Servisit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Servisit, rahmin vajinaya açılan alt, dar ucu olan serviksin iltihaplanmasıdır. Bir kadın, sırt ağrısı ve pelvik alt karın ağrısı ile ilişkili bir yumurtanın beyazı gibi, buğulu bir malzemenin sürekli vajinal akıntısından şikayet ettiğinde. Durum SERVİSİT olarak adlandırılır.

Servisit Belirtileri

Çoğu zaman servisit hiçbir belirti ve semptoma neden olmaz ve kişi ancak başka bir nedenle doktorları tarafından yapılan bir pelvik muayeneden sonra bu duruma sahip olduğunda öğrenebilir. Birinin belirti ve semptomları varsa, şunları içerebilir:

 • Çok miktarda olağandışı vajinal akıntı
 • Sık, ağrılı idrara çıkma
 • İlişki sırasında ağrı
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Adet dönemi ile ilişkili olmayan cinsel ilişkiden sonra vajinal kanama

Servisit Nedenleri

Servisitin olası nedenleri şunlardır:

 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar.  Çoğu zaman servisite neden olan bakteriyel ve viral enfeksiyonlar cinsel temas yoluyla bulaşır. Servisit, gonore, klamidya, trichomoniasis ve genital herpes dahil olmak üzere yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE) kaynaklanabilir.
 • Alerjik reaksiyonlar.  Kontraseptif sperm öldürücülere veya prezervatiflerdeki latekse karşı bir alerji servisite yol açabilir. Duşlar veya kadın deodorantları gibi kadın hijyen ürünlerine verilen bir tepki de servisite neden olabilir.
 • Bakteriyel aşırı büyüme.  Normalde vajinada bulunan bazı bakterilerin (bakteriyel vajinozis) aşırı büyümesi servisite yol açabilir.

Servisit Risk Faktörleri

 • Korunmasız seks, birden fazla partnerle seks veya yüksek riskli davranışlarda bulunan biriyle seks gibi yüksek riskli cinsel davranışlarda bulunmak
 • Erken yaşta cinsel ilişkiye başladı
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü var

Servisit Komplikasyonları

Serviks, bakteri ve virüslerin uterusa girmesini engelleyen bir bariyer görevi görür. Rahim ağzı enfekte olduğunda, enfeksiyonun rahim içine girme riski artar.

Gonore veya klamidyanın neden olduğu servisit, uterus astarına ve fallop tüplerine yayılabilir ve tedavi edilmediği takdirde doğurganlık sorunlarına neden olabilen kadın üreme organlarının bir enfeksiyonu olan pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir.

Servisit, bir kadının enfekte bir cinsel partnerden HIV kapma riskini de artırabilir.

Servisitin Önlenmesi

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanan servisit riskini azaltmak için, her seks sırasında prezervatifleri tutarlı ve doğru şekilde kullanın. Kondomlar, servisite yol açabilen bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasına karşı çok etkilidir. Her iki partnerin de enfekte olmadığı uzun süreli bir ilişkide olmak, partnerin yalnızca birbirleriyle seks yapmaya kararlı olması CYBE olma ihtimallerini düşürebilir.

Servisit için Homeopatik Tedavi

Homeopati, doğal, alternatif, acısız, ağrısız, yan etkisiz bir tedavi yöntemi olarak 200 yıldan fazla bir zamandır tüm insanlık tarafından güvenle kullanılmaktadır. Servisit için başvuran bir hastaya öncelikle deneyimli bir homeopat hekim tarafından kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında tespit edilen tüm semptomlara uyacak en doğru remedi seçimi yapılır ve hasta kişinin tedavisine başlanır. Servisit için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda ki gibidir.

NITRIC ACID : Vajinada sancı olduğunda servisit için faydalıdır . Seksten sonra vajinada şehvetli kaşıntı var. Yararlı kahverengi, ten rengi, sulu veya lifli, sarı lekeli veya siyah kenarlı lekeler bırakan beyaz akıntı. Vajinadan kanlı su veya aşırı efordan kanama var. Ayrıca doğum veya kürtaj sonrası rahim kanaması için de faydalıdır.

ALUMINA : Serviksin endurasyonunda belirtilir. Az, sulu adet vardır. Sol yumurtalık etkilendiğinde faydalıdır. Üretra boyunca küçük topaklar olan kronik gonore akıntısı için de yararlıdır. Vajina çok hassas olduğunda ve şişme nedeniyle daraldığında verilir. Vajinada aftlarla birlikte kaşıntı var.

KALI BICHROME :  Şişman, sarışın, gevşek, etli, sifilitik veya skroful öyküsü olan nezleye maruz kalan kişiler için önerilir. İdrarı baskılayan veya kırmızı idrar geçişi olan adetler için faydalıdır. Sakrumda ağrı ve hipogastriumda ağırlık ile sarı, buruk, ip gibi leucorrhoes vardır. Sıcak havalarda rahim sarkması için de faydalıdır.

USTILAGO MAYDIS : Genellikle menopozda olan uzun ve zayıf kadınlar için önerilir. Uterus fibroidleri, uterus hipertrofisi ile kanamalar için faydalıdır. Kolay kanayan süngerimsi serviks için faydalıdır. En ufak bir tahrikte yarı sıvı yarı pıhtılaşmış, parlak kırmızı ve daha kötü olan adetler için kullanışlıdır. Kötü sarı veya kahverengi lökore için kullanışlıdır.

Servisit için homeopati tedavisi almak isterseniz bölgenizdeki yada online hasta kabul eden homeopat doktorlardan randevu oluşturabilirsiniz yada sizin için listelediğimiz homeopati tedavisi veren doktorlar sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın