Saçkıran için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Saçkıran, bir mantarın neden olduğu yaygın bir cilt enfeksiyonudur. Genellikle kırmızı ve kaşıntılı olan dairesel bir döküntüye (halka şeklinde) neden olabileceğinden “saçkıran” olarak adlandırılır. Herkes saçkıran olabilir.

Saçkıran Nedenleri

  • İnsandan İnsana – Saçkıran genellikle enfekte bir kişiyle doğrudan ciltten cilde temas yoluyla yayılır.
  • Hayvandan İnsana – Saçkıranlı bir hayvana dokunarak saçkıran bulaşabilir. Saçkıran, köpekleri veya kedileri okşarken veya tımar ederken yayılabilir. İneklerde de oldukça yaygındır.
  • İnsana Nesne – Saçkıranın, enfekte olmuş bir kişinin veya hayvanın yakın zamanda dokunduğu veya sürttüğü giysiler, havlular, yatak takımları ve çarşaflar, taraklar ve fırçalar gibi nesneler veya yüzeyler ile temas yoluyla yayılması mümkündür.
  • Topraktan İnsana – Nadir durumlarda, saçkıran, enfekte olmuş toprakla temas yoluyla insanlara yayılabilir. Enfeksiyon büyük olasılıkla yalnızca yüksek oranda enfekte olmuş toprakla uzun süreli temastan kaynaklanacaktır.

Saçkıran Türleri

Sakalda Saçkıran

Yüzün ve boynun sakallı bölgesindeki saçkıran, şişlik ve belirgin kabuklanma, genellikle kaşıntı ile birlikte, bazen saçların kopmasına neden olur. Erkeklerin her gün tıraş olmak için berbere gittikleri günlerde tinea barbae berber kaşıntısı olarak adlandırılırdı.

Kafanın saçkıran

Saçlı derideki saçkıran genellikle çocukları, çoğunlukla geç çocukluk veya ergenlik döneminde etkiler. Bu durum okullarda yayılabilir. Tinea capitis, saç dökülmesine neden olmayan sebore veya kepeklerin aksine, kel noktalarla ilişkili kafa derisi ölçeklenmesi olarak görünür.

Bacak saçkıran

Kasık Tineası (“spor kaşıntısı”) kırmızımsı kahverengi bir renge sahip olma ve kasık kıvrımlarından bir veya her iki uyluğa doğru uzanma eğilimindedir. Tinea cruris’i taklit edebilen diğer durumlar arasında maya enfeksiyonları, sedef hastalığı ve cildin cilde sürtünmesinden kaynaklanan sürtünme döküntüsü olan intertrigo bulunur.

Vücutta Saçkıran

Mantar vücudun derisini etkilediğinde, genellikle klasik saçkıranların yuvarlak lekelerine neden olur. Bazen bu noktalar, yavaş yavaş büyüyüp ilerledikçe “aktif” bir dış sınıra sahiptir. Bu döküntüyü, nummular egzama gibi daha yaygın olan diğer döküntülerden ayırt etmek önemlidir. Bu durum ve diğerleri, saçkırana benzer görünebilir, ancak bunlar bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanmaz ve farklı tedavi gerektirir.

Ellerde Saçkıran

Elleri, özellikle avuç içlerini ve parmaklar arasındaki boşlukları tutan saçkıran. Genellikle tek elde olmak üzere bu alanların kalınlaşmasına (hiperkeratoz) neden olur. Tinea manus, tinea pedis’in (ayakların saçkıran) ortak bir arkadaşıdır. Ayrıca tinea manuum denir.

Ayak Saçkıran

Sporcu ayağı, özellikle dördüncü ve beşinci parmaklar arasındaki parmak ağlarında pullanma ve iltihaplanmaya neden olabilir. Tinea pedis’in diğer bir yaygın şekli, topuklarda ve tabanlarda derinin kalınlaşmasına veya pullaşmasına neden olur. Bu bazen “mokasen dağılımı” olarak adlandırılır. Yine diğer durumlarda, tinea ayak parmakları arasında veya tabanda kabarcıklara neden olur. Atlet ayağının yanı sıra tinea pedis, ayağın tinea’sı veya daha gevşek bir şekilde ayakların mantar enfeksiyonu olarak bilinir. Tinea pedis son derece yaygın bir cilt hastalığıdır. Mantar (tinea) enfeksiyonlarının en yaygın ve belki de en kalıcı olanıdır. Ergenlik öncesi nadirdir. Tinea cruris (spor kaşıntısı) gibi diğer mantar deri enfeksiyonları ile birlikte ortaya çıkabilir.

Yüzün tineası

Sakal bölgesi dışında yüzdeki saçkıran. Yüzde, saçkıran nadiren halka şeklindedir. Karakteristik olarak, kenarları belirsiz kırmızı, pullu lekelere neden olur.

Tırnakların Tineası

Son olarak, mantar tırnakları ve daha sıklıkla ayak tırnaklarını sarı, kalın ve ufalanabilir hale getirebilir. Bu mantar tırnakları veya onikomikoz olarak adlandırılır.

Saçkıran Önlenmesi

Ter ve nemi en aza indirmek mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu satırlardaki ortak öneriler, erkeklerin boxer şort giymeleri, kadınların külotlu çoraplardan kaçınmaları vb. şeklindedir. Bazılarının uygulanması oldukça zor olan bu tedbirlerin gerçekten tüm çabalara değip değmeyeceği tartışmaya açıktır.

Saçkıran için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Saçkıran tedavisi için doğal ve alternatif tıp tedavisi isteyenlerin başvurduğu homeopati, bütüncül bakış açısıyla saçkıran için kullanılabilecek doğal tedaviye sahip bir yöntemdir. Ana şikayet olarak saçkıran için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde homeopat için lazım olan bilgilerin alınabilmesi için çok fazla sayıda soruya yer vardır. Anamnez sonrası alınan bilgileri değerlendiren alanında uzman homeopat doktor, hastanın göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin seçimi ile beraber hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda saçkıran için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

RHUSTOX :  Mantar deri enfeksiyonundan yoğun yanma, kaşıntı ve batma olur. Bölgeyi sıcak suda ısıtarak veya banyo yaparak cilt semptomları daha iyi olduğunda verilir.

SEPIA :  Pul pul, kırmızımsı veya kahverengimsi döküntüler vardır. Üşüyen ve battaniye sıcaklığını arayan kişilere uygundur. Terleme ve aşırı ısınmadan daha kötü olan kaşıntılarda faydalıdır. Semptomlar nemliyken kötüleştiğinde ancak temiz hava ile düzeldiğinde görülür.

SULPHUR :  Şiddetli kaşıntı ve yanma ile enfekte saç derisi için kullanışlıdır.

TELLURIUM :  Çoğunlukla gövde bölgesini etkileyen saçkıran için en uygun remedi. Şiddetli kaşıntı ve kızarıklık ile yuvarlak yamalar oluşturan döküntüler vardır.

Yorum yapın