Yumurtalık Kisti için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Yumurtalık kistleri, yumurtalık içinde sıvı veya yarı katı bir madde içeren kapalı, kese benzeri yapılardır. “Kist”, yalnızca bir tümör veya neoplazmı (yeni büyüme) temsil eden veya etmeyen sıvı dolu bir yapı için genel bir terimdir. Bir tümör ise, iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Yumurtalık, dişi gonad olarak da adlandırılır.

YUMURTALIK KİSTİNİN NEDENLERİ

Yumurtalık kistlerinin birçok nedeni vardır ve yumurtalık kistlerinin çoğu kanserli değildir.

 • Foliküler kistler: En yaygın tip, bir folikülün büyümesinden kaynaklanan bir foliküler kisttir. Bir folikül, bir yumurta içeren normal sıvı dolu kesedir. Foliküler kistler, adet döngüsü sırasında folikül normalden daha fazla büyüdüğünde ve yumurtayı serbest bırakmak için açılmadığında oluşur. Genellikle, foliküler kistler günler veya aylar içinde kendiliğinden düzelir. Foliküler kistler, kanın yumurta kesesine sızmasından kaynaklanan kan (hemorajik kistler) içerebilir.
 • Corpus luteum kistleri: Bir Corpus luteum kisti adet döngüsü ile ilgilidir. Korpus luteum, yumurta bir folikülden salındıktan sonra yumurtalık içinde oluşan bir doku alanıdır. Hamilelik oluşmazsa, korpus luteum genellikle parçalanır ve kaybolur. Ancak sıvı veya kanla dolabilir ve yumurtalıkta kist olarak kalabilir. Genellikle bu kist sadece bir tarafta bulunur, hiçbir belirti göstermez ve kendiliğinden düzelir.
 • Çikolata kistleri: Endometriozis, normalde rahmin (rahim) astarı olarak içeride büyüyen hücrelerin, bunun yerine rahmin dışında başka yerlerde büyüdüğü bir durumdur. Yumurtalık, endometriozis için yaygın bir bölgedir. Endometriozis yumurtalığı kapsadığında, endometriyal doku alanı zamanla büyüyebilir ve kanayabilir, endometrioma adı verilen ve bazen “çikolata kisti” olarak adlandırılan kırmızı veya kahverengi renkli içeriklere sahip kanla dolu bir kist oluşturabilir .
 • Polikistik over sendromu: Polikistik over sendromu (PCOS) olarak bilinen durum, her iki yumurtalıkta çok sayıda küçük kistin varlığı ile karakterizedir. PCOS, bir takım hormonal problemlerle ilişkilidir ve kadınlarda kısırlığın en yaygın nedenidir.
 • Dermoid kistler (iyi huylu kistik teratomlar): Yumurtalığın hem iyi huylu hem de kötü huylu tümörleri de kistik olabilir. Bazen, yumurtalık dokuları saç veya diş gibi diğer vücut dokularını oluşturmak için anormal şekilde gelişir. Bu anormal dokulara sahip kistler, aslında iyi huylu kistik teratomlar veya dermoid kistler olarak adlandırılan tümörlerdir .
 • Tubo-yumurtalık apseleri: Pelvik organların enfeksiyonları yumurtalıkları ve Fallop tüplerini içerebilir. Şiddetli vakalarda, yumurtalık veya tüplerin üzerinde, içinde veya çevresinde irin dolu kistik boşluklar bulunabilir. Bunlar tubo-yumurtalık apsesi olarak bilinir.

YUMURTALIK KİSTİ BELİRTİLERİ

Çoğu yumurtalık kisti asla fark edilmez ve kadınlar orada olduklarının farkına varmadan çözülür. Bir kist semptomlara neden olduğunda, karın veya pelviste ağrı en yaygın olanıdır. Ağrı şunlardan kaynaklanabilir:

 • Kist yırtılması
 • Hızlı büyüme ve esneme
 • Kist içine kanama veya
 • Kistin kan kaynağı çevresinde bükülmesi (torsiyon olarak bilinir).

Kist büyük bir boyuta ulaştıysa, komşu anatomik yapıların baskısı veya bozulması sonucu başka semptomlar ortaya çıkabilir. Bu diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Karında dolgunluk, karında genişleme veya şişkinlik,
 • Bel ağrısı,
 • Hazımsızlık,
 • Az miktarda yemek yedikten sonra tokluk hissi (erken doyma),
 • İdrar aciliyeti,
 • Mesaneyi tamamen boşaltmada zorluk,
 • Dışkılama dürtüsü hissetmek
 • Zor bağırsak hareketlerine sahip olmak veya
 • Cinsel ilişki ile ağrı.

RÜPTÜRE YUMURTALIK KİSTİ BELİRTİLERİ

Rüptüre (patlamış) bir yumurtalık kisti, özellikle kist küçükse, her zaman semptomlara neden olmaz. Ancak bazen yırtılmış bir yumurtalık kisti şiddetli ağrıya ve iç kanamaya neden olabilir. Rüptüre bir yumurtalık kisti ile ağrı tipik olarak aniden ortaya çıkar ve sadece bir tarafta meydana gelir. Ağrı şiddetli egzersiz gibi fiziksel aktiviteler sırasında veya cinsel ilişki sırasında başlayabilir. Rüptüre bir yumurtalık kisti genellikle ateşe veya gastrointestinal semptomlara neden olmaz.

Yumurtalık Kisti için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır doğal, ağrısız, acısız ve alternatif bir tedavi yöntemi olarak tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Ana şikayet olarak yumurtalık kisti için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnez ile birlikte hastanın yumurtalık kisti ile birlikte göstermiş olduğu zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki semptomlar tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile, hastanın göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda yumurtalık kisti için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi remedinin ne zaman tercih edileceği aşağıdaki gibidir.

Lachesis Muta – Sol yumurtalık kistleri için faydalıdır. Sol yumurtalıkta adet döneminde düzelen şişlik ve ağrı vardır. Kısa ve az adet gören adetlerde ve siyahımsı renkli adet kanamalarında faydalıdır.

Lycopodium Clavatum – Sağ yumurtalık kistleri için faydalıdır. Yumurtalıkta yanma veya sıkıcı ağrılar hissedilebilir. Düzensiz adet dönemleri, bol veya uzun süreli adetler, ilişki sırasında ağrı ve karın şişkinliği için de faydalıdır.

Colocynthis – Ağrılı yumurtalık kistleri için faydalıdır. Ağrı, kramptan, dikişten gerginliğe kadar değişen karakterde değişir. Yumurtalıklarda çifte eğilince düzelen yanma hissi ve sert ve şişmiş gibi görünen hassas bir yumurtalık bölgesi vardır.

Apis Mellifica – İlişki sırasında ağrıya neden olan yumurtalık kistleri için faydalıdır. Yumurtalıktan uyluğa doğru yayılan keskin, keskin, kesici bir ağrı, yumurtalık bölgesinde ağrı ve hassasiyet, yumurtalık bölgesinde ağırlık ve adet sırasında yumurtalıklarda ağrı.

Pulsatilla Nigricans – Yetersiz adet kanaması olan yumurtalık kistleri için kullanışlıdır. Gecikmiş adet görme eğilimi, adet koliği, üşüme, kusma, karın ve belde ağır basınç, mesane ve rektumda basınç vardır.

Yorum yapın