Difteri için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Difteri, genellikle burun ve boğazın mukoza zarlarını etkileyen ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Difteri, hastalığa karşı yaygın aşılama sayesinde gelişmiş ülkelerde son derece nadirdir.

Difteri ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak ileri aşamalarda difteri kalbe, böbreklere ve sinir sistemine zarar verebilir. Tedaviyle bile difteri, özellikle çocuklarda ölümcül olabilir.

Belirtiler

Difteri belirti ve semptomları genellikle bir kişi enfekte olduktan iki ila beş gün sonra başlar ve şunları içerebilir:

 • Boğaz ve bademcikleri kaplayan kalın, gri bir zar
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı
 • Boynunuzdaki şişmiş bezler (genişlemiş lenf düğümleri)
 • Zor nefes alma veya hızlı nefes alma
 • Burun akıntısı
 • Ateş ve titreme
 • Halsizlik

Bazı insanlarda difteriye neden olan bakterilerle enfeksiyon, yalnızca hafif bir hastalığa neden olur veya hiçbir belirgin belirti ve semptom göstermez. Hastalıklarından habersiz kalan enfekte kişiler, kendileri hasta olmadan enfeksiyonu yayabildikleri için difteri taşıyıcıları olarak bilinirler.

Deri (kutanöz) difteri

İkinci bir difteri türü cildi etkileyerek diğer bakteriyel cilt enfeksiyonlarına benzer şekilde ağrıya, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Gri bir zarla kaplı ülserler de deri difteri olabilir.

Tropikal iklimlerde daha yaygın olmasına rağmen, derideki difteri, Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle kalabalık koşullarda yaşayan kötü hijyene sahip kişilerde de görülür.

Nedenler

Difteri, Corynebacterium diphtheriae bakterisinden kaynaklanır. Bakteri genellikle boğazın yüzeyinde veya yakınında çoğalır. C. difteri şu yollarla yayılır:

 • Havadaki damlacıklar.  Enfekte bir kişinin hapşırması veya öksürmesi kontamine damlacıklardan oluşan bir sis saldığında, yakınlardaki insanlar C. diphtheriae’yi soluyabilir. Difteri özellikle kalabalık ortamlarda bu şekilde kolaylıkla yayılır.
 • Kirlenmiş kişisel veya ev eşyaları.  İnsanlar bazen enfekte olmuş bir kişinin kullanılmış dokular veya el havluları gibi bakterilerle kontamine olabilecek eşyalarını tutarken difteri yakalar. Difteriye neden olan bakterileri enfekte bir yaraya dokunarak da aktarabilirsiniz.

Difteri bakterileri tarafından enfekte olmuş ve tedavi edilmemiş kişiler, herhangi bir semptom göstermeseler bile, difteri aşısı olmayan kişilere bulaşabilir.

Risk faktörleri

Difteri kapma riski yüksek olan kişiler şunları içerir:

 • Güncel aşıları olmayan çocuklar ve yetişkinler
 • Kalabalık veya sağlıksız koşullarda yaşayan insanlar
 • Difteri enfeksiyonlarının daha yaygın olduğu bir bölgeye seyahat eden herkes

Difteri, çocukların on yıllardır hastalığa karşı aşılandığı Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa’da nadiren görülür. Bununla birlikte, aşılama oranlarının düşük olduğu gelişmekte olan ülkelerde difteri hala yaygındır.

Difteri aşısının standart olduğu bölgelerde, hastalık esas olarak uluslararası seyahat eden veya daha az gelişmiş ülkelerden insanlarla temas halinde olan aşılanmamış veya yetersiz aşılanmış kişiler için bir tehdittir.

Komplikasyonlar

Tedavi edilmediği takdirde difteri şunlara yol açabilir:

 • Solunum Problemleri.  Difteriye neden olan bakteriler bir toksin üretebilir. Bu toksin, enfeksiyonun hemen bulunduğu bölgedeki dokuya zarar verir – genellikle burun ve boğaz. Bu bölgede enfeksiyon, ölü hücreler, bakteriler ve diğer maddelerden oluşan sert, gri renkli bir zar üretir. Bu zar nefes almayı engelleyebilir.
 • Kalp hasarı.  Difteri toksini kan dolaşımınız yoluyla yayılabilir ve kalp kası gibi vücudunuzdaki diğer dokulara zarar vererek kalp kası iltihabı (miyokardit) gibi komplikasyonlara neden olabilir. Miyokarditten kaynaklanan kalp hasarı hafif veya şiddetli olabilir. En kötüsü, miyokardit, konjestif kalp yetmezliğine ve ani ölüme yol açabilir.
 • Sinir hasarı.  Toksin ayrıca sinir hasarına neden olabilir. Tipik hedefler, zayıf sinir iletiminin yutma güçlüğüne neden olabileceği boğazdaki sinirlerdir. Kol ve bacaklardaki sinirler de iltihaplanarak kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Difteri toksini, solunumda kullanılan kasları kontrol etmeye yardımcı olan sinirlere zarar verirse, bu kaslar felç olabilir. Bu noktada, nefes almak için mekanik yardıma ihtiyacınız olabilir.

Tedaviyle, difteri hastalarının çoğu bu komplikasyonlardan kurtulur, ancak iyileşme genellikle yavaştır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre difteri, zamanın %5 ila %10’unda ölümcüldür. Çocuklarda ölüm oranları daha yüksektir.

Önleme

Antibiyotikler bulunmadan önce, difteri küçük çocuklarda yaygın bir hastalıktı. Günümüzde hastalık sadece tedavi edilebilir değil, aynı zamanda aşı ile önlenebilir.

Difteri aşısı genellikle tetanoz ve boğmaca (boğmaca) aşıları ile birleştirilir. Üçü bir arada aşı, difteri, tetanoz ve boğmaca aşısı olarak bilinir. Bu aşının en son versiyonu,   çocuklar  için DTaP aşısı ve  ergenler ve yetişkinler için Tdap aşısı olarak bilinir.

Difteri, tetanoz ve boğmaca aşısı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki doktorların bebeklik döneminde önerdiği çocukluk aşılarından biridir. Aşılama, aşağıdaki yaşlardaki çocuklara tipik olarak kol veya uylukta uygulanan bir dizi beş atıştan oluşur:

 • 2 ay
 • 4 ay
 • 6 ay
 • 15 ila 18 ay
 • 4 ila 6 yıl

Güçlendirici çekimler

Çocukluktaki ilk aşı serilerinden sonra, bağışıklığınızı korumanıza yardımcı olması için difteri aşısının destekleyici çekimlerine ihtiyacınız vardır. Bunun nedeni, difteri bağışıklığının zamanla azalmasıdır.

Tavsiye edilen tüm aşıları 7 yaşından önce almış olan çocuklar, ilk takviye aşılarını yaklaşık 11 veya 12 yaşlarında almalıdır. Bir sonraki takviye aşısı 10 yıl sonra önerilir, ardından 10 yıllık aralıklarla tekrarlanır. Difterinin yaygın olduğu bir bölgeye seyahat ediyorsanız, destekleyici çekimler özellikle önemlidir.

Difteri güçlendirici, tetanoz güçlendirici – tetanoz-difteri (Td) aşısı ile birleştirilir. Bu kombinasyon aşı, genellikle kol veya uyluk içine enjeksiyon yoluyla verilir.

Tdap, kombine bir tetanoz, difteri ve aselüler boğmaca (boğmaca) aşısıdır. 11 ila 18 yaş arasındaki ergenler ve daha önce Tdap  güçlendirici almamış yetişkinler için tek seferlik alternatif bir aşıdır  . Ayrıca, önceki aşılardan bağımsız olarak hamilelik sırasında bir kez önerilir.

Aşı durumunuzdan emin değilseniz, aşılar ve destekleyici aşılar hakkında doktorunuzla konuşun. Tdap , Td  s’nin  bir parçası olarak da önerilebilir. 

Difteri için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Difteri gibi rahatsızlarda doğal ve alternatif tıp tedavi yöntemi arayanlar için homeopati 200 yıldan fazla bir zamandır tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Bütüncül tedavi anlayışıyla homeopatide hastalık yoktur hasta tedavisi vardır. Difteri şikayetiyle başvuran hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır ve bu anamnezde kişinin aile sağlık geçmişinden, geçirmiş olduğu hastalıklara kadar zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tek tek tespit edilir. Daha sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından değerlendirilen bu belirtilere uyacak en doğru remedi (homeopatik ilaç) verilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda difteri için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Amyl nitrosum: Nezle ve disfaji (son zamanlarda görülen bir difteri atağının sekelleri) ilacın etkisi sırasında tamamen rahatlamış, ancak etkileri geçtikten sonra geri dönmüştür.

Apis Mel: Difteri için olağanüstü bir remedi, difterinin ilk aşaması; yoğun ve yaygın inflamasyona eşlik eden, sinsi ilerleyen, az miktarda ağrılı difteri önleyici olarak verilebilir; boğazda ödem, küçük dil ödemli ve genişlemiş. Susuzluk; glottis ödeminden zor nefes almak; bademcikler özellikle sağ tarafta, derin, gri, kızgın görünümlü ülserlerle dolu.

Arsenicum: Büyük ıstırap, aşırı huzursuzluk ve ölüm korkusu. Kokuşmuş nefes ve burun deliklerinden yapışkan, kötü akıntı. Soğuk içecekler için sürekli istek, ancak çok azını alabilir. Büyük sancı, gece yarısı hakkında daha da kötüsü.

Belladonna: Oluşma aşamasında. Muslukların büyük kuruluğu; bademcik parlak kırmızı ve şişmiş. Çok huzursuz, uykulu hissediyor, yine de uyuyamıyor Karotis zonklaması ile kafada tıkanıklık; enjekte edilen gözler; deliryum.

Bromium  – difteride harika işler yaptı. Zar önce bronşlarda, soluk borusunda ya da gırtlakta yukarı doğru uzanırken oluşur. Şikayetler vücudun sol tarafındadır. Zarlı krup: büyük mukus çıngırağı ama balgam yok. Larinkste mukus birikmesinden dolayı büyük bir boğulma tehlikesi var gibi görünüyor.

Capsicum annum:  Boğaz koyu kırmızı, morumsu renktedir; kuru, ülserli noktalar hariç. 

Chin ars: Malign difteride de aynı derecede olumlu etki göstermiştir.

Crotolus Horridus:  Malign difteri veya skarlatina; musluk veya bademciklerin ödemi veya kangreni; boş yutma nedeniyle daha kötü ağrı; kusma veya ishal olursa, burundan ve ağızdan kan sızarsa, kalıcı kanama; zor yutma, büyük susuzluk; aşırı sancı; nabız küçük ve zayıf.

Diphtherinum: Difteritik zar, kalın, koyu gri veya kahverengimsi siyah; sıcaklık düşük veya normalin altında; nabız zayıf ve hızlı; ekstremiteler soğuk ve belirgin güçsüzlük; hasta yarı aptal bir durumda yatıyor; gözler donuk, sarhoş. Ağrısız yutar, ancak sıvılar kusar veya burundan geri döner. Saldırının başlangıcından itibaren burun kanaması veya derin secde. Laringeal difteri. Post-difteritik felç.

Yorum yapın