Onikomikoz için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Onikomikoz (oniko tırnak anlamına gelir ve mikoz mantar enfeksiyonu anlamına gelir) tırnakların veya ayak tırnaklarının mantar enfeksiyonudur. Asıl enfeksiyon, tırnağın yatağında ve tırnağın yüzeyinin altındaki plakadadır. Onikomikoz, Dermatofitik onikomikoz, tırnakta saçkıran ve Tinea unguium olarak da bilinir.

Yaygınlık:

Bu durum ayak tırnaklarını veya tırnakları etkileyebilir, ancak ayak tırnağı enfeksiyonları özellikle yaygındır. Onikomikoz prevalansı yetişkin popülasyonda yaklaşık %6-8’dir.

Nedenler:

 Onikomikoz, aşağıdakiler gibi üç tür mantardan kaynaklanır:

  1. dermatofitler,
  2. mayalar,
  3. dermatofit olmayan küfler.

Mantarlar, büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duymayan basit parazit bitki organizmalarıdır. Ayak tırnakları özellikle hassastır çünkü mantarlar karanlık nemli yerleri tercih eder. Yüzme havuzları, soyunma odaları ve duşlar tipik olarak mantar barındırır.

Risk faktörleri:

Diyabet, dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar veya bağışıklık yetersizliği hastalığı gibi kronik hastalıklar risk faktörleridir. Sporcu ayağı öyküsü ve aşırı terleme de risk faktörleridir.

Belirtiler:

Onikomikoz, tırnakların veya ayak tırnaklarının kalınlaşmasına, renginin bozulmasına, şeklinin bozulmasına ve ayrılmasına neden olan bir mantar enfeksiyonudur.

Mantarın türüne bağlı olarak tırnak sarı, gri, kahverengi veya siyaha dönüşebilir.

Tırnak kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir. Yatağından ayrılabilir. Çevreleyen cilt kırmızı, kaşıntılı veya şişmiş olabilir.

Önleme:

Mantar büyümesini önlemek için, tavsiye edilir:

  • Ayakları temiz ve kuru tutun, sabun ve su ile yıkayın ve iyice kurulayın.
  • Halka açık yerlerde yürürken veya duş alırken tırnakları kısa kesmek ve duş ayakkabısı giymek
  • Ayakkabıların, çorapların veya çorapların günlük olarak değiştirilmesi de yararlıdır.
  • Aşırı sıkı hortum veya ayakkabılar nemi arttırır ve bu da onikomikotik enfeksiyonlar için harika bir ortam sağlar. Bunu önlemek için, bireyler sadece pamuklu veya yünlü çoraplardan daha hızlı nemi emebilen sentetik elyaftan yapılmış çoraplar giymelidir.
  • Manikür ve pedikür aletleri her kullanımdan sonra dezenfekte edilmelidir.
  • Enfekte olmuş tırnaklara oje sürülmemelidir, çünkü bu, tırnak yüzeyinin altında biriken su veya nemin buharlaşmamasına ve sıkışmasına neden olur.
  • Enfeksiyon için bir giriş noktası olabileceğinden, ayak tırnaklarının etrafındaki cildi kesmekten veya yırtmaktan kaçının. 

Onikomikoz için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Tırnak mantarları gibi konularda da homeopati güvenle kullanılan doğal ve alternatif tıp tedavisi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ana şikayet olarak onikomikoz için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hastanın onikomikoz haricinde zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu diğer hastalık belirtileri yani semptomları tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin belirlenmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda onikomikoz için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Silicea – Ayak Tırnağındaki Püy, Enfeksiyon ve Keskin Ağrılı Tırnak Mantarı için Homeopatik Çözüm

Silicea, mantar için mükemmel bir homeopatik remedidir. Çok soğuk ayakları ve avuç içi olan hastalara tavsiye edildiğini düşünüyorum. Tırnakları enfekte ve şekilsiz. Hasta ayaklarından, ellerinden ve koltuk altlarından kötü kokulu terler sızar. Ayrıca parmak ve ayak tırnaklarında keskin bir ağrı ile ilişkili olduğu görülmektedir. Ağrı dayanılmazdır ve hasta çok huzursuz ve sinirli görünmektedir. Tırnakları içe doğru uzayan, et ve irinle çevrili hastalara silicea verilebilir  .

GRAPHITES – Çiviler Çatladığında Tırnak Mantarı İçin Homeopati

Homeopatik ilaç Grafitlerin, tırnakların, özellikle ayak tırnaklarının içe doğru büyümesiyle karakterize tırnak bozuklukları vakaları için uygun olduğunu buldum. Tırnaklar ülserleşmeye eğilimlidir ve çevre doku şişer. Homeopatik Tıp Ağrının derin olduğu ve hastanın dokunulmaya dayanamadığı durumlarda grafit verilebilir. Etkilenen kısımlar çok ağrılı ve ağrılıdır. Tırnaklarda kalınlaşma olan durumlarda grafit verilebilir. Bazı durumlarda kolayca kırılan tırnaklarda şekil bozukluğu olabilir. Homeopatik ilaç Parmak uçları çatlamış kişilerde tırnak enfeksiyonu için grafit verilebilir.

BUFO RANA: Tırnağı Maviye çeviren Tırnak Enfeksiyonu ve Mantar için Homeopatik ilaç

 Homeopatik İlaç Bufo Rana, mavimsi veya siyahımsı görünen tırnak ve ayak tırnağı mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için çok etkili bir homeopatik ilaçtır. Bu Homeopatik ilaç, tırnakları çevreleyen derinin şiştiği ve ara sıra irin oluştuğu hastalara verilebilir. Tırnak rahatsızlıkları, aksillaya (koltuk altı) kadar yukarı doğru uzanan derin, donuk bir ağrı ile ilişkilidir.

FLOURIC ACID: Mantar Enfeksiyonlu Hızlı Büyüyen ve Sakat Çiviler için Homeopatik İlaç

Homeopatik ilaç Florik asit, tırnakların çok hızlı uzadığı ve sakat kaldığı durumlarda olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. İnsanların uzunlamasına sırtlı tırnakları vardır. Tırnak değişiklikleri, ayak parmakları arasında ağrılı bir ağrı ile ilişkili olabilir. Homeopatik ilaç Florik asit, dokunulduğunda ağrıyan nasırların neden olduğu tırnak enfeksiyonu durumlarında da reçete edilebilir.

Yorum yapın