Dış Gebelik (Ektopik) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Dış (ektopik) gebelik, rahmin iç zarının dışında yer alan bir gebeliktir. Fallop tüpleri, dış gebelik için en yaygın yerlerdir.

Hamilelik döllenmiş bir yumurta ile başlar. Normalde, döllenmiş yumurta rahmin astarına yapışır. Dış gebelik, döllenmiş bir yumurta implante edildiğinde ve rahmin ana boşluğunun dışında büyüdüğünde meydana gelir.

Bazen, yumurtalık, karın boşluğu veya vajinaya bağlanan uterusun alt kısmı (serviks) gibi vücudun diğer bölgelerinde dış gebelik meydana gelir.

Dış gebelik normal şekilde ilerleyemez. Döllenmiş yumurta hayatta kalamaz ve büyüyen doku tedavi edilmezse hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir.

Belirtiler

İlk başta herhangi bir semptom fark etmeyebilir. Bununla birlikte, dış gebeliği olan bazı kadınlarda, adet gecikmesi, meme hassasiyeti ve mide bulantısı gibi olağan erken gebelik belirtileri veya semptomları vardır.

Hamilelik testi yaparsa, sonuç pozitif olacaktır. Yine de, dış gebelik normal şekilde devam edemez.

Döllenen yumurta uygun olmayan yerde büyüdükçe belirti ve bulgular daha belirgin hale gelir.

Dış gebeliğin erken uyarısı

Genellikle, dış gebeliğin ilk uyarı işaretleri hafif vajinal kanama ve pelvik ağrıdır.

Fallop tüpünden kan sızarsa, omuz ağrısı veya bağırsak hareketi yapma dürtüsü hissedebilir. Spesifik semptomları, kanın nerede toplandığına ve hangi sinirlerin tahriş olduğuna bağlıdır.

Acil semptomlar

Döllenmiş yumurta fallop tüpünde büyümeye devam ederse tüpün yırtılmasına neden olabilir. Karın içinde ağır kanama olması muhtemeldir. Hayatı tehdit eden bu olayın belirtileri arasında aşırı baş dönmesi, bayılma ve şok yer alır.

Nedenler

Dış gebeliklerin en yaygın türü olan tubal gebelik, genellikle fallop tüpünün iltihaplanma nedeniyle hasar görmesi veya şekilsiz olması nedeniyle döllenmiş bir yumurta rahme giderken sıkıştığında meydana gelir. Hormonal dengesizlikler veya döllenmiş yumurtanın anormal gelişimi de rol oynayabilir.

Risk faktörleri

Dış gebelik geçirme olasılığınızı artıran bazı şeyler şunlardır:

  • Önceki ektopik gebelik. Daha önce bu tür bir hamilelik geçirmişse, başka bir hamilelik geçirme olasılığı daha yüksektir.
  • Enflamasyon veya enfeksiyon. Bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, tüplerde ve diğer yakın organlarda iltihaplanmaya neden olabilir ve dış gebelik riskini artırabilir.
  • Doğurganlık tedavileri. Bazı araştırmalar, tüp bebek (IVF) veya benzeri tedavileri olan kadınların dış gebelik geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kısırlığın kendisi de riskini artırabilir.
  • Tüp ameliyatı.  Kapalı veya hasarlı bir fallop tüpünü düzeltmek için yapılan cerrahi ektopik gebelik riskini artırabilir.
  • Doğum kontrolü seçimi. Rahim içi araç (RİA) kullanırken hamile kalma şansı nadirdir. Bununla birlikte, yerinde bir RİA ile hamile kalırsa , ektopik olma olasılığı daha yüksektir. Yaygın olarak “tüplerin bağlanması” olarak bilinen kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu, bu işlemden sonra hamile kalırsa riski artırır.
  • Sigara içmek. Hamile kalmadan hemen önce sigara içmek dış gebelik riskini artırabilir. Ne kadar çok sigara içerse, risk o kadar büyük olur.

Komplikasyonlar

Dış gebelik, fallop tüpünüzün patlamasına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, yırtılan tüp hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir.

Önleme

Dış gebeliği önlemenin bir yolu yoktur, ancak riski azaltmanın bazı yolları şunlardır:

  • Cinsel partner sayısını sınırlamak ve seks sırasında prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur ve pelvik inflamatuar hastalık riskini azaltabilir.
  • Sigara içmeyin.

Dış Gebelik (Ektopik) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen ve iyi yönetilen hastalıklar arasında dış gebelik yani ektopik gebelikte bulunmaktadır. Homeopati durum bazlı durumlarda bile hasta kişiye bütüncül baktığı için ilk olarak hasta kişiye kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişiden zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm mevcut hastalık belirtilerini yani semptomları tek tek tespit edilir. Daha sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hastanın tüm semptomlarına uyacak en doğru remedinin verilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Dış gebelik için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır. İyi seçilmiş Homoeopatik ilaçlar, ektopik gebeliğin yönetimi için oldukça etkilidir.

CHAMOMILLA Chamomilla, göbek deliğinin arkasındaki kavrama ağrısı ve sırtın küçük kısmındaki ağrı ile ektopik gebelik için mükemmeldir. Dayanılmaz bir acı var, doktorları ve hemşireleri uzaklaştırıyor, sonra tekrar arıyor. Gazlı karın, bağırsaklar gazlı karınla ​​dolu. Öfke, Chamomilla’nın karakteristik özelliğidir.

BELLADONNA Belladonna, dış gebelik için başka bir etkili remedidir. Şiddetli ağrı, bağırsaklar sanki bir el tarafından tutuluyormuş gibi, kavanozda daha da kötüleşiyor, basınç. Göbek çevresinde pençe ağrısı. Sarsılarak yapılan şişkinlik hissi ve rahatsızlık.

COLOCYNTHIS Colocynthis ayrıca yumurtalıkta sıkıcı ağrılı ektopik gebelik için de mükemmeldir, büyük bir huzursuzlukla iki büklüm olması gerekir. Karında ıstırap veren, kesen ağrı, hastanın iki büklüm olmasına ve karına baskı yapmasına neden olur.

NUX VOMICA  Nux vomica, karında yara bere ağrısı olan ektopik gebelik için en iyisidir. Bağırsaklar orada burada sıkışır. Ağrıyan bağırsaklar öksürmek ve adım atmakla daha da kötüleşir. Dışkı için sık sık etkisiz dürtü vardır.

Yorum yapın