Loşi (Lochia) Akıntısı için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Doğum sonrası kanama olarak da bilinen loşi (lochia), doğumdan sonra uterustan kan ve mukusun normal bir şekilde boşalmasıdır. Doğumdan hemen sonra başlar ve doğumdan sonraki dört ila altı hafta boyunca devam edebilir, en yoğun akış ilk 10 ila 14 gün arasında gerçekleşir. Bazı kadınların taburcu olma süresi daha kısa olabilirken, diğerleri dört ila altı haftadan biraz daha uzun süre loşiye sahip olabilir.

Özellikleri 

Lochia adet kanına benzer, ancak tipik olarak daha ağırdır ve normal bir dönemden daha uzun sürer. Ayrıca plasenta kalıntıları gibi adet kanında bulunmayan elementleri de içerir. Lochia geçerken pembe, kahverengi, sarı veya sulu görünebilir. 

Nedenler

Dokuz ay boyunca rahminiz sadece bebeğinizi değil, aynı zamanda plasentanızı ve çok fazla rahim dokusunu ve kanını barındırdı (unutmayın, bir aylık periyodunuz yoktu!). Bebeğiniz doğduğunda, uterus tüm bu ekstra materyali doğum sonrası uterus kasılmaları yoluyla atar ve bu da normaldir – uterusunuzun normal boyutuna geri dönmesine yardımcı olurlar.

Rahim genellikle bir portakal büyüklüğündedir. Bebeğinizi dünyaya getirdiğiniz zaman, yaklaşık 38 santimetreye, yani bir karpuz boyutuna kadar uzamış olacaktır.

Türler

Rahim fazla kan ve dokuyu temizlediğinden, Loşi’nin görünümü zamanla değişir.

  • İlk başta lochia koyu kırmızı görünecek ve akış ağır olabilir.
  • Yaklaşık dört ila 10 gün sonra lochia rengi açılmalı ve görünüşte pembemsi veya kahverengimsi görünmelidir.
  • 10 ila 14 gün sonra, lochia, adetinizden hemen önce veya sonra fark edebileceğiniz gibi, lekelenmeye benzer hale gelmelidir.
  • Kalan günler veya haftalar boyunca lochia daha çok sulu mukus gibi görünecek ve beyaz veya sarı renkte olacaktır. Ayrıca çok düzensiz hale gelebilir.

Sezaryen geçirdiyseniz, yine de loşi’niz olacaktır, ancak vajinal doğum yaptığınızdan daha azına sahip olabilirsiniz. Bir sezaryen prosedüründen sonra doktorlar, plasentanın tamamının çıkarıldığından emin olmak için rahim boşluğunu inceler; Geleneksel olarak daha sonra geçebilecek olanlardan bazıları, lochia da genellikle kaldırılır.

Loşi (Lochia) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, insan bedenine bütüncül bakan ve hastaların göstermiş olduğu semptomlara göre, en uygun remediyi yani homeopatik ilacı bulmaya yönelik doğal ve alternatif bir tedavi yöntemidir. Loşi yani doğum sonrası akıntı için başvuran bir hasta için ilk olarak yapılan kapsamlı bir anamnez çalışmasıdır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki hastalık belirtileri tek tek tespit edilir ve sonrasında alanında uzman deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonrasında, hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile tedavi süreci başlar. Bu kapsamda loşi için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Aconite

Muhtemelen kanlı tıkanıklık nedeniyle karın, göğüs ve baş ağrısı ile birlikte bastırma veya yetersiz akıntı; susuzluk ve zihinsel huzursuzluk ile ateş; dokunmaya duyarlı karın bölgesinde keskin kesme ağrısı; saldırgan lochia; meme yumuşak ve sarkık; lochia evin etrafında yürümeye başladığında geri döner.

Arsenicum 

Yeniden emilimi ve septisemiyi önlemek ve sinir sistemini ayakta tutmak için; metritis puerperalis.

Baptisia

Lochia, büyük bir güçsüzlük ve halsizlik ile çok buruk ve iğrenç.

Belladonna

SALDIRI LOCHIA, PARÇALARA SICAK HİSSETME; kızarmış yüz ve enjekte edilmiş gözbebekleri; karın büyük hassasiyeti; rahim bölgesinde ağrı aniden gelir ve gider; susuzluk ve deliryum ile ateş; canlandırıcı uyku; büyük bir hassasiyet, yatağının ufacık bir kavanozuna bile tahammülü yok.

Bryonia 

Lochia’nın baskılanması, sanki kafa patlayacakmış gibi, dudaklarda ve ağızda kuruluk ve (<) en az hareketle veya uterus bölgesinde yanma ağrılarıyla birlikte bol lochia ile.

Calcarea-carb

Lochia, uterus liflerinin atonisinden çok fazla adet gören lökoflegmatik kadınlarda çok uzun sürer; sütlü lochia.

Calendula

Büyük bir bitkinlik ile bol saldırgan sulu akıntı.

Cantharis

Lochia, vajina ve üretrada yanma ve sızlanma ile birlikte ikinci veya üçüncü günde bol miktarda bulunur.

Carbo-an

Lochia, uzuvların uyuşması ile çok uzun, ince, saldırgan, rahatsız edici.

Caulophyllum

Kanlı loşi çok uzun sürüyor ve hastayı yoruyor, gevşemiş uterus damarlarından pasif olarak sızıyor gibi görünüyor.

Chamomilla 

Lochia’nın baskılanması, ardından ishal, kolik ishal; sinirli ve sabırsız; susuzluk; bir yanağın kızarması, diğerinin soluk olması.

Coffea

Yüksek sinir duyarlılığı ve uyanıklığı olan bol akıntı.

Colocynthis

Şiddetli kolik ile lochia’nın baskılanması, belki de öfkeden; karın timpanik, ishal; (<) yiyecek veya içecek aldıktan sonra; büyük huzursuzluk.

Crocus

KARANLIK İPLERDE LOKYAL BOŞALTMA; Karnında büyük ölçüde şişmiş canlı bir şey hissi.

Dulcamara 

Soğuk veya rutubet tarafından bastırılan lochia; süt miktarı çok azaldı.

Erigeron

En küçük hareket, kanlı bir yerel dönüşü yeniden heyecanlandırıyor

deşarj, (>) dinlenme ile.

Helonias

Tecritten sonra HAFTALAR VE AYLAR İÇİN sürekli lokal deşarj; prolapsus ve uterus hiperestezi; zihinsel kasvet.

Hepar

Lochia’nın iğrenç ve rahatsız edici kokusu; parçalarda sivilce.

Hyoscyamus

Çok deliryum ve kasların sarsılması; zehirlenme korkusu; çok kıskanç ve şüpheci.

Kreosotum

Su ile karıştırılmış rahatsız edici siyah pıhtılar; canlandırıcı lochia, tazelenip daha bol ve kanlı hale geldiklerinde neredeyse akmayı bıraktı; ve tekrar tazelenmek için neredeyse kayboluyor; alçakgönüllü; yırtıcı baş ağrısı; saç dökülür.

Lilium

Rahatsız edici lochia; idrar akmaya neden olur; GECİKMELİ ALTINVOLUTION’dan ağrıları sürüklemek; tedavi edilemez bir iç hastalıktan korkar.

Mercurius

Genital organların şişmesi ve iltihaplanması ile geceleri deşarj (<); şişmiş ve ağrılı kasık.

Nux-vomica 

İyi yaşayan ve kahve ve şaraptan hoşlanan kadınlarda yetersiz ve saldırgan lochia; irritabl rektum, onu sık sık dışkılamaya çağırıyor; sık idrara çıkar, idrar haşlanma hissi yaratır; rahim bölgesinde ağrı, hareket ettirmek veya rahatsız edilmek istemiyor; sıcak olmayı tercih eder.

Opium

Lochia’nın korkudan bastırılması; uyutmak.

Platina

Biraz akıntı kalıyor ama siyah ve pıhtılaşmış; cinsel organlar ağrılı ve hassastır, böylece normal peçetelerin uygulanmasına dayanamaz; BOŞALTMA ARALIKLI, GÜREŞLERDE; sıcak bir odaya dayanamaz.

Pulsatilla 

Lochia, akarken onu baygın hissettirir; sütün aniden kaybolması, kalan yetersiz loşiyal akıntı sütlüdür; ateş, ama susuzluk yok.

Rhus-tox

Lochia çok uzun sürer, zayıf ve saldırgandır ve onu yorar; bazen kanlı veya ikorlu; rektumda ağrı çekmek; geceleri huzursuz, sık sık pozisyon değiştirir.

Secale

İnce sıska kadınlar. Lochia rahatsız edici, ince, yetersiz veya bol, ağrısız veya uzun süreli yatak ağrılarının eşlik ettiği; çok koyu akıntı.

Sepia

Rahim boynu bölgesinde küçük keskin atış ağrıları ile saldırgan, çok kokulu, tahriş edici akıntı; sırtta üzücü, aşağılayıcı ağrı.

Yorum yapın