Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Obsesif kompulsif bozukluk bir tür akıl hastalığıdır. OKB’si olan kişilerde obsesif düşünceler ve dürtüler ya da zorlayıcı, tekrarlayan davranışlar olabilir. Bazılarının hem obsesyonları hem de kompulsiyonları vardır.

OKB, tırnak yemek ya da sürekli olumsuz düşünceler düşünmek gibi alışkanlıklarla ilgili değildir. Bozukluk işimizi, okulumuzu ve ilişkilerimizi etkileyebilir ve normal bir hayat yaşamamızı engelleyebilir. Düşüncelerimiz ve eylemlerimiz kontrolümüz dışındadır.

Örneğin takıntılı bir düşünce, kıyafetlerini her sabah aynı sırayla giymezlerse aile üyelerimizin incinebileceğini düşünmektir. Kompulsif bir alışkanlık ise kirli olabilecek bir şeye dokunduktan sonra ellerini 7 kez yıkamak olabilir. Kişi bunları düşünmek veya yapmak istemese de, durmak için kendilerini güçsüz hissederler.

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK BELİRTİLERİ

OKB’si olan birçok insan, düşüncelerinin ve alışkanlıklarının bir anlam ifade etmediğini bilir. Bunları hoşlandıkları için değil, bırakamadıkları için yaparlar. Ve eğer dururlarsa, o kadar kötü hissederler ki yeniden başlarlar.

Takıntılı düşünceler şunları içerebilir:

 • Mikrop veya kirlenme korkusu
 • İncinme veya başkalarının incinme endişesi
 • Eşyaların kesin bir sıraya göre yerleştirilmesi ihtiyacı
 • Belirli sayıların veya renklerin “iyi” veya “kötü” olduğuna dair inanç
 • Göz kırpma, nefes alma veya diğer vücut duyumlarının sürekli farkındalığı
 • Bir ortağın sadakatsiz olduğuna dair asılsız şüphe

Zorlayıcı alışkanlıklar şunları içerebilir:

 • Elleri üst üste defalarca yıkamak
 • Görevleri her seferinde belirli bir sırayla veya belirli bir “iyi” sayıda yapmak
 • Kilitli bir kapıyı, ışık düğmesini ve diğer şeyleri tekrarlayan kontrol
 • Adımlar veya şişeler gibi şeyleri saymanız gerekiyor
 • Etiketleri öne bakan kutular gibi öğeleri kesin bir sıraya koymak
 • Kapı kollarına dokunmaktan, umumi tuvaletleri kullanmaktan veya el sıkışmaktan korkmak

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUN NEDENLERİ

OKB’nin kesin nedeni bilinmemektedir. OKB’li kişilerde beyindeki belirli alanlar normal görünmeyebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. OKB kadınlarda erkeklerden biraz daha yaygındır. Semptomlar genellikle gençlerde veya genç erişkinlerde görülür. Stres semptomları daha da kötüleştirebilir.

 • Depresyon, anksiyete veya tikler
 • Travma deneyimi

Obsesif Kompulsif Bozukluk için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, tüm dünyada 200 yıldan fazla bir zamandır güvenle kullanılan doğal bir alternatif tedavi yöntemidir. Homeopati ile tedavi edilen birçok hastalık olduğu gibi obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıklarda tedavi edilebilmektedir. Ana şikayeti olarak okb için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut tüm hastalık belirtileri tespit edilir ve daha sonrasında alanında uzman deneyimli bir homeopat tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda okb için homeopati tedavinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

SYPHILINUM – Elleri tekrar tekrar yıkama dürtüsü olan obsesif kompulsif bozukluk için kullanışlıdır. Ellerinin mikrop kaptığını veya herhangi bir nesneye dokunarak kirlendiğini düşündükleri için ellerini tekrar tekrar yıkarlar.

CARCINOSIN – Kanser korkusu ile obsesif kompulsif bozukluk için çok faydalıdır.Kişinin her zaman kanser olma şansı olduğunu düşündüğü zaman verilir.Ayrıca sınav, yükseklik ve kalabalık korkusu vardır. Her işte mükemmellik talep eden kişiler için en uygun olanıdır.

SILICEA 200 – Sadece iğneleri düşünen sabit fikirlere sahip obsesif kompulsif bozukluk için kullanışlıdır. Kişi iğnelerden korktuğunda onları arar ve sayar. Her türlü izlenime karşı çok gergin ve heyecanlıdırlar.

STRAMONIUM 200 – Dinsel mani ile obsesif kompulsif bozukluk için çok faydalıdır. Kişi her zaman dini kitaplar okur, ısrarlı dini düşünceler ve sürekli dua eder.

Yorum yapın