Amipli Dizanteri için Homeopati Tedavisi

Amipli dizanteri olarak da bilinen Amoebiasis, Entamoeba histolytica parazitinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Amoebiasis, kalın bağırsağın paraziter bir enfeksiyonudur. Amoebiasis herkesi etkileyebilir, ancak hastalık çoğunlukla genç ve orta yaşlı yetişkinlerde görülür.

  • Amoebiasis, bazen amebiyaz olarak da adlandırılır, bağırsak muhafazasını bir tür gastroenterit enfeksiyonuna bulaştıran bir parazitin neden olduğu yaygın hastalıklardan biridir.
  • Amebiasis, Entamoeba histolytica adlı mikroskobik bir parazitin neden olduğu bir bağırsak hastalığı olduğundan, hastalığın nedenini bulmak için önceki haftalarda ne yiyip içtiğimizi ve/veya hastalanmadan önce nerelere gittiğimizi bilmek gerekir. Entamoeba histolytica parazitleri sadece insanlarda bulunur.

 Semptomlar

  • Amoebiasis, gevşek, yarı şekilli, kötü kokulu dışkı ile spesifik olmayan ishal ile karakterizedir.
  • Mukuslu dizanteri, kan izleri ve az miktarda dışkı tekrar tekrar geçti. 
  • Çok az dışkının gerçekten geçmesiyle, tekrar tekrar dışkılama için etkisiz bir dürtü.
  • Karın krampları ile çok şişkinlik.
  • Ağır vakalarda karaciğer ve diğer organlar etkilenerek organla ilgili özel durumlara neden olabilir, örneğin hepatit, kistler, apse vb. Amip hastalığının en yaygın semptomları diyare (kan içerebilir), mide krampları ve ateştir.

Nedenler

E. histolytica : Bu , bir kişi kistleri yiyecek veya su yoluyla yuttuğunda genellikle insan vücuduna giren tek hücreli bir protozoondur. Ayrıca fekal madde ile doğrudan temas yoluyla vücuda girebilir.

Kistler vücuda girdiğinde sindirim kanalına yerleşirler. Daha sonra parazitin trofozit adı verilen istilacı, aktif bir formunu serbest bırakırlar. Parazitler sindirim sisteminde çoğalır ve kalın bağırsağa göç eder. Orada, bağırsak duvarına veya kolona girebilirler. 

Amoebiasis nasıl yayılır?

Amoebiasis, Entamoeba histolytica parazitleri ağız yoluyla alındığında ortaya çıkar ve bunun en yaygın yolu kişiden kişiye bulaşmadır. Amoebiasis ayrıca şu yollarla da yayılabilir:

  • Kirlenmiş çiğ sebze ve meyve yemek
  • Korunmasız oral-anal cinsel temas
  • Kirlenmiş su içmek

Amipli Dizanteri için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati sadece akut enfeksiyonun tedavisine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kronikleşmesini önlemeye de yardımcı olur. Homeopati ile amipli dizanteri tedavisinde kullanılan birçok etkili homeopatik remedi bulunmaktadır ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Aloe Socotrina – Dışkıda Mukus olduğunda

Dışkıda aşırı mukus. Dışkı gevşek, sulu ve aşırı mukus içerir. Dışkıda sürekli bir aşağı doğrulma hissi var. Özellikle herhangi bir şey yiyip içtikten sonra dışkı çıkarma aciliyeti belirgindir. Dışkı boşaltıldıktan sonra aşırı gaz çıkışı olur. Bazen, istemsiz bir dışkı geçişi vardır. Çoğu durumda rektum ve anüste yanma hissi de mevcuttur.

Merc Sol – Dışkıda Kan ve Mukus olduğu zaman (Dizanteri)

Merc Sol, dışkı aşırı kan ve mukus içerdiğinde amoebiasis için doğal bir çaredir. Dışkı sulu, yeşilimsi ve ekşi kokuludur. Dizanteri ile birlikte karında kesik veya kolik şeklinde ağrı vardır. Aşırı zayıflık mide semptomlarına katılır. Kişi ayrıca soğuk hissedebilir. Çoğu durumda, semptomlar akşamları daha da kötüleşir.

Colchicum Autumnale – Beyaz Parçacıklar Dışkıda Geçtiğinde

Aşırı beyaz parçalanma benzeri parçacıklar ile dışkı. Dışkı yeşil veya sarıdır ve ekşi kokar. Rektumda etkisiz bir baskı, karında şişkinlik, vücutta yorgunluk ve soğukluk mevcuttur. Bazı durumlarda anüste yırtılma ve yanma hissi olabilir.

Colocynthis – Amoebiasis’te Yoğun Karın Krampları İçin

Colocynthis, bir kişinin şiddetli karın krampları olduğunda amoebiasis için etkili bir homeopatik ilaçtır. Kramplar çift bükerek veya karın üzerine sert baskı uygulayarak biraz daha iyileşir. Hafif bir içecek veya yiyecek almak kramp ağrısını kötüleştirir. Kramplar dışında karında kolik veya kesme ağrıları olabilir. Dışkı sarımsı yeşilimsi, kan çizgileri ile köpüklü.

Ipecacuanha 

Ipecacuanha, diğer mide semptomlarıyla birlikte kalıcı mide bulantısı olduğunda amoebiasis için doğal bir homeopatik ilaçtır. Hastanın geçtiği dışkı mukus, kan topakları içerir ve çok çürük bir kokuya sahiptir. Karın ağrısı göbek çevresinde belirgindir ve doğada çizim, kesme veya kramp şeklinde olabilir.

Nux Vomica – İşaretli Tenesmuslu Amoebiasis İçin

Bir kişinin dışkı (tenesmus) geçmek için sürekli etkisiz bir dürtüsü olduğunda. Tuvalete gidince çok az dışkı geçer. Dışkıda kan çizgileri olabilir. Dışkı dürtüsü hızla yenilenir ve sürekli olarak tatmin edici olmayan bir his vardır. Bir kişi ayrıca dışkı geçirerek geçici olarak iyileşen karın ağrısına da sahip olabilir. Dışkıyı geçtikten sonra rektumda genellikle keskin bir ağrı vardır.

Amipli dizanteri için homeopati tedavisi almak isterseniz, online görüşme kabul eden veya çevrenizdeki homeopati eğitimi almış homeopat doktorlardan randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın