Rinore için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Burun akıntısı, aşırı burun akıntısıdır. İnce berrak bir sıvı, kalın mukus veya arada bir şey olabilir. Drenaj burundan, boğazın arkasından veya her ikisinden de akabilir.

“Rinore” ve “rinit” terimleri genellikle burun akıntısını belirtmek için kullanılır. Rinore aslında ince, çoğunlukla berrak bir burun akıntısını ifade eder. Rinit, burun dokularının iltihaplanmasını ifade eder. Rinit genellikle burun akıntısı ile sonuçlanır.

Bir kişinin burun akıntısı varsa, burun tıkanıklığı da olabilir veya olmayabilir.

Burun dokularını tahriş eden veya alevlendiren herhangi bir şey burun akıntısına neden olabilir. Soğuk algınlığı ve grip alerjileri ve çeşitli tahriş edici maddeler gibi enfeksiyonların tümü burun akıntısına neden olabilir. Bazı insanlar, alerjik olmayan rinit veya vazomotor rinit adı verilen bir durum olmaksızın, belirgin bir neden olmaksızın kronik olarak burun akıntısına sahiptir.

Daha az yaygın olarak, burun akıntısına polipler, yabancı cisim, tümör veya migren benzeri baş ağrıları neden olabilir.

Rinore Nedenleri

 1. Akut sinüzit (sinüs enfeksiyonu)
 2. Alerjiler
 3. Kronik sinüzit
 4. Churg-Strauss sendromu
 5. Nezle, soğuk algınlığı
 6. Dekonjestan burun spreyi aşırı kullanımı
 7. Sapmış septum
 8. Kuru hava
 9. Polianjitli granülomatoz (Wegener granülomatozu)
 10. Hormonal değişiklikler
 11. Etki (grip)
 12. Yerleşik nesne
 13. Yüksek tansiyon, erektil disfonksiyon, depresyon, nöbetler ve diğer durumları tedavi etmek için kullanılanlar gibi ilaçlar
 14. Burun polipleri
 15. Alerjik olmayan rinit (kronik tıkanıklık veya alerji ile ilgili olmayan hapşırma)
 16. Mesleki astım
 17. Gebelik
 18. Solunum sinsityal virüsü (RSV)
 19. Omurilik sıvısı sızıntısı
 20. Tütün dumanı

Rinore Belirtileri

 • Baş ağrısı.
 • Tuzlu veya metalik bir tada sahip burun drenajı.
 • Baş aşağı öne eğilirken drenaj artar.
 • Koku eksikliği (anosmi)
 • Burun tıkanıklığı.

Rinore için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Rinore rahatsızlığı için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi arayanların başvurduğu homeopati tedavisi, hasta kişiye bütüncül yaklaşması sebebiyle tüm dünyada güvenle kullanılan ve en çok tercih edilen alternatif tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Ana şikayet olarak rinore için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır, bu anamnezde hastanın hastalık öyküsünden, aile geçmişine, rüyalarına ve birçok konuya değinen sorular bulunmaktadır. Anamnez sonrası elde edilen hasta bilgilerini inceleyen alanında uzman homeopat doktor, hastanın göstermiş olduğu semptomlara uyacak en doğru remediyi seçerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda rinore için homeopati tedavisinde kullanılan remediler bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

ARSENIC ALBUM : Burundan yanma hissi ile gelen ince sulu akıntı olduğunda burun akıntısı için faydalıdır. Burun akıntısı olan peş peşe tekrarlayan hapşırmalarda da faydalıdır. Gözlerde yanma ve yırtılma var. Göz çevresinde şişlik, burun tıkanıklığı var. Kişide solunum güçlüğü çeken astım eğilimi varsa ve genellikle yatınca daha kötü olan göğüste baskı varsa çok faydalıdır. Öne eğilme duruşu ile oturmak, hastayı astım probleminden biraz rahatlatır. Astım hastalığında belirgin bir hırıltı sesi vardır. Nemli soğuk havalarda astımın daha kötü olduğu durumlarda faydalıdır. 

SULPHUR :  Alerjik durumda gözlerde kızarıklık ile kaşıntı olduğunda burun akıntısı için faydalıdır. Kaşıntıyı yanma hissi takip eder ve soğuk uygulama ile rahatlar. Kişi sinirli, depresif, zayıf ve zayıf, ancak iştahı iyi olduğunda faydalıdır. Astımlı durumda göğüste tıkanıklık veya baskı hissi vardır.

NATRUM MUR : Arka arkaya tekrarlayan hapşırıklarla burun, boğaz, kulakta daha fazla kaşıntı olduğunda burun akıntısına faydalıdır. Yumurta akı gibi sulu veya yoğun beyazımsı akıntıya iyi gelir. Diyetinde fazladan tuz alma isteği vardır.

SABADILLA : Art arda spazmodik hapşırıklı rinore için faydalıdır. Şiddetli ön baş ağrısı ve göz kapaklarında kızarıklık ile burun akıntısı var.

ALLIUM CEPA :  Gözlerde sulanma ile birlikte burun ucundan damlayan şiddetli burun akıntısı olan burun akıntısı için faydalıdır. Aşırı mukus salgısı nedeniyle burunda yanma olur. Sulu burun akıntısı ile birlikte gözde sulanma olur. Burun akıntısı ve sulu gözlerle ilişkili bol hapşırma var.

Yorum yapın