Nevralji için Homeopati Tedavisi

Nevralji, tahriş olmuş veya hasar görmüş bir sinirden kaynaklanan delici, yanıcı ve genellikle şiddetli ağrıdır. Sinir vücudun herhangi bir yerinde olabilir ve hasara aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şey neden olabilir:

Nevralji ağrısının tedavisi nedene bağlıdır.

Nevralji Türleri

Postherpetik Nevralji

Bu tür nevralji, zona komplikasyonu olarak ortaya çıkar ve vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Zona, ağrılı bir döküntü ve kabarcıklarla karakterize viral bir enfeksiyondur. Nevralji, zona salgınının olduğu her yerde ortaya çıkabilir. Ağrı hafif veya şiddetli ve kalıcı veya aralıklı olabilir. Ayrıca aylarca veya yıllarca sürebilir. Bazı durumlarda, ağrı döküntüden önce ortaya çıkabilir. Her zaman bir sinir yolu boyunca meydana gelir, bu nedenle genellikle vücudun bir tarafında izole edilir.

Trigeminal Nöralji

Bu tür nevralji, beyinden ve dallardan yüzün farklı bölgelerine giden trigeminal sinirden gelen ağrı ile ilişkilidir. Ağrı, beyin sapı ile birleştiği yerde sinire baskı yapan bir kan damarından kaynaklanabilir. Ayrıca multipl skleroz, sinir yaralanması veya diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

Trigeminal nevralji, genellikle bir tarafta olmak üzere yüzde şiddetli, tekrarlayan ağrıya neden olur. En çok 50 yaşından büyük kişilerde görülür.

Glossofaringeal Nevralji

Boğazda bulunan glossofaringeal sinirden kaynaklanan ağrı çok yaygın değildir. Bu tür nevralji boyun ve boğazda ağrıya neden olur.

Nevralji Nedenleri

Bazı sinir ağrısı türlerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bir sinirin hasar görmesi veya yaralanması, bir sinir üzerindeki baskı veya sinirlerin çalışma biçimindeki değişiklikler nedeniyle sinir ağrısı hissedebilirsiniz. Nedeni de bilinmiyor olabilir.

Enfeksiyon

Bir enfeksiyon sinirlerinizi etkileyebilir. Örneğin, postherpetik nevraljinin nedeni, su çiçeği virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon olan zonadır. Bu enfeksiyona sahip olma olasılığı yaşla birlikte artar. Vücudun belirli bir bölümündeki bir enfeksiyon, yakındaki bir siniri de etkileyebilir. Örneğin bir dişte enfeksiyon varsa siniri etkileyip ağrıya neden olabilir.

Çoklu Skleroz

Multipl skleroz (MS), sinirleri kaplayan miyelinin bozulması sonucu oluşan bir hastalıktır. MS’li bir kişide trigeminal nevralji oluşabilir.

Sinirler üzerindeki baskı

Sinirlerin basıncı veya sıkışması nevraljiye neden olabilir. Basınç şunlardan gelebilir:

  • Kemik
  • Bağ
  • Kan damarı
  • Tümör

Şişmiş bir kan damarının basıncı, trigeminal nevraljinin yaygın bir nedenidir.

Şeker hastalığı

Diyabetli birçok insanın sinirlerinde nevralji de dahil olmak üzere sorunlar vardır. Kan dolaşımındaki fazla glikoz sinirlere zarar verebilir. Bu hasar en çok eller, kollar, ayaklar ve bacaklarda görülür.

Daha az yaygın nedenler

Nevraljinin nedeni enfeksiyon, MS, diyabet veya sinirler üzerindeki baskı değilse, daha az yaygın olan birçok faktörden biri olabilir. Bunlar şunları içerir:

  • Kronik böbrek hastalığı
  • Kanser için reçete edilen ilaçlar
  • Bazı enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan florokinolon antibiyotikleri
  • Ameliyat gibi travmalar
  • kimyasal tahriş

Nevralji için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Günümüzün modern tıp anlayışında her hastalığa aynı tip ilaç reçete edilmesine rağmen kişilerin farklı semptomlara sahip olması nedeniyle geçmeyen, baskılanan birçok hastalıkla boğuşması bilinen bir gerçektir. Homeopati, 200 yıldan fazla bir süredir, kişiye özel, bütüncül, doğal, ağrısız, acısız ve alternatif tedavi yöntemi olarak insanlığa şifa vermektedir. Homeopati de hastalık tedavisinden ziyade hastanın kendisi tedavi edilmektedir. Bu amaçla homeopat hekim tarafından alınan kapsamlı anamnezde, hastanın zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm problemler tespit edilir ve değerlendirme sonrası hasta semptomlarına uyan en doğru remedi (homeopatik ilaç) verilerek hastanın bütüncül olarak iyileşmesi amaçlanmaktadır. Nevralji için homeopati tedavisinde kullanılan birçok homeopatik ilaç ve bu ilaçların hangi durumlar için kullanılması gerektiği aşağıda yer almaktadır.

ACONITUM NAPELLUS

Aconitum napellus, trigeminal nevralji için mükemmel bir remedidir. Aconite, kuru soğuk rüzgarlara maruz kaldıktan sonra ağrının ortaya çıkabileceği veya kötüleşebileceği durumlarda reçete edilir. Burada ağrı aniden ortaya çıkar ve sol tarafta daha kötüdür. Diğer bir belirgin özelliği ise huzursuzluk ve yüzünde endişeli bir görünüm oluşmasıdır. Burada acılar yoğundur ve ıstırap eşlik eder.

ARSENICUM ALBUM

Arsenicum alb, trigeminal nevralji için başka bir etkili ilaçtır. Arsenik, ağrıların doğada iğneden çıkmış gibi çekme veya yanma hissettiği yerlerde reçete edilir. Kişi endişeli, huzursuz ve susuzdur. Ağrılar sıcak uygulamalarla iyileşir ve soğuk hava ile şiddetlenir, ayrıca gece yarısından sonra daha da kötüleşir.

COLOCYNTHIS

Colocynth, siyatik sinir ağrısı için etkilidir. Aniden gelip uyluğun arka kısmına veya diz veya ayağa, özellikle sol tarafa doğru sızlayan kalçada donuk, dikiş, sızlayan ağrı, ışık şokları gibi. Ağrı, ısı ve sert basınçla hafifler, ancak dokunma veya hareketlerde daha kötüdür.

MAGNESIUM PHOSPHORICA

Magnezyum phos, sinir ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Sıcaklığın rahatlattığı nevraljik ağrı, remedinin önde gelen semptomudur. Ağrılar dayanılmaz, sızlama, kesme, bıçak gibi saplanan acı, yer değiştirme, dinlenerek daha iyi, geceleri daha kötü. Parçalar baskıya ve uyuşmaya karşı hassas. Ağrılar bazen nöbetler halinde gerginleşir ve onu ağlamaya zorlar.

HYPERICUM PERFORATUM

Aşırı ağrı, Hypericum’un yol gösterici bir belirtisidir. Hypericum, karıncalanma, yanma ve uyuşma ile sinir ağrısı için etkili bir çözümdür. Hypericum, sinirlerin, özellikle parmakların, ayak parmaklarının, tırnakların yaralanmasından sonra sinir ağrısı için etkili bir remedidir. Yaralı kısımdan ağrılar çekmek. Beyin ve omurilikte yaralanma. Omurga yaralanması nedeniyle sırt ağrısı. Travmatik nevralji ve nevrit için en iyisidir.

KALMIA LATIFOLIA

Sinir ağrısı ile birlikte uyuşma meydana geldiğinde Kalmia reçete edilir. Nevraljik ağrılar, uyuşukluk ile aşağı doğru sızlama Kalmia’nın karakteristiğidir. Ağrılar bir uzvun büyük bir bölümünü veya birkaç eklemi etkiler ve hızla geçer. Ulnar sinir boyunca ağrılar, üçüncü veya dördüncü parmaklara gider. Çoğunlukla sol taraf etkilenir.

CHAMOMILLA

Chamomilla, uyuşukluk ile ilişkili dayanılmaz ağrının yaşandığı durumlarda reçete edilir. Chamomilla insanı sinirli ve hassastır. Sinirliliğe şiddetli öfke eşlik eder. Hasta ağrıyı gerçekte olduğundan daha fazla hisseder. Dokunulduğunda daha kötü ağrı.

BELLADONNA

Belladonna, aniden gelen ve giden şiddetli sinir ağrısı olan sıkışmış sinir için reçete edilir. Ağrılar çıldırtıcı şiddette zonklayıcı, keskin, kesici, vurucu veya pençeli, tekrarlayan ataklar halinde gelip gidiyor. Sinir ağrısına vücutta parlak kızarıklık ve ısı eşlik eder. Ağrılar dokunma veya gürültü ile şiddetlenir.

GNAPHALIUM

Gnaphalium, siyatik ağrısı için en iyisidir, siyatik, ağrı ile ilişkili uyuşukluk olduğunda. Uyuşukluk siyatik ağrısı ile değişir. Sinirde krampların eşlik ettiği veya uyuşma ile değişen yoğun ağrı vardır. Ağrı, yalan söylemekten ve yürümekten daha kötü, oturmaktan daha iyidir. Baldır ve ayaklarda ağrı.

PUSATILLA NIGRICANS

Pulsatilla, özellikle sağ tarafta, bir çizim veya yırtılma hissi ile yüz nevraljisi için mükemmeldir. Çiğneme, sıcaklık ve ağrılı tarafta yatmaktan daha kötüdürler. Ağız kuru hissediyor, ancak kişi içmiyor. Ağrılar soğuk uygulamalardan ve açık havada daha iyidir.

SPIGELIA

Spigelia, sol taraftaki ağrı etkilendiğinde yüz nevraljisi için en etkili ilaçlardan biridir. Sabahtan gün batımına kadar aydınlanma gibi acılar var. Ağrı sol göze, sol göğüse ve sol omuza yayılıyor. Ağrılar, eğilmekten veya başın hareket ettirilmesinden, gürültüden, terleme sırasında, soğuk su ve havadan ve çiğneme sonrasında daha kötüdür. Kişinin etkilenen tarafında yüzü kızarır ve günün belirli saatlerinde ağrılar başlar.

VERBASCUM

Verbascum, parçalar maşayla eziliyormuş gibi bir sıkışma hissi ile sol taraftaki yüz nevraljisi için en iyisidir. Diş sıkma, sıcaklık, basınç, açık hava ve hareket değişikliğinden kaynaklanan ağrılar. Ağrı çeneye ve alt çeneye kadar yayılabilir.

Nevralji hastalığınız için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, çevrenizde yada online görüşme kabul eden homeopat hekimlerden randevu oluşturabilirsiniz. Yada sizler için hazırladığımız homeopat doktorlar listemize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın