Osteoartroz için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Orta yaşlı veya yaşlı bir hasta birkaç eklemden birinde ilerleyici ağrıdan şikayet eder; hareket kısıtlılığı ve fonksiyon kaybı vardır. Eklem kullanıldığında veya kullanımdan hemen sonra hareket halinde sertlik ve ızgara hissedilir ve dinlenerek rahatlar. Yapısal belirtiler yoktur. Hastalığın OSTEOARTROZ olması muhtemeldir.

Osteoartrit, dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Predispozan faktörler belirgin değildir.

Ağrı tipik olarak dizlerde, kalçalarda veya ellerde hissedilir. Akşamları daha kötüdürler ve hareketle ağırlaşırlar; dinlenmekle rahatladı. Başlangıçta ağrılar aralıklıdır, ancak belirli bir eklemde tutarlılık kazanırlar. Sabah tutukluğu yarım saat kadar sürer ve uzun süre oturduktan sonra tutukluk olur.

Karakteristik şişme, bazen efüzyonla ilişkili olan sert ve kemikli eklemlerde mevcuttur. Hareket halinde bir krepitus var, iltihap belirtisi; eklem, özellikle diz, dokunmak için sıcaktır ve ellerin küçük eklemlerinde kızarıklık vardır. Etkilenen eklem çevresindeki kasların erimesi ile takip edilen hareketlerin kısıtlanması yaygındır.

Osteoartroz için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar içerisinde birçok eklem ve kemik rahatsızlıkları bulunmakta. Doğal ve alternatif tıp tedavisi arayanların önelikli olarak başvurduğu homeopati tedavisinde osteoartroz için bir çok remedi bulunmaktadır. Ana şikayet olarak osteoartroz olan bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır ve bu anamnez ile birlikte hastanın göstermiş olduğu diğer hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında hastanın göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda osteoartroz için homeopatide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Bryonia alba

Eklemleri ağrılı, kırmızı, şiş ve sıcaktır, dikişler ve yırtılmalar vardır, en az harekette daha kötüdür. Her nokta baskıda ağrılıdır. Ağrılar, ağrının aynı tarafına yatarak daha iyidir. Diz sert ve ağrılıdır. Kaslar ağrılı ve ağrılıdır. Mukoza zarı kuru ve seröz zarlar iltihaplıdır.

Modaliteler karakteristiktir – baskı, dinlenme ve soğuk şeylerle ağrılı tarafta yatmak daha iyidir. Dizleri yukarı çekerek bandajlamaktan daha iyi. Zihin ve dokuların sinirliliği çareden geçer. Eklemler sert, kırmızı ve şiş, en ufak bir dokunuşta dikiş ağrıları var.

Kalium carbonicum 

Potasyumun tüm tuzlarının neden olduğu zayıflık içindir, ancak kalium carbonicum’da bu belirtiler belirgindir. Kalbin kaslarında, uzuvların arkasında, aklın zayıflığı da dahil olmak üzere zayıflık vardır. Vücudun çeşitli yerlerinde, eklemlerde, göğüste, kaslarda, kafada hissedilen keskin dikiş ağrıları, saplanma veya takılma ağrıları; etkilenen tarafta yatmak daha kötü. Sırt serttir ve felç hissi vardır. Omurgada yanma ile. Alt sırt zayıf hissediyor. Kalçadaki ağrı uyluklara ve dizlere kadar uzanır.

Rhus toxicodendron 

Lifli dokuları, eklemleri, tendonları, kılıfları vb. etkileyerek ağrı ve sertlik üretir. Kas ve eklem sertliğine neden olur. Besinler, aşırı ıkınma, aşırı ağırlık kaldırma ve terlerken ıslanmadır. Ağrılar yırtılma ve dikiş atıyor, geceleri daha da kötüleşiyor; hasta herhangi bir pozisyonda dinlenemez ve bu nedenle huzursuzdur.

Ruta graveolens

Bursit ve eklemlerde çatlama, açık havada yürümeyi kötüleştirir. Ağrılar parmaklarda ve bileklerde sertliktir. Yükselirken ve inerken dizler yol verir. Tendonlar ağrıyor. Aşil tendonunda ağrıyan ağrı.

Kalmia latifolia

Ağrıları nevraljiktir ve romatizmal bir ilaçtır. Ağrılar hızla yer değiştirir, sinir boyunca dışa doğru fırlar. Deltoid romatizma, özellikle geceleri. Kalçadan dizlere kadar ağrılar. Kalmia latifolia ağrıları yukarıdan aşağıya doğru hareket eder. Ağrılar hareketten daha kötüdür (Bryonia alba)

Ledum palustre

Küçük eklemlerin fibröz dokusunu, ayak bileklerini, tendonları, topukları etkiler ve cilt romatizması alt ekstremitelerde başlar ve yukarı doğru yayılır. Kalça ekleminde kramplar, eklemlerin çatlaması, yatağın daha kötü ısınması, topuklar ağrıyor, üzerlerine zar zor basabiliyor. Ayak bilekleri bir yaralanmadan sonra şişer ve hassaslaşır.

Manganum aceticum

Kaval kemiği, eklem, ayak bilekleri ve alt uzuvların periosteumu için özel bir afiniteye sahiptir. gece kazma ağrıları, büyüme ağrıları ve zayıf ayak bilekleri ile kemik iltihabı. Genel ağrı ve ağrı, dokunulduğunda vücudun her yeri ağrıyor. Sızdıran parıldayan eklemleri olan kronik artriti vardır. Eklem çevresindeki cildin takviyesi. Eklemlerin parlak ve kırmızı şişmesi; diz ağrısı ve kaşıntı, eklem çevresinde yanma lekeleri.

Osteoarthritic nosode

Artritik eklemlerin sinovyal sıvısından yapılır. Ağrılar geceleri ilk hareketle şiddetlenir ve uzun süreli hareketle hafifler. Şikayetler sağ tarafta daha kötü. Aşil tendonunda ağrılar daha belirgindir.

Yorum yapın