Akut İritis (Üveit) için Homeopati Tedavisi

Hasta gözde uykuyu engelleyen şiddetli ağrıdan şikayet eder. Muayenede, kornea çevresindeki alan tıkalı ve kırmızı görünüyor. Fotofobi ve gözyaşı mevcut ve etkilenen göz bebeği diğerinden daha küçük. Durum AKUT İRİTİS olabilir. Akut irit, üveit yada kırmızı göz olarak ifade edilmektedir.

İrisin bu iltihabı üç tip olabilir – romatizmal, sifilitik ve tüberküloz. Enflamasyon lokal travmadan kaynaklanabilir veya keratitin konjonktivitinin bir uzantısı olabilir. Dişlerden, bademciklerden, üretradan, tüberkülozdan, cüzzamdan veya ankilozan spondilit dahil frengiden kaynaklanan fokal enfeksiyon, enfeksiyonlar, ateş, romatoid hastalık da irite neden olabilir. Gut gibi metabolik hastalıklar, şeker hastalığı da aynı şekilde sorumludur. Çoğu durumda, neden bulunamaz.

Semptomlar, esas olarak göze lokalize olan ve derinlere yerleşmiş ağrı, fotofobi ve gözyaşıdır. Gözlerdeki damarlar kırmızı renkte tıkanmıştır. Pupil önce küçüktür, daha sonra düzensiz hale gelir.

Akut İrit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Akut iritis, üveit yada kırmızı göz rahatsızlığınız için homeopati tedavisi almak istediğinizde, bu konuda oldukça etkili homeopatik remediler bulunmaktadır. Aşağıda bu konuda sonuç veren remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi yer almaktadır.

Rhus toxicodendron

Şişmiş, kırmızı, ödemli orbital selülit vardır. Fotofobi. Sarı irin süpüratif iritisin bol akışı. Soğuğa, neme maruz kaldıktan sonra iritis; veya romatizmal kökenlidir. Göz küresini döndürürken göz ağrıyor. Genellikle göz küresi kaslarının pitozu ve felç geliştirir.

Spigelia anthelmia

Hasta, gözlerini döndürürken bası ağrılarından şikayet ediyor. Pupil genişlemiş, gözler çok büyük hissediyor. Fotofobi; romatizmal oftalmi. Gözler kırmızı, ağrılı, ağrıyor. Aşırı gözyaşı, göz çevresinde şiddetli ağrı, yuvanın derinliklerine kadar uzanır. Siliyer nevralji.

Kalmia latifolia

Gözleri hareket ettirirken ağrılı ve sert, çekme hissine sahiptir. Romatizmal iritis. Aşağı bakarken görüş karanlık olur. Göz kapakları sertleşir ve gözleri hareket ettirerek ağrı artar. Gözlerde kaşıntı, ovuştururken batma.

Kalium iodatum

Sifilitik iritiste endikedir. Göz küresinin sürekli yükselmesi. Alt göz kapakları seğirir. Göz çevresinde ödem vardır. Gözler şiş, yanıyor ve sulanıyor. Aşırı gözyaşı.

Mercurius corrosivus

Normal veya sifilitik iritise uygundur. Gözlerin çok yanması ve acıması. Korneada derin ülserler; aşırı fotofobi ile keskin lakrimasyon. İris çamurlu renklidir, kalındır ve ne büzülür ne de genişler. Kapaklar ödemli, kırmızı ve ekskoridir. Genellikle çift görme vardır.

Nitricum acidum

Sifilitik iritise karşılık gelir. Gözlerde keskin, yapışan ağrılar var. Diplopi. Korneada ülserler. Sürekli lakrimasyon ve fotofobi. Üst göz kapaklarının felci.

Yorum yapın