Uyurgezerlik için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Uyurgezerlik, uyku halindeyken ayağa kalkıp etrafta dolaşmayı içerir. Çocuklarda yetişkinlere göre daha yaygın olan uyurgezerlik genellikle gençlik yıllarında aşılır. İzole edilmiş uyurgezerlik olayları genellikle ciddi bir soruna işaret etmez veya tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, tekrarlayan uyurgezerlik, altta yatan bir uyku bozukluğunu düşündürebilir.

Uyurgezerlik, çocuğun gece kalkıp yürüdüğü veya başka aktiviteler yaptığı bir davranıştır. Çocuk genellikle ayağa kalktığını veya faaliyetlere katıldığını hatırlamaz.

Uyurgezerlik genellikle gecenin ilk bölümünde, genellikle uykuya daldıktan sonraki bir veya iki saat içinde meydana gelir.

Uyurgezer çocukların çoğunda duygusal veya psikolojik sorunlar yoktur. Çocuklukta uyurgezerlik genellikle ergenlik döneminde kendi kendine kaybolur, ancak daha uzun sürebilir. İnsanların yaklaşık %18’i hayatlarının bir noktasında uyurgezerdir.

Nedenler 

Uyurgezerliğin nedenleri şunlardır:

 • Kalıtsal (durum ailelerde olabilir).
 • Uyku eksikliği veya aşırı yorgunluk.
 • Uyku apnesi gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan kesintili uyku veya verimsiz uyku   (uyku sırasında çocuğun solunum düzeninde kısa duraklamalar).
 • Hastalık veya  ateş .
 • Uyku hapları gibi bazı ilaçlar.
 • Stres,  kaygı .
 • Dolu mesane ile yatağa gitmek.
 • Sesler veya dokunuşlar.
 • Uyku ortamındaki veya farklı uyku ortamındaki değişiklikler (örnek: bir otel).
 • Migren 
 • Kafa yaralanmaları.

Belirtiler 

Yataktan kalkıp etrafta dolaşmaya ek olarak, uyurgezerlerin gösterdiği diğer belirtiler şunlardır:

 • Yatakta oturmak ve gözleri ovuşturmak veya pijamaları çekiştirmek gibi hareketleri tekrarlamak.
 • Sersemlemiş görünme (uyurgezerlerin gözleri açıktır ama tamamen uyanık olduklarında gördükleri gibi görmezler).
 • Beceriksiz veya garip davranış.
 • Kendileriyle konuşulduğunda yanıt vermemek veya yanıtlar mantıklı gelmeyebilir.
 • Uyanmak zor olmak.
 • Uykularında konuşmak.
 • İstenmeyen yerlere idrar yapma (örneğin, bir dolap).

Uyurgezerlik için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır güvenle kullanılan doğal ve alternatif tıp tedavisi yöntemidir. Acısız, ağrısız ve yan etkisiz, yumuşak iyileştirme özelliği sayesinde kronik hastalık ve zorlu rahatsızlar için en çok tercih edilen tedavilerden biridir. Ana şikayet olarak uyurgezerlik için başvuran bir kişiye ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut hastalık belirtileri tespit edilir. DAha sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan analiz ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedi seçilerek hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu amaçla uyurgezerlik için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Natrum Mur

Bu remedi, gece uykuda kalkıp oturan kişilerde çok faydalıdır. Uyku sırasında ağlarken endişeli rüyalar görebilirler. Uykuda konuşmanın başka bir şikayeti de onlarda bulunabilir. Uykuları da bozulur. Sabah uyandıklarında kendilerini tazelenmemiş hissederler. Sabahları şiddetli bir baş ağrısından da şikayet edilebilir. Gün boyunca aşırı uyuşukluk ve sık sık esneme vardır.

Phosphorus

Bu uyurgezerlik vakaları için bir başka değerli ilaçtır. İhtiyacı olan durumlarda geceleri huzursuzluk ve uyku bozukluğu vardır. İhtiyacı olanlarda korkunç ve korkunç rüyalar vardır. Bununla birlikte sık sık korkuyla uyanma vardır. Uyku sırasında uzuvların ağlaması, inlemesi ve sarsılması olabilir. Sabahları sanki bütün gün uyku hali ile uyku tamamlanmamış gibi bir his var.

Kali Phos

Çocuklarda somnambulizm tedavisinde çok etkili bir ilaçtır. İhtiyacı olanlar uykuda huzursuzdur ve uykuda mırıldanıyor, ağlıyor, inliyor veya konuşuyor olabilir. Ayrıca gece terörü yaşarlar ve geceleri derin uykudan bile korkuyla uyanırlar. Sabahları uykulu hissederler ve aşırı esneme ile uyanmaları zordur. Gerektiğinde aşırı yorgunluk da mevcut olabilir.

Silicea

Somnambulizm için başka bir iyi ilaçtır. İhtiyacı olan kişi gece uykusundan kalkar, yürür ve sonrasında yatar. Uykuları kalabalık rüyalar ve sık uyanmalarla huzursuzdur. Uykuda yüksek sesle konuşuyor olabilirler. Ayrıca kabus görme şikayetleri de olabilir. Horlama, uzuvların sarsılması uyku sırasında olabilecek diğer şikayetlerdir. Sabahları kendilerini tazelenmemiş hissederler ve yataktan çıkmak istemezler. Yukarıdakilerin dışında, yeni ve dolunayda uyurgezerlik meydana geldiğinde özel bir ilaçtır. 

Kali Bromatum 

Çocuklarda somnambulizm için çok faydalı bir ilaçtır. İhtiyacı olan çocukların da gece terörü şikayetleri olabilir. Uykudan çığlık atarak uyanırlar ve kimseyi tanımazlar. Ayrıca huzursuz uykuları vardır. Uyku sırasında diş gıcırdatma, ağlama ve inleme de olabilir. Sabahları şiddetli bir baş ağrısı ile uyanabilirler. 

Stramonium

Uyurgezerlik şikayeti olduğunda stramonium faydalı bir ilaçtır. İhtiyacı olan kişiler özellikle gece yarısından sonra kafa karışıklığı ile kalkarlar. Korkmuş görünebilirler ve bir noktaya bakan gözleri olabilir. Geceleri yatakta otururlar veya dolaşırlar. Buna eşlik eden diğer semptomlar, huzursuz uyku, yatakta savurma, horlamadır. Uyku sırasında çığlık atma, başlama veya gülme de olabilir.

Artemisia Vulgaris

Bu ilaç, yaygın olarak pelin olarak da bilinen Artemisia Vulgaris bitkisinin taze kökünden hazırlanır. Bu bitki aile birleşimine aittir. Bir kişinin gece uykudan uyandığı ve günlük işlerini yapmaya başladığı durumlar için iyi endikedir. Sabah, bununla ilgili hiçbir şey hatırlamıyor. Bunun dışında epilepsi tedavisi için önde gelen bir ilaçtır. Keder, korku veya kafaya darbe sonrası epilepsi bu ilaçla iyi bir şekilde tedavi edilir. 

Luna 

Aynı zamanda somnambulizm vakaları için de önemli bir ilaçtır. İhtiyacı olan insanlar, onları uyandıran kabuslar, korkunç, korkunç rüyalar görebilir. Uyurgezerlikleri vardır ve sabahları uykularının tamamlanmadığını hissederler. 

Zincum Met

Bu ilaç, kişilerde bastırılmış duygulardan kaynaklanan uyurgezerlik durumlarında işe yarar. İhtiyacı olan kişiler sık ​​sık uyanarak uykuyu böldüler. Uykularında yüksek sesle çığlık atabilirler. Konuşurken ve ağlarken korkutucu rüyalar görebilirler. Bazen bacaklardaki ağrılı kramplardan uykuyu bozarlar. Gündüzleri uyuşukluk ve uykululuk ile ferahlatıcı bir uykuları vardır. vb

Yorum yapın