşir. Uzun süredir devam eden bir durumda, parmak ucunda ülser oluşabilir. Durum RAYNAUD HASTALIĞIDIR.

Raynauds fenomeni, parmakları veya ayak parmaklarını besleyen arterlerin spazmlarından oluşur. Genellikle soğuk ile çökeltilir ve ısı ile rahatlar. Raynaud fenomeni, herhangi bir altta yatan neden olmaksızın ortaya çıktığında, raynaud hastalığı olarak bilinir. Parmaklarda uyuşma ve yanma genellikle oluşur ve ağrı şiddetli olabilir. Ataklar arasında nabız ve rakamlar normal görünüyor.

Belirtiler

Raynaud hastalığının belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Soğuk parmaklar veya ayak parmakları
 • Soğuk veya strese tepki olarak cildinizdeki renk değişiklikleri
 • Isınma veya stresten kurtulma üzerine uyuşma, dikenli his veya acı veren ağrı

Raynaud’un saldırısı sırasında, cildinizin etkilenen bölgeleri genellikle önce beyaza döner. Daha sonra, genellikle maviye dönerler ve soğuk ve uyuşmuş hissederler. Siz ısındıkça ve dolaşımınız düzeldikçe, etkilenen bölgeler kırmızıya dönebilir, zonklayabilir, karıncalanabilir veya şişebilir.

Raynaud en sık el ve ayak parmaklarınızı etkilese de, burnunuz, dudaklarınız, kulaklarınız ve hatta meme uçlarınız gibi vücudunuzun diğer bölgelerini de etkileyebilir. Isındıktan sonra bölgeye normal kan akışının geri dönmesi 15 dakika sürebilir.

Nedenler

Spazmda kan damarları

Raynaud’s ile el ve ayak parmaklarının arterleri daralır ve soğuğa veya strese maruz kaldığında kan akışını kısa süreliğine sınırlar. Zamanla, bu küçük arterler hafifçe kalınlaşabilir ve kan akışını daha da sınırlayabilir.

Soğuk havalar büyük olasılıkla bir saldırıyı tetikler. Ellerinizi soğuk suya sokmak, dondurucudan bir şey almak veya soğuk havada olmak gibi soğuğa maruz kalmak en olası tetikleyicidir. Bazı insanlar için duygusal stres bir bölümü tetikleyebilir.

Türler

 • Birincil Raynaud’lar.  Raynaud hastalığı olarak da adlandırılan bu en yaygın form, ilişkili bir tıbbi durumun sonucu değildir. O kadar hafif olabilir ki, birincil Raynaud’ları olan birçok kişi tedavi aramaz. Ve kendi kendine çözülebilir.
 • İkincil Raynaud’lar.  Raynaud fenomeni olarak da adlandırılan bu forma, altta yatan bir sorun neden olur. İkincil Raynaud’lar birincil formdan daha az yaygın olsa da, daha ciddi olma eğilimindedir.

  İkincil Raynaud’ların belirti ve semptomları genellikle 40 yaş civarında, birincil Raynaud’lardan daha sonra ortaya çıkar.

Nedenler:

 • Bağ dokusu hastalıkları.  Derinin sertleşmesine ve yara izine (skleroderma) yol açan nadir bir hastalığı olan çoğu insanda Raynaud hastalığı vardır. Raynaud riskini artıran diğer hastalıklar arasında lupus, romatoid artrit ve Sjögren sendromu bulunur.
 • Arter hastalıkları.  Bunlar, kalbi besleyen kan damarlarında plak birikimi, el ve ayaklardaki kan damarlarının iltihaplandığı bir bozukluk ve akciğer atardamarlarını etkileyen bir tür yüksek tansiyonu içerir.
 • Karpal tünel Sendromu.  Bu durum, elinize giden büyük bir sinir üzerinde baskı oluşturarak eldeki uyuşma ve ağrıya neden olarak eli soğuğa daha duyarlı hale getirir.
 • Tekrarlayan eylem veya titreşim.  Uzun süre yazı yazmak, piyano çalmak veya benzer hareketler yapmak ve kırıcı gibi titreşimli aletleri kullanmak aşırı kullanım yaralanmalarına neden olabilir.
 • Sigara içmek.  Sigara kan damarlarını daraltır.
 • Ellerde veya ayaklarda yaralanmalar.  Örnekler arasında bir bilek kırığı, ameliyat veya donma sayılabilir.
 • Bazı ilaçlar.  Bunlara yüksek tansiyon için beta blokerler, ergotamin ve sumatriptan içeren migren ilaçları, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu ilaçları, bazı kemoterapi ajanları ve reçetesiz satılan bazı soğuk algınlığı ilaçları gibi kan damarlarının daralmasına neden olan ilaçlar dahildir.

Risk faktörleri

Birincil Raynaud’lar için risk faktörleri şunları içerir:

 • Cinsiyet.  Erkeklerden daha fazla kadın etkilenir.
 • Yaş.  Herkes durumu geliştirebilse de, birincil Raynaud’lar genellikle 15 ila 30 yaşları arasında başlar.
 • İklim.  Bozukluk ayrıca daha soğuk iklimlerde yaşayan insanlarda daha yaygındır.
 • Aile öyküsü.  Birinci derece akraba – ebeveyn, kardeş veya çocuk – hastalığa sahip olmak, birincil Raynaud riskinizi artırıyor gibi görünüyor.

İkincil Raynaud’lar için risk faktörleri şunları içerir:

 • İlişkili hastalıklar.  Bunlar, skleroderma ve lupus gibi durumları içerir.
 • Belirli meslekler.  Bunlar, titreşen alet çalıştırma gibi tekrarlayan travmaya neden olan işleri içerir.
 • Belirli maddelere maruz kalma.  Buna sigara içmek, kan damarlarını etkileyen ilaçlar almak ve vinil klorür gibi belirli kimyasallara maruz kalmak dahildir.

Komplikasyonlar

İkincil Raynaud’s şiddetliyse – ki bu nadirdir – parmaklarınıza veya ayak parmaklarınıza kan akışının azalması doku hasarına neden olabilir.

Tamamen tıkanmış bir arter, her ikisinin de tedavisi zor olabilen yaralara (cilt ülserlerine) veya ölü dokuya yol açabilir. Nadiren, tedavi edilmeyen aşırı vakalar, vücudunuzun etkilenen kısmının çıkarılmasını gerektirebilir.

Önleme

Raynaud’un saldırılarını önlemeye yardımcı olmak için:

 • Açık havada toplanın.  Hava soğuk olduğunda dışarı çıkmadan önce bir şapka, atkı, çorap ve botlar ve iki kat eldiven veya eldiven giyin. Soğuk havanın ellerinize ulaşmasını önlemek için eldivenlerinizi veya eldivenlerinizi dolaşmak için sıkı manşetli bir ceket giyin. Ayrıca kimyasal el ısıtıcıları kullanın. Burnunuzun ucu ve kulak memeleriniz soğuğa duyarlıysa kulaklık ve yüz maskesi takın.
 • Arabanı ısıt.  Soğuk havalarda aracınızı sürmeden önce ısıtıcınızı birkaç dakika çalıştırın.
 • İç mekanlarda önlem alın.  Çorap giymek. Yiyecekleri buzdolabından veya derin dondurucudan çıkarırken eldiven, eldiven veya fırın eldiveni kullanın. Bazı insanlar kış aylarında yatağa eldiven ve çorap giymeyi yararlı bulur.Klima atakları tetikleyebileceğinden klimanızı daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayın. Yalıtımlı içme bardakları kullanın.

Raynaud Sendromu (Hastalığı – Fenomeni) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Raynaud sendromu için doğal ve alternatif tedavi yöntemi arıyorsanız, homeopati tedavisi bu konuda oldukça güzel sonuçlar verebilen bir bütüncül tedavi sistemidir. Ana şikayet olarak raynaud hastalığı için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu hastalık belirtilerini tespit etmemizi sağlayan çok sayıda soru bulunmaktadır. Elde edilen cevaplar sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda raynaud sendromu için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Agaricus muscarius, kaşıntı, yanan bant kızarıklığı ile soğuk algınlığı ve soğuk ısırıkları için önde gelen bir remedidir. Buz iğneleriyle delinmiş gibi bir his. Yürüyüş titreme ile belirsizdir; ayak parmaklarının kaşınması ve ayakların donmuş gibi hissetmesi.

Silicea terra,  buruşmuş, benekli, koyu mavi, uyuşmuş bir cilde sahiptir. Karıncalanma. Ayak parmaklarında ve parmaklarda yanma hissi, soğukta daha iyi, sıcağa karşı isteksizlik.

Rhus toxicodendron, kanlı su akan bacaklardaki kangrenli ülserler içindir. Ekstremiteler soğuktur. Kızgın, şişmiş ayak parmakları ve parmak uçları, sanki sıcak iğnelerle delinmiş gibi yoğun bir şekilde kaşınan ve yanan; daha iyi sıcak su.

Sepia officianalis, dolaşımı ve venöz stazı zayıftır. Bu faktörlerin her ikisi de kangrene yatkınlık yaratır.

Yorum yapın