Varisli Damarlar (Varis) İçin Homeopati Tedavisi

Toplumda yaşı 20 ile 70 arasında olan kişilerin neredeyse yarısında görülen varis, yaş ilerledikçe ve 70 yaşın üzerinde %70-80 oranında görülme oranıyla oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu yazımızda, bu kadar sık karşılaşın bir durum için homeopatik tedavi ile neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğiz…

Varis Nedir?

Bacakları etkileyen en yaygın sorunlardan birisi varisli damarlardır. Basit bir ifadeyle, varisli damarlar genişlemiş veya şişmiş damarlardır. Damarın ne olduğunu anlamayanlar için açıklamak istersek, damarlar, vücudun çeşitli bölgelerinden gelen kanı kalbe geri döndürme işlevini yerine getiren kan damarlarıdır. Bu kan oksijenden yoksundur, mavimsi renktedir. Bu nedenle varisli damarlar genellikle mavimsi renkte görünür.

Varis nasıl oluşur?

Yaşla birlikte varisli damarlar gelişir. Yaşlı insanlarda daha sık görülür. Aynı zamanda, uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak zorunda olanlar da risk altındadır. Uzun süre ayakta kaldığımızda bacaklarda kan durur. Vücudun normal pompalama mekanizması zamanla zayıflar. Yaşla birlikte daha az etkili hale gelir. Bu nedenle vücut kanı yukarıya kalbe doğru itemez. Bu, damarların şişmesine ve kıvrımlı hale gelmesine neden olur. Bu, bacaklarda ağrıya veya ağırlık hissine neden olur. Hatta bazı kişilerde bu tür damarlarda ülser gelişir.

Varis Tedavisi

Allopatik tıp sisteminde varis tedavisi oldukça hayal kırıklığı yaratıyor. Allopatinin sunabileceği tek şey ameliyattır. Ameliyat olmak istemeyenler için allopati, varisli damarların yönetimi konusunda sadece genel tavsiyelere sahiptir. Genel önlemler, kişinin çok uzun süre hareketsiz kalmamasıdır. Bir süre ayakta durmak zorundaysa, kişi bacaklarını hareket ettirmeye devam etmelidir. Ayrıca otururken veya uzanırken bacaklar biraz yukarı kaldırılmalıdır. Dar çorap giymek de yardımcı olur. Egzersiz yapmak veya yürümek kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece varisleri iyileştirir. Kilo vermek ve önerilen kilo limiti içinde tutmak da faydalıdır.

Varisli damarlar için homeopatik tedavi

Varislerin homeopatik tedavisi söz konusu olduğunda, varislerin homeopatik tedavisinin allopatik tedaviye kıyasla çok daha başarılı olduğu güvenle söylenebilir. Homeopatik ilaçlar vücuttaki ve özellikle bacaklardaki kan dolaşımını iyileştirerek çalışır. Aynı zamanda bacak toplardamarlarındaki kapakçıklar da güçlenir. Bu, valflerin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilecekleri anlamına gelir. Bu, kanın bacaklarda veya vücudun alt kısmında durmasına izin vermez. Bir süre sonra damarlardaki mavi renk değişikliği ve şişlik kaybolur.

Varisli damarlar için Homeopatik ilaçlar

Bazı homeopatik ilaçların varisli damarların tedavisinde çok etkili olduğu bulunmuştur. Bu ilaçlar sadece ağrıyı ve ağırlığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda damarların elastikiyetini de arttırır. Şişlik azalır.

Varisli damarlar için en iyi homeopatik remediler;

 • Hamamelis
 • Pulsatilla
 • Calcarea Carb
 • Graphites
 • Arnica Montana
 • Aesculus Hippocastanum
 • Arsenicum Album
 • Belladonna

Bazen anayasal bir ilaç reçete etme ihtiyacı vardır. Böyle bir ilaç hastadan hastaya değişir ve varis ile ilgisi olmayabilir. Burada bahsedilen ilaçlar, terapötik endikasyonlara dayanan ilaçlardır. Varisli damarlar için en iyi homeopatik ilaç listesi aşağıdaki gibidir;

Hamamelis – Varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biri

Hamamelis, varisli damarlar için en iyi homeopatik ilaçlardan biridir. Damarlardan kanama olabilir. Bacaklarda yorgunluk hissi var. Ayrıca bacak kaslarında ağrılı, morluklu bir his olabilir. Varisler iltihaplanabilir.

Pulsatilla – Hamilelik sırasında varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biri ve ağrılı

Varisli damarların hamilelik sırasında başladığı durumlarda, Pulsatilla varisli damarlar için en iyi homeopatik ilaçlardan biridir. Varisli damarlarda şiddetli ağrı vardır. Hasta genellikle susuzdur. Sıcağa veya sıcak havaya tahammül edemez. Açık havada daha iyi hissettiriyor.

Calcarea Carb – Ağrısız varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biri

Ağrısız durumlarda, Calcarea Carb varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biridir. Hasta yetersiz besleniyor ama obez. Varisli damarlarda yanma hissi olabilir. Hasta soğuk. Eller ve ayaklar soğuk kalır ve aşırı terleme olabilir.

Graphites – Kaşıntılı varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biri

Varislerle birlikte kaşınmanın olduğu durumlarda Grafit, varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biridir. Bacaklarda kramp ağrıları olduğunda da çok iyidir. Hasta genellikle obezdir, kabızdır ve başka cilt problemleri olabilir.

Arnica – Ağrılı ve çürük hissi olan varisli damarlar için en iyi Homeopatik ilaçlardan biri

Arnica, varisli damarlarda ağrılı, çürük bir his olduğunda da çok yaygın olarak belirtilir. Bazen, dövülmüş gibi bir his var. Damarlarda mavimsi veya siyahımsı renk değişikliği olabilir. Herhangi bir efor, sorunu ağırlaştırır.

Aesculus Hippocastanum

Belirtiler: At kestanesi, toplardamar sistemi ve bacaklar için belirgin bir afiniteye sahiptir. Bu çare ile ele alınabilecek belirtiler şunlardır:

 • Mor varisli damarlar
 • Sırt ağrısı
 • Bacaklarda ağrı ve ağrı
 • Çok az kanama ile ağrı
 • Genişlemiş kan damarları
 • Boğazda şişmiş damarlar
 • Kanama ile kör yığınlar

Şikayetler sabah ve öğleden sonra, yemeklerden sonra, her türlü hareketten veya uzun süre ayakta durmaktan daha kötüdür. Semptomlar serin ve açık havada
iyileşir.

Arsenicum Album

Belirtiler: Yoğun yanma, huzursuzluk ve aşırı bitkinlikle ilişkili varis semptomları için iyi bir çaredir . Bu ilaçla tedavi edilebilecek diğer belirtiler şunlardır:

 • Bacaklarda spazm ve ağırlık
 • Şişmiş ayaklar
 • Siyatik (bel) ağrısı
 • Topuk ülserleri
 • Buzağı krampları

Belirtiler gece yarısından sonra, yağmurlu havalarda ve soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle kötüleşir. Semptomlar sıcaktan ve sıcak içecekler alındığında iyileşir.

Belladonna

Belirtileri: Belladonna, aşırı kızarıklık, sıcaklık ve zonklamanın eşlik ettiği varisli damarların tedavisinde faydalıdır. Ayrıca aşağıdaki semptomların tedavisine
yardımcı olur:

 • Deride kırmızı çizgiler olan şişmiş eklemler
 • Bacakların topallayarak sarsılması
 • Bacaklardaki ağrıların çekim türü

Semptomlar öğleden sonra en ufak bir hareketle, etkilenen bölgeye dokunulduğunda ve yatıldığında kötüleşir. Hasta yarı dik pozisyonda oturduğunda daha iyi olurlar.

Yorum yapın