Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Disparoni, yapısal sorunlardan psikolojik kaygılara kadar değişen nedenlerle ortaya çıkabilir. Birçok kadın hayatlarının bir noktasında ağrılı cinsel ilişkiye girer.

Ağrılı cinsel ilişki için tıbbi terim, cinsel ilişkiden hemen önce, sırasında veya sonrasında ortaya çıkan kalıcı veya tekrarlayan genital ağrı olarak tanımlanan disparonidir. Tedaviler nedene odaklanır ve bu yaygın durumun ortadan kaldırılmasına veya azaltılmasına yardımcı olabilir.

Belirtiler

Ağrılı bir ilişkiniz varsa, şunları hissedebilirsiniz:

 • Sadece cinsel girişte ağrı (penetrasyon)
 • Tampon koymak da dahil olmak üzere her girişte ağrı
 • İtme sırasında derin ağrı
 • Yanan ağrı veya ağrıyan ağrı
 • İlişkiden sonra saatler süren zonklayıcı ağrı

Nedenler

Ağrılı cinsel ilişkinin fiziksel nedenleri, ağrının girişte mi yoksa derin bir itme ile mi oluştuğuna bağlı olarak farklılık gösterir. Duygusal faktörler, birçok ağrılı ilişki türü ile ilişkili olabilir.

Giriş ağrısı

Penetrasyon sırasında ağrı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörle ilişkilendirilebilir:

 • Yetersiz yağlama. Bu genellikle yetersiz ön sevişmenin sonucudur. Menopoz veya doğumdan sonra veya emzirme sırasında östrojen seviyelerindeki düşüş de bir neden olabilir. Bazı ilaçların cinsel istek veya uyarılmayı etkilediği bilinmektedir, bu da yağlamayı azaltabilir ve seksi ağrılı hale getirebilir. Bunlara antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları, sakinleştiriciler, antihistaminikler ve bazı doğum kontrol hapları dahildir.
 • Yaralanma, travma veya tahriş. Bu, bir kaza, pelvik cerrahi, kadın sünneti veya doğum kanalını genişletmek için doğum sırasında yapılan bir kesik (epizyotomi) nedeniyle yaralanma veya tahrişi içerir.
 • Enflamasyon, enfeksiyon veya cilt bozukluğu. Genital bölgede veya idrar yollarında bir enfeksiyon ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Egzama veya genital bölgedeki diğer cilt sorunları da sorun olabilir.
 • Vajinismus. Vajinal duvar kaslarının bu istemsiz spazmları penetrasyonu ağrılı hale getirebilir.
 • Konjenital anormallik. Tam olarak oluşturulmuş bir vajinanın olmaması (vajinal agenezi) veya vajinal açıklığı tıkayan bir zarın gelişmesi (perfore himen) gibi doğumda mevcut olan bir problem disparoniye neden olabilir.

Derin acı

Derin ağrı genellikle derin penetrasyonla ortaya çıkar. Bazı pozisyonlarda daha kötü olabilir. Nedenler şunları içerir:

 • Belirli hastalık ve koşullar. Liste endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık, uterus prolapsusu, retrovert uterus, uterus fibroidleri, sistit, irritabl bağırsak sendromu, pelvik taban disfonksiyonu, adenomiyoz, hemoroid ve yumurtalık kistlerini içerir.
 • Ameliyatlar veya tıbbi tedaviler. Histerektomi de dahil olmak üzere pelvik cerrahiden kaynaklanan yara izi, ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Radyasyon ve kemoterapi gibi kansere yönelik tıbbi tedaviler, seksi ağrılı hale getiren değişikliklere neden olabilir.

Duygusal faktörler

Duygular cinsel aktivite ile derinden iç içedir, bu nedenle cinsel acıda rol oynayabilirler. Duygusal faktörler şunları içerir:

 • Psikolojik sorunlar. Anksiyete, depresyon, fiziksel görünümle ilgili endişeler, yakınlık korkusu veya ilişki sorunları, düşük düzeyde uyarılmaya ve bunun sonucunda rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir.
 • Stres. Pelvik taban kasları stres yaşamına tepki olarak gerilme eğilimindedir. Bu, ilişki sırasında ağrıya katkıda bulunabilir.
 • Cinsel istismar tarihi. Disparonisi olan herkesin cinsel istismar öyküsü yoktur, ancak biri istismara uğramışsa bu bir rol oynayabilir.

Duygusal faktörlerin disparoni ile ilişkili olup olmadığını söylemek zor olabilir. İlk ağrı, tekrarlayan ağrı korkusuna yol açarak gevşemeyi zorlaştırabilir ve bu da daha fazla ağrıya neden olabilir. Ağrıyla ilişkilendiren kişi cinsel ilişkiden kaçınmaya başlayabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Platina 

Hassas bir vajinada ağrılı cinsel ilişki için çok faydalıdır. Hassas bir vajina vardır ve ona dokunmaya dayanamaz. Çiftleşme sırasında baygınlık olduğunda faydalıdır. Çoğu durumda, cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren vajinismus olabilir. Cinsel ilişkiden sonra yumurtalıklarda ve rahimde ortaya çıkan ve toplamda birkaç saat süren çekme ağrıları için faydalıdır.

Argentum Nitricum

Ağrılı cinsel ilişkiyi vajinal kanamanın izlediği disparoni için faydalıdır. Bu ilaca ihtiyaç duyan kadınlarda servikal erozyonlarla birlikte vajinal akıntı şikayeti olabilir. Bol, sarı, aşındırıcı vajinal akıntı var. Kan lekesi de olabilir. Kadınlarda birçok fobi ve kaygı olabilir.

Staphisagria 

Hassas cinsel organlardan ağrılı cinsel ilişki için kullanışlıdır. Evlilik hayatının ilk günlerinde çok faydalıdır. Ağrılı cinsel birleşme ile birlikte idrar yaparken yanma ve sürekli idrara çıkma isteği olabilir. Ayrıca cinsel istismar öyküsü varsa yararlıdır.

Kreosote 

Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma olduğunda ve ertesi gün kanama olduğunda disparoni için faydalıdır. Cinsel organlarda ağrı olduğunda ve sadece çiftleşme düşüncesinden korku ve titreme ortaya çıktığında faydalıdır. Son derece rahatsız edici vajinal akıntılar olabilir. Akıntılar da keskindir ve vajinada kaşınmadan sonra ağrı ve yanma ile şiddetli kaşıntıya neden olur.

Ignatia

Cinsel ilişki sırasında vajinada aşırı ağrılı ağrı olduğunda disparoni için faydalıdır. Vajinada ısınma hissi olabilir. Üzüntü, ağlama, aşırı sinirlilik, yalnızlık arzusu, konuşmaya karşı isteksizlik ve ani ruh hali değişimleri olduğunda çok faydalıdır. Aşırı endişeler, depresyon ve yas öyküsü mevcut olabilir.

Yorum yapın