Safra Taşları için Homeopati Tedavisi

Safra taşları, genellikle safra kesesinde oluşan bir karışım halinde kolesterol, safra pigmenti ve kalsiyum tuzlarından oluşan küçük taşlardır. Sindirim sisteminin yaygın bir bozukluğudur ve 50 yaş ve üzerindeki kişilerin yaklaşık %15’ini etkilemektedir. Safra taşlarının oluşmasına neden olabilecek şeyler arasında safrada aşırı kolesterolün kristalleşmesi ve safra kesesinin tamamen boşalmaması sayılabilir.

Safra taşları, bir kum tanesi kadar küçük boyutlardan bir golf topu kadar büyük boyutlara sahip olabilir. Bazı insanlar sadece bir safra taşı geliştirirken, diğerleri aynı anda birçok safra taşı geliştirebilmektedir.

Vakaların yaklaşık %70’inde safra taşları hiçbir belirtiye neden olmaz. Safra taşı belirtileri şunları içerebilir:

  • Karın ve sırtta ağrı. Ağrı genellikle nadirdir, ancak şiddetlidir.
  • Omuz bıçakları arasında sırt ağrısı
  • Sağ omuzda ağrı
  • Yağlı bir yemek yedikten sonra karın ağrısında artış
  • Sarılık
  • Ateş ve ağrı, safra kesesi veya safra kanalı enfeksiyon kaparsa.
  • Bulantı ve kusma

Safra Taşları için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Safra taşları, ileriki yaş dönemlerinde oldukça sık görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, safta taşı tedavisi için doğal, alternatif tedavi yöntemleri arayanlar için en güvenilir yöntemlerden birisi homeopati tedavisidir. Homeopati tedavisinde hastalık tedavisi değil hasta tedavisi gerçekleştirilmektedir ve safra taşı için homeopatik tedaviye başvurduğunuzda, deneyimli bir homeopat doktor tarafından alınacak olan detaylı anamnez sonrasında, hasta kişinin, zihinsel, fiziksel ve ruhsal düzeylerindeki tüm rahatsızlıklar ele alınır ve homeopat tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hastanın göstermiş olduğu belirtilere uyacak en geçerli homeopatik remedi yani ilaç seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Safra taşları için başvuran hasta homeopati tedavisi sayesinde, diğer hastalıklarından da tedavi görme fırsatını yakalamış olmaktadır. Safra taşı için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlarda kullanılması gerektiği aşağıda belirtilmektedir…

ATISTA INDICA

Göbek çevresinde hastayı hissizleştiren kolik ağrı. Ağrı yemekten sonra daha da kötüleşir ve gazın geçmesiyle hafifler. Mide bulantısı sabahları şiddetlenir. Köpek açlığı ve tatlı arzusu. Ağızda acı tat.

BELLADONNA

Tüm duyuların hiperestezi. Işığa, gürültüye duyarlı. Yüzü kırmızı ve sıcak. Asabi. Akut safra taşı kolik için.

BERBERIS VULGARIS

Kolik, safra kesesinden mideye ağrı, daha kötü basınç. Safra kesesinde keskin, dikiş ağrıları. Ayrıca renal kolik için mükemmel bir ilaçtır.

CACTUS GRANDIFLORUS

Daralma ve kalp rahatsızlıkları olan safra taşları.

CARDUS MARIANUS

Karaciğer büyümesi olan safra taşı hastalıkları. Sarılık. Safra kesesinin ağrılı hassasiyetle şişmesi. Karaciğerde dikişler, sol tarafta yatarken daha kötü. Altın sarısı renkli idrar. Safra taşlarının tekrarını önler.

CHELIDONIUM MAJUS

Safra kesesi kolik. Ağrı geriye doğru gidiyor veya sağ kürek kemiğinin alt açısında sabitleniyor. Safra kesesi tıkanıklığından sarılık. Kusma, kil renkli dışkı. Amaçlanan kenarları olan sarı dil. Karaciğer bölgesinde sırt ve omuza doğru sancıyan ağrı. Karaciğerden gelen, hızla göbek deliğinden bağırsaklara uzanan ağrı.

CHINA OFFICINALIS

Kolik, periyodik nüks ile safra kesesinde tıkanıklık. Biliyer taş. Dokunmaya, harekete, soğuk havaya karşı yoğun duyarlıdır. Periyodiklik, ağrılar her gün belirli bir saatte veya her gece saat 12’de düzenli olarak gelir. Sırılsıklam gece terlemeleri. Geceleri daha fazla ağrı. Sindirilmemiş gıdaların kusması. Karaciğer bölgesinde ağrı, dokunmadan daha kötü. Karaciğer bölgesinde çekim, dokunulduğunda hassasiyet ve ağrı. En az basınca duyarlı karaciğer bölgesi. Karın aşırı gazla şişmiş, karın ağrılı şişkinlik.

CHIONANTHUS VIRGINICA

Safra taşı kolik. Karın üstüne yatmak iyi gelmekte. Alnında soğuk ter ile kolik. Karaciğer hipertrofisi. Sarılık. İştah kaybı. Dışkı isteği ile mide bulantısı ve öğürme. Dil yoğun bir şekilde kaplanmıştır. Acı, ekşi, sıcak, safralı, hırıltılı, fışkıran, kusan, dişleri köşeye sıkıştırır. Taşların atılmasına çare olduğu gibi taş oluşumunu da önleyicidir.

CHLOROFORM

Safra taşı kolik. Safra kesesi patlayacakmış gibi şiddetli ağrı.

CHOLESTERINUM

Safra taşları ve safra taşı kolik. Neredeyse safra taşı koliğine özgüdür. Sıkıntıyı bir anda giderir.

COLOCYNTHIS

Safra taşı kolik. Acı veren kesme, hastanın iki büklüm olmasına neden olan ağrı. Çift bükerek veya basınç uygulayarak daha iyi.

DIOSCOREA VILLOSA

Şiddetli acı. Sert, donuk ağrı, saat 19.00’da safra kesesi kesme, sıkma ağrısı, burkulma ağrısı. Kolik göbekten başlar ve vücudun her yerine yayılır. Geri eğilmekten, esnemekten, sert baskı daha iyi gelmekte.

FEL TAURI

Safra taşları. Safra kanallarının tıkanması. Fel tauri duodenal sekresyonu arttırır, yağı emülsifiye eder ve bağırsakların hareketini arttırır. Safrayı sıvılaştırır ve safra kanallarının tıkanıklığını giderir.

HYDRASTIS CANADENSIS

Safra taşları. Safra kesesi ve safra kanallarının mukoza zarının nezle iltihabı. Ağrının karaciğerden sağ kürek kemiğine kesilmesi, sırt üstü veya sağ tarafa yatarken daha kötü. Karaciğer bölgesinde dolgunluk ve hassasiyet. Dışkılar, beyaz ve sık. Ağızda acı, biber tadı. Sarılık, sarı cilt. Kabızlık.

LEPTANDRA VIRGINICA

Safra taşları. Karaciğer bölgesinde yanma. Karaciğer üzerinde veya safra kesesi yakınında ağrılı, donuk, yanan ağrı. Sarılık. Karın veya yan yatarak daha iyi. Sarı kaplamalı dil. Midede yanma ve ağrıyı şiddetlendiren soğuk içecekler için can atma.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Safra taşı kolik. Hassas ve tıkalı karaciğer. Karaciğer iltihabı. Safra kusması ile tekrarlayan safra atakları. Karın şişkinliği, şişkinlik, kıyafetleri gevşetmek zorunda. Akşam 4 ile 8 arası daha kötüleşmekte. Sıcak yiyecekleri ve sıcak içecekleri tercih eder. Tatlı için özlem.

MERCURIUS

Safra taşı kolik. Karaciğer bölgesinde şiddetli dikişler, nefes alamıyor veya geğirme. Gece daha kötü olmakta. Sağ tarafa yatamaz. Sarılık. Ağızda kötü tat. Dil nemli ve tüylü. Bol tükürük. Ağızdan fetid kokusu. Bol ter, ancak rahatlamaz, hatta acıyı artırabilir.

MORGAN GAERTNER

Safra taşı kolik. Ağrıyı giderir, taşı da çözer.

NUX VOMICA

Safra taşı kolik. Sağ tarafta şiddetli ağrılı kolik. Karaciğerde dikiş ağrıları olan karın kaslarının spazmları. Karaciğer şişmiş, sertleşmiş, hassas, basınç ve batma ile. Dar giysilere dayanamaz. Sarılık, yemekten kaçınma. Kabızlık. Sık sık etkisiz dışkılama dürtüsü ile kabızlık. Dışkı eksik ve yetersiz. Aşırı duyarlı, sinirli ve sabırsız.

PHOSPHORUS

Karaciğer tıkalı. Karaciğer bölgesinde hassasiyet. Sol tarafta yatmak daha kötü. Tüm karın boşluğunda hissedilen çok zayıf, boş, gitmiş bir his. Buz gibi içecekler için can atma, midede sıcakken kusma, ardından büyük susuzluk kusma.

PODOPHYLLUM PELTATUM

Safra taşları ile sarılık. Ağrılı ve ağrılı karaciğer, daha iyi sürtünme. Karaciğer ve tüm karın iç organları ağrılıdır. Her sabah gün ışığında kolik. Daha iyi öne eğilme, sıcaklık uygulaması. Dil sarı veya beyaz, diş izlerini gösterir.

STIGMATA MADAGUS

Safra taşı kolik. Paroksizm sırasında verilirse şiddetli ağrıyı hemen hafifletir.

TERMINALIA CHEBULA

Karında şiddetli ağrı, geceleri şiddetlenir. Ağrı oturmakla artar, yatarak daha iyi. Mide gazının geçmesiyle hafifleyen karın şişkinliği ve şişkinliği. Anoreksiya, bol tükürük ve ağızda acı tat. Dil kahverengi kaplıdır.

THLASPI BURSA PASTORIS

Safra taşı kolik. Rahim koşullarına ikincil karaciğer hastalıkları.

VERATRUM ALB

Safra taşı kolik. Kusma ve ishal ile karaciğer bölgesine büyük baskı. Bol terleme, alında soğuk ter. Karaciğer hiperemi. Soğuk cilt, soğuk yüz, soğuk sırt, soğuk eller, ayaklar ve bacaklar, soğuk ter.

Safra taşı hastalığınız için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, bölgenizdeki yada online görüşme kabul eden homeopat hekimlerden randevu alabilir yada sizler için hazırladığımız homeopati tedavisi veren doktorlar listemize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın