Rotator Manşet Yırtığı için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Rotator manşet, omuz eklemini çevreleyen ve üst kol kemiğimizin başını omuzun sığ yuvasında sıkıca tutan bir grup kas ve tendondur. Bir rotator manşet yaralanması, omuzda donuk bir ağrıya neden olabilir ve bu ağrı, ilgili tarafta uyumaya çalıştığımızda genellikle kötüleşir.

Rotator manşet yırtığı en sık işlerinde veya sporlarında tekrar tekrar baş üstü hareketler yapan kişilerde görülür. Örnekler arasında ressamlar, marangozlar ve beyzbol veya tenis oynayan kişiler sayılabilir. Rotator manşet yaralanması riski de yaşla birlikte artar.

Birçok insan, omuz eklemini çevreleyen kasların esnekliğini ve gücünü artıran fizik tedavi egzersizleri ile rotator manşet hastalığından kurtulur.

Bazen tek bir yaralanma sonucu rotator manşet yırtıkları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, tıbbi bakım mümkün olan en kısa sürede sağlanmalıdır. Geniş rotator manşet yırtıkları cerrahi onarım, alternatif tendonların transferi veya eklem replasmanı gerektirebilir.

Rotator Manşet Yırtığı Belirtileri

Rotator manşet yaralanmasıyla ilişkili ağrı:

  • Omuzda derin bir donuk ağrı olarak tanımlanmalıdır
  • Özellikle etkilenen omzunda yatarsa ​​uykuyu bozar
  • Saçı taramayı veya arkaya uzanmayı zorlaştırın
  • Kol zayıflığı eşlik etsin

Rotator Manşet Yırtığı Nedenleri

Rotator manşet hastalığı, omuzda ciddi bir yaralanmanın veya ilerleyici dejenerasyonun veya tendon dokusunun aşınmasının ve yırtılmasının sonucu olabilir. Uzun bir süre boyunca tekrarlayan baş üstü aktivite veya ağır kaldırma, tendonu tahriş edebilir veya zarar verebilir.

Rotator Manşet Yırtığı Komplikasyonları

Tedavi edilmediğinde rotator manşet sorunları kalıcı hareket kaybına veya zayıflığa neden olabilir ve omuz ekleminde ilerleyici dejenerasyona neden olabilir. İyileşme için omzun dinlenmesi gerekli olsa da, omzu uzun süre hareketsiz tutmak eklemi çevreleyen bağ dokusunun kalınlaşmasına ve gerginleşmesine (donmuş omuz) neden olabilir.

Rotator Manşet Yırtığı için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Rotator manşet yırtığı için doğal ve alternatif tıp tedavisi yöntemi ile iyileşmek isteyenlerin tercih ettiği homeopati, bütüncül bir tedavi yaklaşımıyla hastalarını tedavi etmektedir. Ana şikayet olarak rotator manşet yırtığı için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnez içerisinde hastanın zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu hastalık belirtilerini tespit etmemize yarayacak sorular bulunmaktadır. Daha sonrasında elde edilen verilerle alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hastanın göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda rotator manşet yırtığı için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Ferrum Met

Sağ taraftaki rotator manşet yırtıkları için çok kullanışlıdır ve sol taraflı yaralanmalarda da işe yarar. Aslında kullanıldığı yeri düzeltir, ameliyattan kaçınılabilir.

Ruta G

Derin ağrıyan tendon, bağ ağrısı ve kas ve tendonların elastikiyet kaybı olan rotator manşet için kullanışlıdır.

Arnica

Omuz ve ağrı ve yaralanmaları içeren diğer birçok sorunu tedavi etmek için kas-iskelet ağrısı ve şişmesi olan rotator manşet için kullanışlıdır.

Bryonia

Ağrılı hareketi olan rotator manşet için kullanışlıdır. Kol ve omuz hareket edemeyecek kadar zayıf hissettiğinde kullanışlıdır. Yanma ve yırtılma ağrısı vardır ve omuz yerinden çekildiğini hisseder. Basınç ağrıyı hafiflettiğinde faydalıdır, böylece yaralı omzunda yatarken en rahat olur.

Chelidonium

Hareket ağrılı olduğunda rotator manşet için kullanışlıdır. Sertlik vardır ve kaslar daha çok spazmdadır. Hareket etmekten korkan faydalı; Chelidonium hareket edemez. Ağrılı sağ omuz. Kol kullanılamaz. Ağrı omuzdan skapula altına kadar uzanabilir ve boyun tutulması olabilir.

Yorum yapın