Romatizmal Kalp Hastalığı için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Romatizmal ateşin ciddi bir komplikasyonudur. Bir romatizmal ateş nöbetinden yıllar sonra gelişebilen ve tedavi edilmediği takdirde genellikle kalp yetmezliğine yol açan kronik kalp kapakçığı hasarını ifade eder.

Romatizmal ateş, yetersiz tedavi edilen boğaz ağrısı veya kızıl hastalığı sonucu gelişebilen inflamatuar bir otoimmün hastalıktır. Bu olduğunda, bağışıklık sistemi kronik iltihaplanma ve kalbin kapakçıklarının içinde ve çevresinde kademeli olarak kalsiyum kristallerinin birikmesiyle anormal şekilde tepki verir. Romatizmal ateş en çok çocuklarda ve ergenlerde görülür.

Nedenler

Akut romatizmal ateş, kalbin yüzeyinde (perikardit), kalbin içinde (endokardit) veya kalp kasının kendisini (miyokardit) içeren kalbin iltihaplanmasını tetikleyebilir.

Endokardit yaşayan kişilerde, inflamatuar yanıt, dört kalp kapağından bir veya daha fazlasında kalıcı hasara neden olabilir. Bu tür bir hasar meydana geldiğinde, genellikle zamanla kötüleşir.

Romatizmal kalp hastalığı, akut romatizmal ateşi olan tüm insanların yaklaşık yarısını etkiler. Çoğu vaka romatizmal olaydan 10 ila 20 yıl sonra teşhis edilir. Birden fazla nöbet geçirmiş olanlar en büyük risk altındadır.

Romatizmal Kalp Hastalığının Belirtileri

Romatizmal kalp hastalığı, hangi kapağın etkilendiğine ve kapağın hangi şekilde hasar gördüğüne bağlı olarak farklı komplikasyonlarla kendini gösterebilir.

Romatizmal kalp hastalığının en yaygın biçimleri arasında:

  • Mitral kapak hastalığı – Mitral kapakta aşırı kalsiyum birikimini ifade eder. Mitral kapak, kanın sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesini sağlayan kapakçıktır. Kalsiyum birikimi, kapağın tamamen açılmasını (mitral stenoz) veya hiç açılmasını engelleyebilir. Bu sonuçta, genellikle mitral yetersizlik olarak adlandırılan sızdıran bir kapağa yol açar.
  • Aort kapak hastalığı -Sol ventrikülü aorttan ayıran aort kapağını etkileyen aşırı kalsiyum birikimini ifade eder. Bu birikintiler aort darlığı, aort yetersizliği veya her ikisinin gelişmesine yol açabilir.
  • Triküspit yetersizliği – Sağ atriyumu sol ventrikülden ayıran triküspit kapağı ifade eder. Bu durum genellikle aort ve/veya mitral kapak hastalığına eşlik eder.
  • Atriyal fibrilasyon – Azalan kan akışının neden olduğu düzensiz ve sıklıkla hızlı kalp atış hızı anlamına gelir ve çoğunlukla mitral stenoz ile ilişkilidir.

Tedaviler

Açıkçası, romatizmal kalp hastalığı gibi bir durumla baş etmenin en iyi yolu onu önlemektir. Bir kişinin romatizmal ateşi olduğunda, gelecekteki atakları önlemek önemlidir. Romatizmal kalp hastalığı kanıtı olan kişiler için. Akut romatizmal ateşi olan kişiler, olası bir kalp üfürümünü veya başka herhangi bir kalp anormalliğini kontrol etmek için yıllık fizik muayeneden geçmelidir.

Romatizmal kalp hastalığı teşhisi konulursa, ekokardiyogram ve diğer teşhis araçları ile durumun düzenli olarak izlenmesi önemlidir.

Romatizmal Kalp Hastalığı için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, kişinin mevcut şikayetini azaltarak romatizmal kalp hastalığını destekleyici bir tedavi oynar. Homoeopati hastayı bir bütün olarak tedavi eder, bu nedenle tüm vaka alma sürecinden geçerek homeopatik ilaç almak önemlidir, böylece similimum seçilmelidir. Homoeopati yardımı bir kişinin bağışıklığını artırmak ve onu hastalık durumuna karşı savaşabilir hale getirmek. Romatizmal kalp hastalığı için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi isteyenlerin tercih ettiği homeopati tedavisinde, ana şikayet olarak romatizmal kalp hastalığı için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin baştan ayağa kadar, aile geçmişi, hastalık geçmişi, kullandığı ilaçlara kadar birçok konuda sorular sorularak bilgiler alınması sağlanır. Daha sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz sonucunda hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda romatizmal kalp hastalığı için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

ARSENICUM ALBUM – Kişi çarpıntı, ağrı ve nefes darlığı çektiğinde çok faydalıdır. Sigara içen ve tütün çiğneyen kişiler için romatizmal kalpte faydalıdır.

AURUM MET – Kalbin iki veya üç saniye atmayı bıraktığı hissi ile kalpte ağrı var. Hipertansiyonlu Romatizma için çok faydalıdır

CACTUS GRANDIFLORUS -İçinde daralma hissi olan kalp ağrılarına faydalıdır. Baş dönmesi ve düşük tansiyon için de faydalıdır.

Yorum yapın