Karaciğer Yağlanması için Homeopati Tedavisi

Yağlı karaciğer hastalığı (karaciğer yağlanması), karaciğerde çok fazla yağ birikmesi, karaciğer hücrelerinde trigliserit ve diğer yağların birikmesinden kaynaklanan yaygın bir durumdur. Sağlıklı bir karaciğer az miktarda yağ içerir. Karaciğer ağırlığının %5 ila %10’una ulaştığında sorun haline gelir.

Çoğu durumda, yağlı karaciğer hastalığı ciddi sorunlara neden olmaz veya karaciğerin normal çalışmasını engellemez. Ancak durumu olan kişilerin %7-30’unda karaciğer yağlanması hastalığı zamanla kötüleşir. Üç aşamada ilerler,

  1. İltihaplı karaciğer, dokusuna zarar verir
  2. Karaciğerin hasar gördüğü skar dokusu formları fibroz olarak adlandırılır.
  3. Geniş yara dokusu sağlıklı dokuların yerini alır, karaciğer sirozuna neden olur.

Karaciğer Yağlanması Hastalığı Belirtileri

Yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde, hastalık karaciğer sirozuna ilerleyene kadar genellikle hiçbir semptom görülmez. Semptomlar mevcutsa, şunları içerebilir:

  • Karın sağ üst tarafında karın ağrısı veya dolgunluk hissi.
  • Bulantı, iştahsızlık veya kilo kaybı
  • Sarılık, sarımsı cilt ve konjonktiva
  • Şişmiş karın ve bacaklar
  • Aşırı yorgunluk veya zihinsel karışıklık
  • Zayıflık

Karaciğer Yağlanması Hastalığı için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir süredir, bütüncül yaklaşımı ile doğal ve alternatif tedavi arayan kişiler için ağrısız ve acısız tedavi sunan yegane tıp tedavisi yöntemlerinden biridir. Homeopati de hasta kişinin alınacak kapsamlı anamnezi sonrasında zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm rahatsızlık belirtileri kayda geçilir ve bunun sonrasında hastanın belirtilerine uyacak en etkili remedi (homeopatik ilaç) seçilerek hastaya verilir. Hastanın durumuna ve diğer hastalıkları göz önüne alınarak verilen ilaç sonrasında hastada bütüncül bir iyileşme gözlemlenmektedir. Yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde, amaç sadece karaciğeri tedavi etmek değil, tüm vücut sisteminin orijinal dengesine getirmek hedeflenir. Yağlı karaciğer hastalığının homeopati ile tedavisinde kullanılan çok etkili homeopatik remediler ve hangi durumlarda kullanılması gerektiği aşağıda belirtilmektedir…

BRYONIA ALBUM

Bryonia alb, karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer şikayetleri için mükemmel bir remedi olarak kabul edilir. Karaciğer ağır, ağrılı, şişmiş, üzerinde yatmak iyi gelmekte. Karaciğer bölgesinde dikiş ağrısı var. Bryonia ağrısı, ağrıyan tarafa yatmaktan, baskı yapmaktan, dinlenmekten ve soğuk şeylerden daha iyidir. Derin nefes alma, hareket ve efordan daha kötü. Ağızda acı tat, dışkı sert ve kuru veya gevşekse, papescent ve bolsa, kolik ile ilişkili.

CHELIDONIUM MAJUS

Chelidonium maj, yağlı karaciğer tedavisi için en iyi ilaçlardan biridir. Karaciğer büyümüş ve hassastır. Sağ kürek kemiği açısında sabitlenmiş veya geriye doğru giden karaciğer ağrıları. Sağ kürek kemiğinin iç ve alt açısının altında, göğüse ve mideye yayılarak bulantı ve kusmaya neden olan sabit ağrı. Chelidonium hastaları çok sıcak içecekleri ve sıcak yiyecekleri tercih eder. Kabızlık karaciğer şikayetlerine bağlı olarak da görülmektedir. Dışkı sert, koyun gübresi gibi yuvarlak toplardır. Mide bulantısı, kusma, çok sıcak su ile daha iyi.

CARDUS MARIANUS

Cardus mar ayrıca karaciğer yağlanması şikayetlerinde de etkilidir. Burada karaciğerin sol lobu çok hassastır. Nemli ciltte dolgunluk ve ağrı vardır. Hasta genellikle kabızdır. Dışkı serttir, güçlükle geçer ve boğumludur. Altın renkli idrar, Cardus mar’ın en önemli belirtisidir. Bulantı ve kusma var, yeşil asit sıvısının kusması.

CALCAREA CARBONICA

Calcarea carb, karaciğer yağlanmasının tedavisinde etkilidir. Karaciğer bölgesi ağrılıdır, eğilirken daha kötüdür. Calcarea karbonhidrat kişisi, karın ve karaciğerde yağ artışı ile şişman, sarkık ve obezdir. Uzun süreli kabızlık, büyük, sert, beyazımsı dışkılarla görülür. Calcarea karbonhidratlı kişiler süte katılmıyor. Haşlanmış yumurta ve tebeşir, kurşun kalem vb. sindirilemeyen şeyler için olağandışı bir istek. Kafada aşırı ter görülür ve Calcarea karbonhidrat kişisi soğuğa duyarlıdır.

BOLDO

Karaciğer tıkanıklığı. Karaciğer ve midede ağırlık yakma. Acı tat ve iştahsızlık.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Lycopodium, hassas, tıkalı karaciğere sahip karaciğer yağlanması için başka bir etkili ilaçtır. Karaciğer zayıftır, bu da zayıf sindirime neden olur. Karnın üst kısmında ağırlık ve ağrı. Hasta genellikle gaz ve asitlik gibi mide semptomlarından muzdariptir. Az yemek yemek tokluk yaratır. Yanan geğirme sadece farenkse yükselir. Yemekten hemen sonra karında gerginlik ve şişkinlik. Gürültülü olan şişkinlik, maya çalışması gibi karında fermantasyon hissi verir. Akşamları 4-8 arası tüm şikayetler daha da kötüleşiyor. Lycopodium kişisi genellikle sıcak içecekleri ve sıcak yiyecekleri tercih eder. Tatlılar için alışılmadık bir istek var.

MERCURIUS

Karaciğer büyümüştür. Karaciğer bölgesinde hassasiyet ve donukluk. Hasta sağ tarafa yatamaz. Cilt ve konjonktiva sarı. Kil renginde veya sarımsı-yeşil safralı dışkı büyük tenesmus ile geçti. Diş izleri olan nemli sarımsı beyaz kaplı dil. Fetid nefesi. Bol tükürük, metalik tat. İştah kaybı. Yoğun susuzluk. Bol terleme.

PHOSPHORUS

Fosfor, ağrılı ve tıkanıklıklı karaciğer yağlanması ve karaciğerin yağlı dejenerasyonu için etkilidir. Karaciğer fonksiyon olarak zayıflar. Konjonktiva sarı. Sarılık. Karaciğer bölgesinde dikiş ağrısı. Kalp hastalığı veya uzun süreli kemik hastalıkları ile. Siroz ve atrofi. Yemek yedikten sonra ağız dolusu ekşi geğirme eşliğinde kusar. Çok kokulu dışkı ve gaz, Fosfor’a özgüdür. Dışkı sert, uzun, dar, köpek dışkısı gibi. Fosforlu kişi, dondurma, soğuk içecekler ve taze meyve suları gibi soğuk şeyler için alışılmadık bir istek duyar.

NUX VOMICA

Nux vomica, alkolün neden olduğu yağlı karaciğer için en iyi ilaçlardan biridir. Karaciğer büyür, ağrır, dikiş ağrısı olur. Temas veya hareketten daha kötü ağrı. İlaçlar, kimyasallar ve alkolden kaynaklanan zehirli karaciğer. Karaciğer kötü beslenme, et, yağlar, baharatlar ve alkolden dolayı zayıftır. Bir süre sonra midede ağırlık ve ağrı hissi, daha kötü yemek yeme hissi vardır. Ekşi, acı geğirme. Etkisiz dürtü ile kabızlık Nux vomica’nın önemli bir belirtisidir. Dışkı eksik ve yetersiz. Dışkı bir süre karın ağrısını giderir, ancak kısa sürede yenilenir.

DOLICHOS

Dolichos, karaciğer sorunları nedeniyle kaşıntı oluştuğunda reçete edilir. Ağrıyla birlikte karaciğerde şişlik var, ağrı sol lobdan geçiyor. Patlama olmadan yoğun kaşıntı. Geceleri yoğun kaşıntı. Sarılık.

MYRICA CERIFERA

Kalp şikayetleri ile karaciğer bozuklukları. Sarılık ile ürtiker var. Sabahları daha kötü olan donuk bir baş ağrısı var. Gözler pis, kirli sarımsı bir renk tonuna sahiptir ve dil sarı kaplıdır. Nabız yavaş, zayıf ve düzensizdir. Epigastriumda zayıf bir batma hissi.

PICRIC ACID

Karaciğer yağ granülleriyle dolu. Sarılık eğilimi. Kaşıntı ile sarılık. Hepatik bölge boyunca dikiş ağrısı, kaslarda daha kötü.

PODOPHYLLUM PELTATUM

Karaciğer ağrılı ve sancılıdır, ovalamak iyi gelmekte. Podophyllum, ishal olduğunda uyuşuk veya kronik olarak tıkanmış karaciğer için endikedir. Yüz ve gözler sarıdır ve ağızda kötü bir tada sahiptir. Dil beyaz veya sarı kaplıdır.

SULPHUR

Ara hastalık için kullanılan remedi.

Yağlı karaciğer hastalığınız için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, bölgenizde yada online görüşme kabul eden homeopat hekimlerden randevu alabilirsiniz. Tüm homeopati doktorlarını listelediğimiz yazımıza da göz atmayı unutmayınız.

Yorum yapın