Göz Kuruluğu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Göz kuruluğu, gözyaşlarının gözlerimiz için yeterli yağlamayı sağlayamadığı durumlarda ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşları birçok nedenden dolayı yetersiz olabilir. Örneğin, yeterince gözyaşı üretmezsek veya kalitesiz gözyaşı üretirsek kuru gözler oluşabilir.

Kuru gözler rahatsız olur. Birinin kuru gözleri varsa, gözleri batabilir veya yanabilir. Uçakta, klimalı bir odada, bisiklete binerken veya birkaç saat bilgisayar ekranına baktıktan sonra olduğu gibi belirli durumlarda göz kuruluğu yaşayabilirler.

Kuru gözlere yönelik tedaviler sizi daha rahat ettirebilir. Bu tedaviler, yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlalarını içerebilir. Kuru göz semptomlarını kontrol altına almak için muhtemelen bu önlemleri süresiz olarak almaları gerekir.

Nedenleri

Göz kuruluğu, yeterli gözyaşı eksikliğinden kaynaklanır. Gözyaşı, su, yağlı yağlar ve mukusun karmaşık bir karışımıdır. Bu karışım, gözlerimizin yüzeyinin pürüzsüz ve berrak olmasına yardımcı olur ve gözlerimizi enfeksiyondan korumaya yardımcı olur.

Belirtiler

Genellikle her iki gözü de etkileyen belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Gözlerimizde batma, yanma veya kaşınma hissi
 • Gözlerimizin içinde veya çevresinde lifli mukus
 • Işığa duyarlılık
 • Göz kızarıklığı
 • Gözümüzde bir şey olduğu hissi
 • Kontakt lens takmada zorluk
 • Gece sürüşünde zorluk
 • Kuru gözlerin tahrişine vücudun tepkisi olan sulu gözler
 • Bulanık görme veya göz yorgunluğu

Azalmış gözyaşı üretimi

Yeterince gözyaşı üretemediğimizde kuru gözler oluşabilir. Bu durum için tıbbi terim keratokonjonktivit sicca’dır. Gözyaşı üretiminin azalmasının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yaşlanma
 • Diyabet, romatoid artrit, lupus, skleroderma, Sjögren sendromu, tiroid bozuklukları ve A vitamini eksikliği dahil olmak üzere belirli tıbbi durumlar
 • Antihistaminikler, dekonjestanlar, hormon replasman tedavisi, antidepresanlar ve yüksek tansiyon, akne, doğum kontrolü ve Parkinson hastalığı ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar
 • Lazer göz ameliyatı, bu işleme bağlı göz kuruluğu semptomları genellikle geçicidir.
 • Enflamasyon veya radyasyondan kaynaklanan gözyaşı bezi hasarı

Artan gözyaşı buharlaşması

Artan gözyaşı buharlaşmasının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Rüzgar, duman veya kuru hava
 • Örneğin okurken, araba kullanırken veya bilgisayarda çalışırken konsantre olduğumuzda ortaya çıkan daha az sıklıkta göz kırpma
 • Göz kapaklarının dışa dönmesi (ektropion) ve kapakların içe dönmesi (entropion) gibi göz kapağı sorunları

Gözyaşı bileşimindeki dengesizlik

Gözyaşı filminin üç temel katmanı vardır: yağ, su ve mukus. Bu katmanlardan herhangi biriyle ilgili sorunlar kuru gözlere neden olabilir. Örneğin göz kapaklarımızın kenarındaki küçük bezlerin (meibomian bezleri) oluşturduğu yağ tabakası tıkanabilir. Bloke meibomian bezleri, göz kapaklarının kenarında iltihaplanma (blefarit), rozasea veya diğer cilt bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır.

Göz Kuruluğu için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Göz hastalıkları konusunda homeopatik tedavi doğal, alternatif bir tedavi yöntemi olarak tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Ana şikayeti göz kuruluğu olan bir hasta için ilk olarak kapsamlı bir anamnez çalışması yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonra uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında hasta kişinin semptomlarına en uygun remedinin seçilmesi ile homeopatik tedavi süreci başlamış olur. Göz kuruluğu için homeopati tedavisinde en çok tercih edilen remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Aconite

Belirgin kızarıklık ile Kuru Gözler için oldukça faydalı bir remedi. Gözlerin kızarıklığını azaltmak için çok faydalıdır. Gözlerdeki ağrı, göz hareketi ile kötüleştiğinde çok faydalıdır. Gözlerde kum benzeri bir his var. Eşlik eden bir semptom olarak büyük miktarlarda su için artan bir susuzluk vardır.

Belladonna

Ağrılı kuru gözler için faydalıdır. Gözde zonklama veya sızlama ağrısı var. Ağrıyla birlikte gözde ağırlık vardır ve birkaç kişi ağrının gözlerden başa doğru yayılmasından şikayet eder. Gözlerde ağrı ile birlikte gözlerde kızarıklık, sıcaklık ve kaşıntı görülebilir. Bu semptomlarla birlikte ışığa karşı isteksizlik de var gibi görünüyor.

Sulphur

Gözlerde kaşıntı ve yanma ile kuru göz için faydalıdır. Gözlerde yanma, gıdıklama, gıdıklama hissi için kullanışlıdır. Gözlerde kaşıntı ve yanma ile kuruluk vardır. Göz kuruluğu açık havada biraz daha iyiye gittiğinde, oda kuruluğunu kötüleştirdiğinde kuru göze faydalıdır. Işığa, özellikle güneş ışığına karşı şiddetli bir isteksizlik vardır. Okurken bulanık görme oluyor. 

Arsenic Album

Yapay ışıkta kötüleşen kuru gözler için faydalıdır. Gözlerde yanmaya eşlik eden ışığa duyarlılık ile birlikte gözlerde belirgin kuruluk vardır. Gözlerde ağrıyan veya ateş eden ağrı için kullanışlıdır. Yapay ışıkta gözlerdeki şişlik, kızarıklık ve ısı kötüleştiğinde faydalıdır.

Natrum Mur

Okuma ile durum kötüleştiğinde kuru gözler için faydalıdır. Okuma sırasında gözlerde kuruluk ile birlikte gözlerde yanma, sızlayan ağrıların giderilmesinde faydalıdır. Okuma sırasında gözlerde kum benzeri bir his ve Kuru Göz ile görmede bulanıklık veya kararma vardır. Okurken heyecanlanan göz ve baş ağrıları için çok faydalıdır. 

Yorum yapın