Katarakt için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Katarakt, iris ve göz bebeğinin arkasında bulunan merceğin bulanıklaşmasıdır. Mercek, gelen ışığı retinaya odaklayarak bir kamera gibi çalışır ve aynı zamanda gözlerin odağını ayarlayarak hem yakın hem de uzağı net bir şekilde görmemizi sağlar.

Bir mercekteki protein, merceği temiz tutan ve ışığın içinden geçmesine izin veren kesin bir şekilde düzenlenmiştir. Katarakt durumunda, proteinin bir kısmı bir araya toplanmış ve merceğin küçük bir alanında bir bulut oluşturmuştur. Zamanla büyüyüp merceği daha fazla bulanıklaştırarak görmeyi zorlaştırabilir. Bu kataraktın nedeninin yaşlandıkça protein yapısındaki değişikliklerden kaynaklandığı söylenir.

Kortikal katarakt lensin dışından başlar ve yavaşça merkeze doğru uzanır. Bu katarakt şeker hastaları için yaygındır.

Lensin arkasında bir subkapsüler katarakt başlar.Bu katarakt formunu geliştirme riski daha yüksek olan kişiler şunlardır:

 • Şeker hastalığı olan kişiler,
 • İleri görüşlülük,
 • Retinit pigmentleri veya
 • Yüksek doz steroid kullananlar

“Yaşla ilgili” terimi biraz yanıltıcıdır çünkü insanlar 40’lı ve 50’li yaşlarda yaşa bağlı katarakt yaşayabilir. Ancak orta yaşta çoğu katarakt küçüktür ve görüşü etkilemez. Kataraktların çoğunun görme üzerinde ciddi bir etkisi olduğu 60 yaşından sonradır.

Katarakt Belirtileri

Her katarakt tipinin kendi semptomları vardır. Nükleer katarakt ile yakın görüşlerinde bir iyileşme fark edilebilir. Buna ‘ikinci görüş’ denir. Ancak katarakt kötüleştiğinde bu ortadan kalkar.
Bir subkapsüler katarakt başlangıçta herhangi bir belirti vermeyebilir, ancak daha ileri bir aşamada ancak daha fazla geliştiğinde herhangi bir belirti vermeyebilir.
Kataraktın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Bulutlu veya bulanık görme
 • Renkler soluk görünüyor
 • Parlama. Farlar, lambalar veya güneş ışığı çok parlak görünebilir. Işıkların etrafında bir hale görünebilir
 • Zayıf gece görüşü
 • Tek gözde çift görme veya birden fazla görüntü. (Katarakt büyüdükçe bu belirti ortadan kalkabilir.)
 • Gözlüklerde veya kontakt lenslerde sık reçete değişikliği

Bu belirtiler başka göz problemlerinin de işareti olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa mutlaka kontrole gitmelidir.

Katarakt küçük olduğunda, kişi bunu pek fark etmez. Görüşlerinin, bulutlu bir cam parçasına bakmak gibi biraz bulanık olduğunu görebilir. Katarakt yavaş “büyüme” eğilimindedir, bu nedenle görme yavaş yavaş kötüleşir. Zamanla, lensteki bulutlu alan büyüyebilir ve katarakt boyutu artabilir. Görmek daha zor hale gelebilir

Kataraktın görüşümüzü etkilemesinin bir başka yolu da şeffaf merceğin yavaş yavaş sarımsı/kahverengi bir renge dönüşmesi ve görüşe kahverengimsi bir renk katmasıdır.

İlk başta, renklendirme miktarı küçük olabilir ve görme sorununa neden olmayabilir. Zamanla, artan renklendirme, diğer rutin aktiviteleri okumayı ve gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir. Renklendirme miktarındaki bu kademeli değişiklik, retinaya iletilen görüntünün keskinliğini etkilemez.

Gelişmiş lens renk değişikliği varsa, mavileri ve morları tanımlayamayabilirler. Mor veya mavi yerine siyah görüyor olabilir.

Katarakt Nedenleri

Kataraktın kesin nedeninin ne olduğu belli değil.

Neden olan faktörlerden bazıları

 • Yaşlandıkça gözümüzde protein kümelenmesi.
 • Yaş
 • Ultraviyole ışığa maruz kalma
 • Diyabetli kişiler veya steroid, diüretik ve majör sakinleştirici kullanan kişiler katarakt geliştirme riski altındadır.
 • Sigara içmek,
 • Hava kirliliği,
 • Alkol tüketimi.

 Katarakt Tanısı

 • Görme keskinliği testi: Bu, doktorun çeşitli mesafelerde görüşünün ne kadar keskin olduğunu görmek için kişiden bir harf tablosunu okumasını isteyeceği bir göz çizelgesi testidir.
 • Göz bebeği genişlemesi : Bu testte, gözbebeği (gözünüzün yuvarlak siyah merkezi), doktorun daha fazla lens ve retina görmesini ve diğer göz problemlerini aramasını sağlamak için göz damlası ile genişletilir.
  Diğer göz testleri
 • Parlama testi
 • Kontrast duyarlılık testi

Katarakt için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati kişiyi bir bütün olarak ele alır. Bu, homeopatik tedavinin bir kişi olarak hastaya ve ayrıca patolojik durumuna odaklandığı anlamına gelir. Homeopatik ilaçlar, hastanın tıbbi geçmişi, fiziksel ve zihinsel yapısı vb. dahil olmak üzere tam bir bireyselleştirici muayene ve semptom bütünlüğünden sonra seçilir. Katarakt için homeopati tedavisine başvuran hastaya zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde ki tüm hastalık belirtileri kapsamlı bir anamnez ile tespit edilir ve alanında uzman deneyimli homeopat doktor tarafından derinlemesine analiz edilerek, hasta kişinin göstermiş olduğu tüm belirtilere uyacak en doğru remediyi tespit ederek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda katarakt için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

CALCAREA CARB:

Bir sisten bakıyormuş hissine kapıldığınızda katarakt için çok faydalı bir ilaçtır.Kişi üşüme hissettiğinde, bezlerde şişkinlik olduğunda, kilo problemlerinde ve efordan çabuk yorulduğunda verilir.

CALCAREA FLOUR:

Dokular anormal şekilde sertleştiğinde veya kalınlaştığında katarakt için iyi bir remedidir. Sert şişmiş lenf düğümleri, eklem ağrıları, lifli büyümeler veya kemik çıkıntılarına eğilim vardır. Kişi genellikle hava değişiklikleri sırasında daha kötü hissettiğinde ve sıcaklıkla düzeldiğinde verilir.

CAUSTICUM:

Kişi, sanki göz kürelerinin etrafındaki kaslar sert veya zayıfmış gibi gözleri hareket ettirmekte zorluk çektiğinde katarakt gelişimine yardımcı olur. Özellikle rüzgarda veya açık havada soğuduktan sonra semptomlar kötüleştiğinde verilir. Gözlerde kum hissi vardır. Vücudun birçok bölgesinde kas sertliği olma eğiliminde olan kişilere verilir. Semptomların genellikle soğuktan kötüleştiği ve sıcaklıkla düzeldiği ve genellikle nemli veya yağmurlu havalarda kendini en iyi hissettiği durumlarda önerilir.

SILICEA:

Uzun süreli göz yorgunluğundan sonra veya ayakların terlemesi bastırıldıktan sonra katarakt gelişenlerde katarakt için faydalıdır. Üşüme eğilimi vardır (genellikle geceleri terlerler) ve genellikle enfeksiyona karşı dirençleri düşüktür. Özellikle ince saçları, zayıf tırnakları, kolay yorulan ve şişmiş lenf bezleri olan kişiler için uygundur.

NATRUM MUR:

Çoğunlukla katarakt gelişmeye başladığında belirtilir. Göz çevresindeki kasların, özellikle aşağı baktığında, çürük ve zayıf hissedebildiği durumlarda verilir. Gözlerde gazlı bez hissi vardır ve görüş alanının bazı kısımlarına odaklanmak zor olabilir. Tuz arzusu var. Hasta güneşte olmaktan daha kötü hissediyor ve derin duygulara sahip ama yine de çekingen görünüyor.

PHOSPHORUS:

Gözdeki toz veya sisin görmeyi engellediği hissiyle katarakt için faydalıdır. Çok az kullanımdan sonra göz yorgunluğuna benzer bir ağrı vardır. Gözler kapalıyken küçük parlak renkli ışık noktalarının görünümü olduğunda verilir. Sempatik ve arkadaşlıktan hoşlanan, ancak kolayca yorulabilen kişiler için uygundur. Aktif bir hayal gücü (birçok korku dahil) ve soğuk içecekler ve serinletici şeyler için güçlü bir istek vardır.

Yorum yapın