Karpal Tünel Sendromu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Karpal tünel sendromu, el ve kolda ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olan yaygın bir durumdur. Bu durum, eldeki ana sinirlerden biri olan medyan sinir ki bu sinir eldeki ilk üç parmağa yayılan bir sinirdir ve bilekten geçerken sıkıştığında veya sıkıştırıldığında ortaya çıkan bir durumdur.

Çoğu hastada karpal tünel sendromu zamanla kötüleşir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Erken dönemde, bilek ateli takmak veya belirli aktivitelerden kaçınmak gibi basit önlemlerle semptomlar genellikle hafifletilebilir.

Ancak median sinir üzerindeki baskı devam ederse, sinir hasarına ve kötüleşen semptomlara yol açabilir. Kalıcı hasarı önlemek için bazı hastalarda median sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat önerilebilir.

Anatomi

Karpal tünel, bilekte yaklaşık bir 2-3 cm genişliğinde dar bir geçittir. Tünelin tabanı ve yanları, karpal kemikler adı verilen küçük bilek kemiklerinden oluşur.

Tünelin çatısı, transvers karpal ligament adı verilen güçlü bir bağ dokusu bandıdır. Bu sınırlar çok katı olduğundan, karpal tünelin “gerilme” veya boyut olarak artma kapasitesi çok azdır.

Median sinir, eldeki ana sinirlerden biridir. Boyunda bir grup sinir kökü olarak ortaya çıkar. Bu kökler bir araya gelerek kolda tek bir sinir oluşturur. Median sinir koldan ve ön koldan aşağı iner, bilekte karpal tünelden geçer ve ele girer. Sinir başparmak ve işaret parmağı, orta ve yüzük parmaklarında his sağlar. Sinir ayrıca başparmağın etrafındaki kasları da kontrol eder.

Parmakları ve başparmağı büken dokuz tendon da karpal tünelden geçer. Bu tendonlara fleksör tendonlar denir.

Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri

Karpal tünel sendromu, tünel daraldığında veya fleksör tendonları çevreleyen dokuların şişerek median sinire baskı yapmasıyla ortaya çıkar. Bu dokulara sinovyum denir. Normalde, sinovyum tendonları yağlar ve parmaklarınızı hareket ettirmenizi kolaylaştırır.

Sinovyum şiştiğinde karpal tünelde yer kaplar ve zamanla siniri doldurur. Sinir üzerindeki bu anormal basınç, elde ağrı, uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük ile sonuçlanabilir. 

Çoğu karpal tünel sendromu vakası, faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Araştırmalar, kadınların ve yaşlıların durumu geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Karpal tünel sendromu için diğer risk faktörleri şunları içerir:

  • Kalıtım. Bu muhtemelen önemli bir faktördür. Bazı insanlarda karpal tünel daha küçük olabilir veya sinir için yer miktarını değiştiren anatomik farklılıklar olabilir ve bu özellikler ailelerde olabilir.
  • Tekrarlayan el kullanımı. Aynı el ve bilek hareketlerini veya aktivitelerini uzun süre tekrarlamak bilekteki tendonları şiddetlendirerek sinire baskı uygulayan şişmeye neden olabilir.
  • El ve bilek pozisyonu. El ve bileğin uzun süre aşırı fleksiyon veya ekstansiyonunu içeren aktiviteler yapmak sinir üzerindeki baskıyı artırabilir.
  • Gebelik. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler şişmeye neden olabilir.
  • Sağlık koşulları. Diyabet, romatoid artrit ve tiroid bezi dengesizliği, karpal tünel sendromu ile ilişkili durumlardır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Karpal tünel sendromunun belirtileri şunları içerebilir:

  • Uyuşma, karıncalanma, yanma ve ağrı – özellikle başparmak ve işaret parmağı, orta ve yüzük parmaklarında
  • Ara sıra başparmak ve işaret parmağına, orta ve yüzük parmaklarına yayılan şok benzeri duyumlar
  • Ön koldan omuza doğru ilerleyebilen ağrı veya karıncalanma
  • Elde güçsüzlük ve sakarlık — bu, giysilerinizi iliklemek gibi ince hareketleri yapmanızı zorlaştırabilir.
  • Zayıflık, uyuşukluk veya propriyosepsiyon kaybı (elinizin boşlukta nerede olduğunun farkındalığı) nedeniyle bir şeyleri düşürmek

Çoğu durumda, karpal tünel sendromunun semptomları, belirli bir yaralanma olmaksızın yavaş yavaş başlar. Birçok hasta semptomlarının ilk başta gelip gittiğini fark eder. Bununla birlikte, durum kötüleştikçe semptomlar daha sık ortaya çıkabilir veya daha uzun süre devam edebilir.

Gece semptomları çok yaygındır. Birçok insan bilekleri bükülü olarak uyuduğu için semptomlar sizi uykudan uyandırabilir. Gün boyunca, telefon kullanırken, araba kullanırken veya kitap okurken olduğu gibi, bilek öne veya arkaya doğru bükülmüş halde bir şeyi uzun süre tutarken semptomlar sıklıkla ortaya çıkar.

Birçok hasta, ellerini hareket ettirmenin veya sallamanın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu fark eder.

Karpal Tünel Sendromu için Homeopati Tedavisi ve Remediler 

Doğal, alternatif, acısız, ağrısız, yan etkisiz bir tedavi arayışında olanlar için homeopati tedavisi bütüncül bakış açısı ve yumuşak tedavi özelliği ile 200 yıldan bu yana tüm insanlığa şifa dağıtmaya devam ediyor. Karpal tünel sendromu için homeopati tedavisine başvuran bir hastaya öncelikle kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnez esnasında, hasta kişide duygusal, fiziksel ve zihinsel seviyelerde yer alan tüm hastalık belirtileri belirlenir ve deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remediyi yani homeopatik ilacı hasta kişiye verilerek karpal tünel sendromu için homeopati tedavisi başlamış olmaktadır. Bu kapsamda karpal tünel sendromunun homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Arnica:

Bu remedi, parmakların ve bileklerin tekrarlayan kullanımından kaynaklanan iltihap alevlenmeleri veya yeni yaralanmalar için kullanılabilir. Bölgede morluk ve ağrı hissedilir ve kramp oluşabilir. 

Calcarea phosphorica:

Bilek ve kolların kemiklerinde ve sinirlerinde ağrı vardır ve boyunda da sertlik ve rahatsızlık olabilir. Soğuk algınlığı ve hava akımı genellikle rahatsızlığı artırır. Kişi aşırı çalışma ve acıdan dolayı kendini asabi ve hassas veya zayıf hissedebilir.

Causticum:

Causticum, karpal tünel sendromu uzun süreli veya tekrarlayıcı olduğunda faydalıdır. Alan, çizim, yanma ağrıları ile çürük hissediyor. El ve ön kol kaslarında sertlik ve güçsüzlük ve kasılma hissi hissedilebilir. Durum, soğuktan daha kötüdür ve sıcak uygulamalarla düzelir. Bu ilaca ihtiyacı olan insanlar genellikle yağmurlu havalarda kendilerini en iyi hissederler.

Guaiacum:

Bu remedi, bileklerde (özellikle sol tarafta) yanma ağrısı ile sertleştiğinde ve buz veya buz gibi soğuk su uygulanarak önemli ölçüde rahatladığında karpal tünel sendromunda endikedir. Bu kadar sıkılık nedeniyle kişi ağrıya rağmen bileğini germe ihtiyacı hissedebilir.

Hypericum: 

Bu remedi, bilekten uzanan keskin veya vurucu ağrılar hissedilirse faydalı olabilir. Hypericum, birçok sinir içeren vücut parçaları yaralandığında ve diğer travmatik sinir durumlarında yatıştırıcı etkisiyle bilinir.

Rhus toxicodendron:

Bu remedi, sertlik ve ağrı ilk harekette daha kötü olduğunda ve hareket devam ettikçe düzeldiğinde faydalıdır. Aşırı kullanım ağrıya, ağrıya ve daha fazla sertleşmeye neden olabilir. Rahatsızlık sıcaklıkla hafifler ve soğuk, nemli havalarda daha da kötüleşir.

Yorum yapın