Erkek Tipi Kellik – Androgenetik Alopesi için Homeopati Tedavisi

Androgenetik alopesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen yaygın bir saç dökülmesi şeklidir. Erkeklerde bu durum erkek tipi kellik olarak da bilinmektedir. Her iki şakağından başlayarak, iyi tanımlanmış bir düzende dökülen saçlar. Zamanla, saç çizgisi gerileyerek karakteristik bir ‘M’ şekli oluşturur. Saç incelir ve başın tepesinde kaybolur, genellikle ilerleyen veya tamamen kellik. Hormonların ve genetik yatkınlığın bir kombinasyonudur. Kadınlarda benzer bir saç dökülmesi tipi olan kadın tipi saç dökülmesi, kafa derisinin orta ön bölgesinde saçların incelmesine neden olur ve genellikle erkeklerde görülenden daha az şiddetlidir.

Etiyoloji

Erkek tipi saç dökülmesi, kafa derisinin bazı bölgelerinde dihidrotestosteron, DHT’nin etkilerine karşı genetik olarak belirlenmiş bir duyarlılığın neden olduğu kalıtsal bir durumdur.

Patogenez

Poligenik kalıtım; değişken penetrasyon Kıl folikülleri, çok sayıda androjen reseptörünün yanı sıra 5-a-redüktaz tip II’nin artan aktivitesini artırarak androjen duyarlılığının artmasına neden olur. Dihidrotestosteron ayrıca telojen tüylere kaymaya neden olur. Kadın tipi saç dökülmesinde androjen seviyeleri genellikle normal sınırlar içinde olduğundan dolaşımdaki androjene karşı artan bir hassasiyet olabilir.

Klinik özellikler

Saç derisi hastalığı olmadan saçın incelmesi. Erkek modeli ve Kadın modeli.

Şakaklarda bıyık kıllarının varlığı bu durumun ilk belirtisi olabilir. Foliküller, terminal saç büyümesi tamamen durana kadar daha ince, daha kısa ve daha hafif veya neredeyse pigmentsiz terminal saç üretir. Minyatürleşmiş tüyler, daha kaba orta veya terminal kılların yerini alarak giderek daha belirgin hale gelir.

Erkeklerde, terminalin daha küçük saçlarla değiştirilmesi, en ileri vakalarda ve yaşlılıkta bile arka ve yan kafa derisi kenarlarını koruyan belirgin bir modelde meydana gelir. Ön ve bitemporal saç çizgisinde bir gerileme vardır, böylece alın yükselir, ardından tepe noktasının saçsızlaşması gelir. Bu nedenle kayıp, kafa derisinin tepe noktasında ve bitemporal bölgelerinde daha belirgindir. Saç dökülme oranı kalıtsal faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Son zamanlarda, kel erkeklerin kalp krizi ve prostat kanserine yakalanma olasılığının, tam bir saç kafasına göre daha fazla olduğu öne sürülmüştür.

Erkek Tipi Kellik – Androgenetik Alopesi için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Erkek tipi kellik olarak ifade edilen androgenetik alopesi için doğal, ağrısız, acısız ve kişiye özel bir tedavi yöntemi arayışı için en uygun tedavi yöntemlerinden birisi homeopati tedavisidir. Homeopati tedavisinde kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu semptomlar tek tek ele alınarak yapılan değerlendirme sonrasında hastanın özelliklerine uyacak en uygun homeopatik ilacın verilmesi ile tedaviye başlanmış olur. Homeopati tedavisi ile erkek tipi kellik sorununa çözüm arayan hasta aynı zamanda kendisinde var olan diğer sorunlar için de tedavi olma şansına kavuşmuş olmakta. Androgenetik alopesi için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için kullanılması gerektiği aşağıda yer almaktadır.

ARNICA MONTANA

Saç dökülmesini kontrol eder ve saç büyümesini destekler. Saç köküne kan dolaşımını iyileştirir. Saç derisini kepeği iyileştirmeye ve kontrol etmeye yardımcı olan besinlerle zenginleştirir. Doğal bir soğutucudur ve bu nedenle kafa derisi hastalıklarını önler.

BARYTA CARBONICA

Saç, tepe ve bıyıktan düşer. Kellik, özellikle genç insanlarda taç üzerinde. Kafa derisi dokunmaya karşı çok hassas, çizilme ve dokunmada daha kötü.

FLOURIC ACID

Ateşten sonra saç dökülmesi. Kafa derisinin kaşınması. Kırılgan saçlar. Saçları tamamen soyulmuş büyük yamalar. Yeni saç kurur ve kopar. Genellikle sonunda saç paspasları. Kellik.

GRAPHITES

Başın yanlarından ve tepe noktasından saç dökülmesi. Saç sakal ve kaşlardan dökülür. Kuru, karışık, keçeleşmiş veya kırılgan saçlar. Kel noktalar. Kafa derisinin terlemesi. Süt kabukları gibi kepek. Saçın erken beyazlaması.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Saç şakaklardan ve tepe noktasından dökülür. Saçın erken grileşmesi. Karın bölgesinden sonra saç dökülür. Emziren annede saç dökülmesi. Doğumdan sonra, yanan haşlanma, kafa derisinin kaşınması. Gün içinde egzersizden dolayı ısınan saçlar dökülür. Kepek.

NATRUM MURIATICUM

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra saç dökülmesi. Saç tararken fazlalık çıkıyor. Başın ön kısmından, bıyıktan, şakaklardan ve sakaldan saç dökülmesi. Kafa derisi çok hassas. Yüzü yağlı gibi parlıyor. Akut baş ağrısından sonra saç dökülmesi. Oksiputta kepek.

PHOSPHORUS

Saç, zihinsel duygu veya hastalıktan sonra düşer. Saçın büyük demetler halinde püsküller, oksiput, alın ve kulağın üstündeki yanlara dökülmesi. Saçtan tamamen yoksun kafa derisindeki yuvarlak yamalar. Çıplak kafa derisi açık beyaz ve pürüzsüz görünüyor. Saç kökleri kuru gibi görünüyor. Bol kepek, bulutlara düşer. Kafa derisinin kaşınması.

SILICEA

Demetler halinde saç dökülmesi. Şiddetli akut hastalıklardan sonra saç dökülmesi ve sinirsel veya histerik baş ağrısı. Saç derisinin arkasından saç dökülmesi. Erken kellik.

Saç dökülmesi sorunlarınız için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, çevrenizdeki yada online görüşme kabul eden homeopat hekimlerden randevu alabilirsiniz. Sizler için Türkiyedeki homeopatları listeledeğimiz yazımıza da göz atmayı unutmayınız.

Yorum yapın