Sporcu Ayağı (Atlet Ayağı) için Homeopati Tedavisi

Sporcu ayağı veya atlet ayağı (tinea pedis) genellikle ayak parmakları arasında başlayan bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle dar ayakkabılar içindeyken ayakları çok terleyen kişilerde görülür.

Atlet ayağının belirti ve semptomları, genellikle kaşıntı, batma ve yanmaya neden olan pullu bir döküntü içerir. Sporcu ayağı bulaşıcıdır ve kirlenmiş zeminler, havlular veya giysiler yoluyla yayılabilir.

Sporcu ayağı, saçkıran ve spor kaşıntısı gibi diğer mantar enfeksiyonları ile yakından ilişkilidir. Reçetesiz satılan mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir, ancak enfeksiyon sıklıkla tekrarlar. Reçeteli ilaçlar da mevcuttur.

Sporcu Ayağının Belirtileri

Sporcunun ayağı genellikle pullu kırmızı bir döküntüye neden olur. Döküntü tipik olarak ayak parmakları arasında başlar. Kaşıntı, çoğu zaman ayakkabı ve çorapları çıkarmanın en kötü yanıdır.

Sporcu ayağının bazı türlerinde kabarcıklar veya ülserler bulunur. Sporcu ayağının mokasen çeşidi, ayağın yan tarafına doğru uzanan tabanlarda kronik kuruluğa ve pullanmaya neden olur. Egzama veya kuru cilt ile karıştırılabilir.

Enfeksiyon bir veya iki ayağı etkileyebilir ve elimize yayılabilir – özellikle de ayaklarımızın enfeksiyonlu kısımlarını çizersek veya koparırsak.

Sporcu Ayağının Nedenleri

Sporcu ayağına, saçkıran ve sporcu kaşıntısına neden olan aynı tür mantar neden olur. Nemli çoraplar ve ayakkabılar ile sıcak, nemli koşullar organizmaların büyümesini kolaylaştırır.

Sporcu ayağı bulaşıcıdır ve enfekte bir kişiyle temas yoluyla veya havlu, zemin ve ayakkabı gibi kontamine yüzeylerle temas yoluyla yayılabilir.

Sporcu Ayağı (Atlet Ayağı) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati ile sporcu ayağı (atlet ayağı) tedavisinde kullanılan birçok etkili remedi bulunmaktadır. Homeopati ile tedavi sürecinde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve ruhsal seviyelerindeki tüm semptomlar dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonrasında, hasta kişinin göstermiş olduğu belirtilere uyacak en etkili remedinin verilmesi ile tedavi süreci başlar. Deneyimli bir homeopat hekim tarafından yapılacak olan homeopati tedavisi ile sporcu ayağı acısız, ağrısız, doğal ve alternatif tedavi yöntemi olarak bir sorun olmaktan çıkarılmaktadır.

Graphites : Bu duruma çatlakların eşlik ettiği sporcu ayağı için faydalı homeopatik ilaçlar. Kuru, pürüzlü cilt ve ayak parmakları arasında çatlaklar vardır. Yapışkan bir eksüdasyon sızdıran nemli ve huysuz döküntüler için yararlıdır. Kıvrımlardaki döküntülerin kolayca kırıldığı ve iyileşmenin çok yavaş olduğu durumlarda çok faydalıdır.

Thuja : Sadece kapalı kısımlarında döküntüler olan atlet ayağı için faydalıdır. Dokunmaya karşı çok hassas olan kuru ciltler için kullanışlıdır. Şiddetli kaşıntı veya yanma var. Kaşınırken ve soğuk banyo yapmak durumu daha da kötüleştirirken faydalıdır. İğne batma hissinin olduğu durumlarda da faydalıdır. 

Silicea : Ekinlerde çıkan çıbanların yanı sıra ayaklarda ve parmaklarda kötü irinler ile atlet ayağı için faydalıdır. Özellikle gündüz ve akşamları yoğun kaşıntı vardır.

Baryta Carbonica : Dayanılmaz kaşıntılı atlet ayağı vakaları için faydalıdır. Şiddetli kaşıntı ile birlikte yanma hissi ve iğneye benzer batmalar vardır. İyileşme güçlüğü çeken sporcu ayak vakalarının çıkarılmasında ve sızmasında çok faydalıdır. 

Nitric Acidum : Kıymık benzeri ağrıları olan atlet ayağı için faydalıdır. Şiddetli ağrı ile birlikte kabukların oluştuğu ve düştüğü yerlerde irin oluşumu ile sağlıksız bir cilt vardır. Her açıdan kurumuş, aşınmış ve çatlamış bir cilt vardır. Özellikle soyunurken şiddetli kaşıntı için faydalıdır.

Petroleum : Sert ve çatlamış deriye sahip sporcu ayağı için faydalıdır. Deri kıvrımlarında özellikle ayak parmaklarında derin çatlaklar vardır. Cilt sertleştiğinde ve sertleştiğinde ve çatlaklar kolayca kanadığında faydalıdır. Belirgin yanma, kaşıntı ve kanama ile kalın yeşilimsi kabuklar için faydalıdır. 

Yorum yapın