CALCAREA IODIDE – Calcarea iyodür, bezlerin büyümesi için mükemmel bir remedidir. Tuhaf semptom, bezlerde sertlik olmasıdır.

CALCAREA FLOUR – Calcarea flour, glandüler şişlik için başka bir en iyi ilaçtır. Servikal ve lenf bezlerinde sertlikle birlikte yumuşak glandüler genişlemeler vardır. Ayrıca bronşiyal ve mezenterik bezlerde, nemli havalarda daha kötü ve sıcak fomentasyonlar ve sürtünmeden daha iyi olan genişleme vardır.

CALCAREA CARB – Calcarea carb, bezlerin şişmesinin artma eğiliminde olduğu şişman, sarkık kişiler için uygundur. Calcarea karbonhidrat seçimi için bir başka tuhaf semptom, ekşi ve rahatsız edici olan kafadaki terdir.

SCROPHULARIA NODOSA – Scrophularia, bezlerin iltihaplanması ve takviyesi için mükemmel bir remedidir. Göğüslerdeki şişlikler için çok etkilidir.

GRAPHITES – Grafit, cilt semptomları olan koltuk altı, kasık ve boyun bezlerinin büyümesinde çok etkilidir. Karın büyük ve sert

BELLADONNA –  Belladonna, süpürasyonu tehdit eden glandüler şişlik için çok etkili bir ilaçtır. Aksiller bölgede veya memede ağır, kırmızı ve hassas şişlikler olabilir. Başka bir karakter, büyük ısı ve dikiş ağrıları ile iltihaplı bezden yayılan kırmızı çizgilerdir.

LAPIS ALBUS – Lapis albus, çeşitli büyüme biçimlerini kapsar. Bu çarede bezler, Calcarea unu gibi taşlı sertlikten ziyade belirli bir miktarda yumuşaklıkla büyütülür. Mezenterik bezlerin büyümesi için de etkilidir.

IODUM – Iodum, bademcikler de dahil olmak üzere bezlerin büyümesi, tüm vücudun solması, kasların küçülmesi ve küçülen meme bezleri hariç tüm cilt kırışıklıklarının, tüm bezlerin genişlemesi için en iyi ilaçlardan biridir.

CARBO ANIMALIS – Carbo animalis, glandüler şişlikler için başka bir mükemmel ilaçtır. Bezler yavaşça büyür ve sonra kalırlar. Yutmazlar, fazla büyütmezler, serttirler.

ACONITUM LYCOTONUM -Aconitum lycotonum servikal, aksiller ve meme bezlerinin şişmesi için ve hatta Hodgkin hastalığından şüphelenilen durumlarda faydalıdır.

MERC IODIDE – Merc iyodür, ağrılı bezlerin iltihaplanması için faydalıdır. Sert ve kırmızıdırlar. Belladonna’yı iyi takip ediyor.

AETHUSA -Aethusa, bezlerin bir dizi boncuk gibi boynunu sardığı bez şişmesi için de etkilidir.

PHYTOLACCA DEC. –  Phytolacca aralık. ısı ve iltihaplanma ile bez şişmesi için çok etkilidir. Genişlemiş aksiller bezleri olan meme tümörleri için yararlıdır.

GELSEMIUM – Gelsemium ayrıca sabah 10 ve 11’de gelen ve akşama kadar tamamen düşen susuzluk olmadan lenf bezinin büyümesi ve iltihaplanması için de faydalıdır. Başta sıkıntı, vertigo gibi serebral semptomlar olabilir.

BROMIUM – Bromium, glandüler şişlik için en iyi ilaçlardan biridir. Süpürasyon eğilimi olmayan bezlerin sertliği. Testislerin şişmesi için faydalıdır.