Amenore için Homeopati Tedavisi

Amenore, adet görmeme, bir veya daha fazla adet görmeme dönemidir. Art arda en az üç adet adet görmemiş kadınlarda ve 15 yaşına kadar adet görmeye başlamamış kızlarda adet kanaması olur.

AMENORE TÜRLERİ

1. BİRİNCİL –  Adet döngüsü 11 ila 15 yaşları arasında başlar. 16 yaşından önce adet dönemleri başlamazsa, bu birincil adet görmez ve bu gibi durumlarda tıbbi yardım alınmalıdır.

Primer amenorenin nedenleri arasında uterus veya fallop tüplerinin doğuştan yokluğu, kadın üreme sisteminde bazı yapısal anormallikler, vajinal atrezi (bu vajinada anormal şekilde kapalıdır veya yoktur), imperfore kızlık zarı (normalde vajina, kızlık zarı adı verilen küçük bir zarla çevrilidir), merkezde açılma Deliksiz kızlık zarında bu zarda açıklık yoktur ve bu nedenle vajinal kanalı tıkar). Diğer nedenler arasında Turner sendromu (Bu kadınlarda iki X kromozomundan birinin bir kısmı veya tamamı yoktur ve yumurtalıklar skar dokusu ile değiştirilir ve çok daha az östrojen üretimi vardır), androjen duyarsızlığı, erken yumurtalık yetmezliği ve hipofiz bezi sorunu sayılabilir. Adet için gerekli hormonları salgılar.

2. İKİNCİ – Kadınlarda düzenli adet dönemleri başlamış, ancak yaşamlarının bir döneminden sonra adet görmemişlerse bu durum sekonder amenore olarak kabul edilir. Sadece bir dönemi kaçırırlarsa, endişelenmek için bir neden değildir. Sekonder amenore teşhisi konması için, bir kadının geçmişte genellikle düzenli adet gördüğü durumlarda en az üç ay veya daha uzun süredir adet görmemiş olması gerekir. Bunun dışında adet düzensizliği olan bir kadının yaklaşık altı ay adet görmemesi de teşhis edilir.

AMENORE BELİRTİLERİ

Amenorenin ana belirtisi adet dönemlerinin olmamasıdır. Amenore nedenine bağlı olarak,

Adet görmemenin yanı sıra aşağıdakiler gibi başka belirtiler veya semptomlar yaşayabilirsiniz:

 • Sütlü meme başı akıntısı
 • Saç kaybı
 • Baş ağrısı
 • Vizyon değişiklikleri
 • Aşırı yüz kılları
 • Pelvik ağrısı
 • Akne

AMENORE NEDENLERİ

Amenore çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazıları kadının hayatı boyunca normaldir, bazıları ise ilacın yan etkisi veya tıbbi bir sorunun belirtisi olabilir.

Doğal Amenore

Normal yaşam seyri sırasında, aşağıdakiler gibi doğal nedenlerle amenore yaşayabilirsiniz:

 • Gebelik
 • Emzirme
 • Menopoz
 • Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapı alan bazı kadınlarda adet görmeyebilir. Oral kontraseptifleri bıraktıktan sonra bile, düzenli yumurtlama ve adet görmeden önce biraz zaman alabilir. Enjekte edilen veya implante edilen kontraseptifler, bazı rahim içi cihaz türleri gibi adet görmemeye de neden olabilir.

Bazen yaşam tarzı faktörleri amenoreye katkıda bulunur, örneğin:

 • Düşük vücut ağırlığı – Normal ağırlığın yaklaşık yüzde 10’u kadar aşırı düşük vücut ağırlığı, vücudumuzdaki birçok hormonal işlevi kesintiye uğratır ve potansiyel olarak yumurtlamayı durdurur. Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar, bu anormal hormonal değişiklikler nedeniyle genellikle adet görmezler.
 • Aşırı egzersiz – Bale gibi sıkı eğitim gerektiren faaliyetlere katılan kadınlar, adet döngülerinin kesintiye uğradığını görebilirler. Düşük vücut yağı, stres ve yüksek enerji harcaması dahil olmak üzere, sporcularda dönem kaybına katkıda bulunmak için çeşitli faktörler bir araya gelir.
 • Stres- Zihinsel stres, hipotalamusunuzun işleyişini geçici olarak değiştirebilir, beynimizde menstrüel döngünüzü düzenleyen hormonları kontrol eden bir bölge. Sonuç olarak yumurtlama ve adet kanaması durabilir. Düzenli adet dönemleri genellikle stresiniz azaldıktan sonra devam eder.
 • HORMONAL – Hormonal değişiklikler de amenoreye neden olabilir
 • HASTALIK DURUMU– bazı hastalık durumları amenoreye neden olabilir, yani- PCOD

AMENORE KOMPLİKASYONLARI

Amenore komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Kısırlık
 • Osteoporoz

Amenore için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır insanlığa doğal, acısız, ağrısız ve alternatif bir tedavi yöntemi olarak şifa vermekte. Homeopatinin en büyük özelliği kişiye özgü olması sebebiyle hasta kişinin tüm sorunlarını ele alır ve bütüncül bir tedavi yaklaşımı sunar. Amenore için homeopati tedavisinde kullanılan birçok etkili remedi vardır. Aşağıda kullanılan bu remediler ve hangi durumlar için. tercih edilmesi gerektiği yer almaktadır.

Pulsatilla 

Adet görmeme durumlarında adet görmede çok etkili bir ilaçtır. Sık adet görmeyen bayanlarda uygundur. Her zaman geç adet görme eğilimi vardır. Siyah, pıhtılaşmış, ince ve sulu adet kanaması yetersizdir. Amenore ile birlikte meme uçlarından sütlü akıntı vardır. Adet düzensizliklerinden kaynaklanan sivilcelere faydalıdır. Hormonal düzensizlikleri düzeltmede çok etkili bir ilaçtır. Dengesizlik ve dönemleri düzenler.

SEPIA  

Aylardır adet görmeme şikayeti olan bayanlar için faydalıdır. Adet öncesi şiddetli karın ağrıları ve sivilceler için faydalıdır. Adet öncesi üzüntü için önerilir. Pelviste şiddetli aşağı doğru bastırma ağrıları vardır. Kadında adet kanaması olduğunda da endikedir. Adet kanaması yerine vajinal akıntı. Kadınlarda sakal için de faydalı olan bu belirtiler de mevcut olabilir.

NATRUM MUR

Saç dökülmesi olan amenore için çok çok faydalı ilaç. Bastırılmış adet vardır. Geç ama bol kanama ile ortaya çıkarlar. İnce, sulu, soluk kanamalar vardır. Adet öncesi ve sonrası baş ağrısı vardır. Acıdan adetin baskılandığı durumlarda yardımcı olur.

CONIUM

Bu ilaç, adetleri baskılanan ve genellikle geç adet görme eğilimi olan ve kısa süreli olan bayanlar için faydalıdır. Adet dönemleri de yetersizdir ve bazen kan da pıhtılaşır. Ayrıca adet dönemlerinde memede ağrı ve şişlik olabilir. Açıkladıkları bir diğer şikayet ise adet dönemlerinde vücutta oluşan küçük kırmızı sivilcelerdir. Adetten sonra vajinada kaşıntı olur.

IGNATIA

Kederden adetin bastırıldığı durumlarda faydalı remedi. Üzgün, sık sık ağlama nöbetleri geçiren depresyondaki kadınlar için uygundur.

Amenore için homeopati tedavisi almak isterseniz, çevrenizde yada online görüşme kabul eden homeopati doktorlarından randevu oluşturabilirsiniz. Yada sizler için hazırladığımız homeopati tedavisi veren doktorlar yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Yorum yapın