Osteoartrit için Homeopati Tedavisi

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, artritin en yaygın türüdür. İnsanlar yaşlandıkça osteoartritin görülme olasılığı daha yüksektir. Ara sıra istisnalar olsa da, osteoartritteki değişiklikler genellikle uzun yıllar içinde yavaş yavaş meydana gelir. Eklemde iltihaplanma ve yaralanma, kemik değişikliklerine, tendonların ve bağların bozulmasına ve kıkırdağın parçalanmasına neden olarak eklemde ağrı, şişme ve şekil bozukluğuna neden olur. Rakamsal olarak osteoartrit hakkında konuşmak istersek, ülkemizde 45-50 yaşı üzerinde çoğunluğu kadın olmak üzere 5 milyona yakın osteoartrit hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Osteoartrit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Osteoartrit rahatsızlığından muzdarip olan kişiler, bu sıkıntıları için doğal tedaviler, alternatif ve tamamlayıcı tedaviler hakkında araştırma yaptıkları zaman muhakkak homeopati tedavisine rastlamışlardır. Homeopati, hasta kişiyi zihinsel, duygusal ve fiziksel düzeylerindeki tüm semptomlarını ele alır ve hasta kişinin bütüncül iyileşmesine olanak tanır. Hasta kişi osteoartrit için başvursa da, deneyimli bir homeopat hekim tarafından alınan kapsamlı anamnez sonrasında hastanın sahip olduğu tüm sıkıntılar için en uygun homeopatik remedi verilerek hastanın bütüncül iyileşmesi amaçlanır. Homeopati, kişiye özgü bütüncül tıp tedavisi olarak milyonlarca insana şifa vermeye devam etmektedir. Aşağıda osteoartrit’in homeopati ile tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için kullanılması gerektiği listelenmiştir…

ANTIMONIUM CRUDUM

Antimonium crudum, soğuk havalarda veya elleri soğuk suda yıkayarak kötüleşen ve sıcaktan daha iyi olan parmak artriti için etkilidir. Yazıda zayıflık ve el titremesi, ardından saldırgan gaz çıkarma. Artrit, mide semptomları ile değişir. Yemek yedikten sonra şişkinlik ve yutkunma tadında geğirme var. Sindirim sürekli geğirme ile bozulur. Antimonium crudum kişinin kalın beyaz kaplamalı bir dili vardır.

BRYONIA ALB

Bryonia alb, diz eklemi osteoartriti için en iyi ilaçlardan biridir. Burada eklemler kızarır, ısınır ve dikiş ve yırtılma ağrısı ile şişer, en az hareketle daha da kötüleşir. Dizler sertleşir ve ağrılı hale gelir. Yürürken dizler titriyor ve altında bükülüyor. Hasta yürürken bir çatlama sesi duyar. Önde gelen semptom, diz ağrısının yürümek veya hareket etmekle kötüleşmesi ve tamamen dinlenmekle daha iyi olmasıdır.

BENZOIC ACID

Benzoik asit, parmakları hareket ettirirken çatlama sesleri olan parmak eklemlerinin osteoartriti için mükemmel bir çözümdür. Parmak eklemlerinde ağrılı düğümler görülür. Bu ilacın seçimi için üriner semptom çok önemlidir. İdrar sıcak, koyu kahverengi, rahatsız edici, atın idrarına benzer.

CALCAREA CARB

Calcarea carb, özellikle şişman ve obez kişilerde diz ekleminin osteoartriti için başka bir etkili ilaçtır. Soğuğa maruz kaldıktan sonra osteoartrit ağrısı. Kaslarda yırtılma ağrısı var. Eklemlerdeki ağrı ve şişlik, oturma pozisyonundan kalkarken ve ayrıca yürürken daha da kötüleşir. Soğuk, nemli dizler Calcarea karbonhidratının başka bir özelliğidir. Geceleri bacakları esnetirken baldırlarda kramplar olur. Calcarea karbonhidrat insanları kolayca üşür. Yumurtalara ve sindirilemeyen şeylere karşı özel bir istekleri vardır.

CALCAREA FLOUR

Calcarea flour, şişlik ve sertleşmiş büyümeleri olan parmak eklemi artriti için en iyisidir. Parmak eklemlerinde oluşan taşlı sertlik düğümleri vardır. Parmak eklemlerinde ağrı ve sertlik. Etkilenen eklemlerde kemik mahmuzları görülür.

CAUSTICUM

Causticum, dizlerde çatlama ve gerginlik ile seyreden diz ekleminin artritik ağrılarında, diz çukurunda sertlikte etkilidir. Dizdeki yırtılma ağrısı, sıcaktan iyileşir ve soğuk havaya maruz kaldığında daha da kötüleşir. Hasta diz ekleminde yanma hisseder. Ağrı ve sertlik nedeniyle dengesiz yürüme ve kolayca düşme vardır.

COLOCYNTHIS

Colocynthis, kalçada kramp benzeri ağrı ile birlikte kalça ekleminin osteoartriti için en iyisidir. Etkilenen tarafta yatarken kalçadan dizlere kadar ağrı. Eklem sertliği ve tendonlarda kısalma var. Ağrı, hareketten, ayakta durmaktan ve çömelmekten kötüleşir, sıcaktan ve basınç uygulayarak iyileşir.

COLCHICUM AUTUMNALE

Colchicum Autumnale eklemler, parmaklar, ayak parmakları, bilekler ve ayak bileklerindeki rahatsızlıklar için etkilidir. Hasta şiddetli ağrı hisseder, dokunulmasına veya hareket ettirilmesine dayanamaz. Hareket durumu ağırlaştırır. Büyük zayıflık. Midede yanma veya buz gibi soğukluk.

GUAIACUM OFFICINALE

Guaiacum, uzun süreli osteoartrit için en iyisidir. Tendonlar kasılır. Uzuvlar şekilsiz çizilmiş. Eklemlerde hareketsiz sertlik. Uzuvlarda büyüyen ağrı. Etkilenen uzuvlarda ısı hissi.

LEDUM PALUSTRE

Ledum pal, osteoartrit, özellikle de subakut osteoartrit için başka bir etkili ilaçtır. Yukarı doğru hareket eden, sıcaklıkla daha da kötüleşen artritik ağrılar. Düğümler eklemlerde görülür. Gut iltihabı. Ayak bilekleri ve ayak başparmağı şişmiş.

RHUS TOXICODENDRON

Rhus tox, eklemlerin şişmesi, yırtılma ağrısı olan kalça eklemi ağrısı için en iyisidir. Eklemde belirgin sertlik ve ağrı vardır. Oturur pozisyondan kalkarken daha belirgindir ve yürümekten veya etkilenen bölgeye ısı uygulayarak daha iyi olur. Hasta merdiven çıkarken veya otururken kalça ağrısı çeker. Etkilenen kısım felç olur ve soğuk temiz havaya tahammül edemez.

PULSATILLA NIGRICANS

Pulsatilla, yırtılma ağrısının hızla değiştiği kalça eklemi ağrısı için mükemmeldir. Kalça ekleminde yerinden çıkmış gibi ağrı olur ve hareketten kurtulur. Çekme, huzursuzluk ile birlikte gergin ağrı, uykusuzluk ve soğukluk vardır. Pulsatilla kişisi hafif, çekingen, duygusal ve ağlamaklıdır. Zengin yiyecekler için özel bir istekleri vardır.

RUTA GEAVEOLENS

Ruta graveolens, merdiven çıkarken ve inerken hastanın dizlerinin çözüldüğünü hissettiği diz ekleminin osteoartriti için etkilidir. Ağrılar sanki uzun kemiklerde derinmiş gibi yürümeli. Dizin etkilenen kısmına baskı uygulanarak ağrı iyileşir. Bacaklar gerildiğinde uyluklar kırılır, daha da kötüleşir.

SULPHUR

Kükürt, diz ekleminin osteoartriti için en iyisidir ve iyi seçilmiş bir remedi başarısız olduğunda, eşzamanlı bir ilaç olarak kullanılır veya verilir. Ayakta durmak ve merdiven kullanmakla daha da kötüleşen ağrı, şişlik ve sertlik vardır. Diz eklemi ağrısına eşlik eden bir diğer belirgin semptom, tabanın aşırı yanması, ortaya çıkarılmasını istemesidir. Yürüyüş, sertlik ve ağrı nedeniyle dengesizdir.

Çeşitli bölgelerinizdeki osteoartrit hastalığınız için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, bölgenizdeki yada online görüşme kabul eden homeopati eğitimi almış doktorlardan randevu alabilirsiniz. Türkiyedeki tüm homeopati eğitimi almış doktorlar listemize göz atmayı unutmayınız.

Yorum yapın