Melazma için Homeopati Tedavisi

Melazma (Yüzdeki Güneş Lekesi) Nedir?

Melazma, deride güneş gören bölgelerde iki taraflı olarak ortaya çıkan, lekeli, kahverengimsi yüz pigmentasyonu olarak ortaya çıkan yaygın bir cilt hastalığıdır. Gebelik ile birlikte ortaya çıkana kloasma adı verilmektedir ve kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre çok fazladır. En sık olarak yanak, burun, alın ve dudak üstlerinde melasma görünümü olur.

Bu yüz pigmentasyonu formuna daha önce kloazma deniyordu, ancak bu, Yunanca ‘yeşil olmak’ anlamına geldiğinden melazma (kahverengi cilt) terimi tercih edilir. Aynı zamanda ‘hamilelik maskesi’ olarak da biliniyordu.

Melazma, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve tipik olarak 20 ila 40 yaşları arasında başlar. Melazma en çok kolayca bronzlaşan veya doğal olarak kahverengi teni olan kişilerde görülür. Açık tenli veya siyah tenli kişilerde daha az görülür.

Melazma, görünürlüğü nedeniyle yaşam kalitesi üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.

Melazma Nedenleri

Melazmanın nedeni karmaşıktır; fakat

 • Genetik olarak yatkın bireylerde fotoyaşlanma bozukluğu
 • Melanositler tarafından aşırı melanin üretimi; ya keratinositler tarafından alınır (epidermal melanoz) ve/veya dermiste birikir (dermal melanoz, melanofajlar)

Melazma gelişiminde rol oynayan faktörler şunları içerir:

 • Aile öyküsü: %60’ı etkilenen aile üyelerini bildirmiştir.
 • Güneşe maruz kalma: Ultraviyole ve görünür ışık melanin üretimini teşvik eder.
 • Hormonlar: Hamilelik ve östrojen/progesteron içeren oral kontraseptifler, rahim içi araç, implantlar ve hormon replasman tedavisi kullanımı, etkilenen kadınların dörtte birinde görülmektedir; tiroid bozuklukları melazma ile ilişkili olabilir.
 • İlaçlar ve kokulu ürünler: Kansere yönelik yeni hedefe yönelik tedaviler ve parfümlü sabunlar, banyo malzemeleri ve kozmetikler melazmayı tetiklemek için fototoksik reaksiyona neden olabilir.
 • Araştırmacılar, melanosit aktivasyonunu teşvik etmede kök hücre, nöral hücre, vasküler ve lokal hormonal faktörlerin rollerini inceliyorlar.

Melazma Belirtileri

Alında, şakaklarda, yanaklarda veya üst dudağın üstünde kahverengi renkli cilt lekeleri görülür.

Melazma, ciltte artan melanin düzeyine bağlı olarak epidermal, dermal ve karışık tiplere ayrılabilir.

Epidermal melazma: Epidermal melazma şu şekilde tanımlanır:

 • Sınır: iyi, tanımlanmış.
 • Renk: koyu kahverengi.
 • Wood Lamp: daha belirgin görünür.
 • Dermoskopi: Koyu ince granüller ile kahverengi retiküler ağdan oluşan dağınık adacıklar.
 • Tedavi: Genellikle iyi yanıt verir.

Dermal melazma: Dermal melazma şu şekilde tanımlanır:

 • Sınır: Kötü tanımlanmış.
 • Renk: Açık kahverengiden mavi-griye.
 • Wood Lamp: Vurgu yok.
 • Dermoskopi: Retiküloglobüler patern, telenjiektazi, arkiform yapılar.
 • Tedavi: Genellikle zayıf yanıt verir.

Karışık melazma: Karışık melazma en yaygın tiptir ve şu şekilde tanımlanır:

 • Mavi-gri, açık ve koyu kahverengi renklerin kombinasyonu.
 • Wood Lamp : Karışık desenler.
 • Dermatoskopi: Karışık desenler.
 • Tedavi: Genellikle kısmi bir iyileşme gösterir.

Melazma İçin Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş ve dünya üzerinde milyonlarca insanın şifa bulduğu, doğal, alternatif ve tamamlayıcı tıp tedavileri arasında yer almaktadır. Homeopati eğitimi almış doktorlar tarafından uygunalanan homeopati tedavisi, kişiye bütüncül şifa sunmaktadır. Homeopatide birçok hastalığın tedavisi mümkün olabilmektedir, bu hastalıklar arasında cilt hastalıkları ve sorunları da homeopati tedavisi ile iyileştirilebilmektedir. Deneyimli bir homeopat doktor tarafından alınacak olan kapsamlı hasta anamnezi sonrasında kişinin semptomlarına en uygun homeopatik remedi verilerek, hasta kişinin melazması ve diğer sorunlarının tedavisi mümkün olabilmektedir. Aşağıda, melasmanın homeopati ile tedavisi sırasında kullanılan homeopatik remediler ve hangi durumlar için kullanılması gerektiği yer almaktadır…

ARGENTUM NITRICUM

Yüz çökük, yaşlı, solgun ve mavimsi görünüyor. Yaşlı adamın bakışı, hastalıklı, çökük, çamurlu grimsi bir görünüm. Cilt kahverengi, gergin ve düzensiz lekelerle serttir.

CADMIUM SULPHURATUM

Burun ve yanaklarda sarı lekeli melazma. Renk sarımsı ila kahverengi arasında değişir. Renk güneşe ve rüzgara maruz kalmaktan daha da kötüleşir. Yüzün kaşınması.

CAULOPHYLLUM THALICTROIDES

Alında leucorrhea ile güve lekeleri. Adet ve rahim bozuklukları olan kadınlarda cilt renginin değişmesi. Cilt sıcak ve kuru.

COPAIVA OFFICINALIS

Yüzünde kahverengi lekeler. Kaşıntılı çevrelenmiş lentiküler yamaların varlığı. Benekli görünüm.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Yüzün grimsi-sarı renk değişikliği, göz çevresinde mavi halkalar. Özellikle erkeklerde melazmalı yüzde solmuş buruşmuş bakır rengi döküntü.  Şişkin karın. Sıcak yiyecek ve içecekleri sever. Tatlılar için özlem.

PLUMBUM METALLICUM

Batık yanaklarda sarı, ceset benzeri benekli melazma. Batık yanaklar. Yüz derisi yağlı ve parlaktır. Yüzü solgun ve zayıf.

PHOSPHORUS

Solgun, hastalıklı bir ten ile yanaklardan birinde veya her ikisinde sınırlı kızarıklık olan melazma. Yanak ısısı ve kızarıklığı.  Gözlerin altında mavi halkalar. Hipokrat çehresi. Soğuk, buzlu içecekler ve çikolata ister.

SANGUINARIA CANADENSIS

Malar kemikler üzerinde sınırlı kırmızı noktalar. Yanaklarda kızarıklık ve yanma. İlkbaharda daha da kötüleşen kırmızı lekeli püskürmeler.

SEPIA

Burun ve yanaklarda eyer benzeri sarı renk değişikliği. Gözlerin altında koyu halka. Hamilelik sırasında, doğumdan ve menopozdan sonra yüzdeki renk değişikliği. Genç kadınlarda lentigo.

SULPHUR

Yerel ilaçlardan sonra cilt pigmentasyonu. Eski görünümlü benekli yüz. Kirli, pis insanlar için uygundur. Cilt sağlıksız, kuru, pürüzlü ve kirlidir. Yüzde kaşıntı ve yanma hissi, sıcaktan daha kötü.

THUJA OCCIDENTALIS

Cilt soluk, ağdalı, parlak ve gözlerin altında koyu renklidir. Örümcek gibi damarlarla kaplı. Cilt kirli, kuru, kahverengi benekli tüylü görünüyor.

Melazma ve diğer cilt sorunlarınız için homeopati tedavisi almak isterseniz, çevrenizde ve yada bulunduğunuz bölgedeki homeopati eğitimi almış doktorlara görünebilirsiniz.

Yorum yapın