Sıkışmış Sinir için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Sıkışmış bir sinir, kemikler, kıkırdak, kaslar veya tendonlar gibi çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında meydana gelir. Bu basınç sinirin işlevini bozarak ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya zayıflığa neden olur.

Vücudumuzun birçok yerinde sıkışmış bir sinir oluşabilir. Örneğin, alt omurgamızdaki fıtıklaşmış bir disk, bir sinir köküne baskı uygulayarak bacağımızın arkasına doğru yayılan ağrıya neden olabilir. Aynı şekilde bileğinizde sıkışan bir sinir de el ve parmaklarımızda ağrı ve uyuşmaya (karpal tünel sendromu) yol açabilir.

Dinlenme ve diğer konservatif tedavilerle çoğu insan birkaç gün veya hafta içinde sıkışmış bir sinirden kurtulur. Bazen, sıkışmış bir sinirden ağrıyı gidermek için ameliyat gerekir.

SIKIŞMIŞ SİNİR BELİRTİLERİ

Sıkışmış sinir belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Sinir tarafından sağlanan alanda uyuşukluk veya duyu azalması
  • Dışa doğru yayılabilen keskin, ağrıyan veya yanan ağrı
  • Karıncalanma, iğne batması hissi (parestezi)
  • Etkilenen bölgede kas zayıflığı
  • Bir ayağın veya elin “uykuya daldığını” sık sık hissetme

Sıkışmış bir sinirle ilgili sorunlar uyurken daha kötü olabilir.

SİNİR SIKIŞMASININ NEDENLERİ

Sıkışmış bir sinir, çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç (sıkıştırma) uygulandığında oluşur.

Bazı durumlarda, bu doku, örneğin bir sinir kökünü sıkıştıran fıtık bir omurilik durumunda olduğu gibi kemik veya kıkırdak olabilir. Diğer durumlarda, kas veya tendonlar duruma neden olabilir.

Karpal tünel sendromu durumunda, tünel içindeki şişmiş tendon kılıfları, tüneli daraltan genişlemiş kemik veya kalınlaşmış ve dejenere olmuş bir bağ da dahil olmak üzere, karpal tünelin medyan sinirinin sıkışmasından çeşitli dokular sorumlu olabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi koşul, dokunun bir siniri veya sinirleri sıkıştırmasına neden olabilir:

  • İncinme
  • Romatoid veya bilek artriti
  • Tekrarlayan işlerden kaynaklanan stres
  • Hobiler veya spor aktiviteleri
  • Obezite

Bir sinir sadece kısa bir süre için sıkışırsa, genellikle kalıcı bir hasar olmaz. Basınç rahatladıktan sonra sinir fonksiyonu normale döner. Ancak baskı devam ederse kronik ağrı ve kalıcı sinir hasarı oluşabilir.

Sıkışmış Sinir için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati ile birçok sorun, kronik rahatsızlık, acısız, ağrısız, yan etkisiz ve doğal bir şekilde alternatif tıp tedavisi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Ana şikayet olarak sıkışmış sinir için başvuran bir hastaya yapılan ilk müdahale kapsamlı bir anamnez uygulayarak, hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm hastalık belirtilerini, semptomlarını tespit etmek olacaktır. Daha sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan inceleme sonrasında hastanın göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda sıkışmış sinir için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

COLOCYNTHIS 200 — Siyatik sinir ağrısı için çok etkilidir. Aniden gelip uyluğun arka kısmına veya diz veya ayağa, özellikle sol tarafa doğru ateş eden kalçada, ışık şoku gibi, donuk, dikişli, vurucu ağrı vardır. Ağrı, ısı ve sert basınçla hafifler, ancak dokunma veya hareketlerden daha kötüdür.

MAGNESIUM PHOS 200 – Isınma ile hafifleyen sinir sıkışması ağrıları için faydalıdır, çarenin önde gelen semptomudur. Doğada dayanılmaz, çekim, kesme, dikme, yer değiştirme, dinlenerek daha iyi, geceleri daha kötü. Ağrılar bazen nöbetlerde gerginleşir ve onu ağlamaya zorlar.

HYPERICUM PERFORATUM 200 — Aşırı ağrılı sinirlerin sıkışması için faydalıdır. Karıncalanma, yanma ve uyuşma ile seyreden sinir ağrıları için çok etkili bir çare. Sinirlerin, özellikle parmakların, ayak parmaklarının, tırnakların yaralanmasından sonra sinir ağrısı için çok faydalı bir ilaç. Yaralı kısımdan ağrılar çekmek. Beyin ve omurilikte yaralanma. Omurga yaralanması nedeniyle sırt ağrısı. Travmatik nevralji ve nevrit için en iyisidir.

KALMIA LATIFOLIA 200 — Sinir ağrısı ile birlikte uyuşma olduğunda sinir sıkışması için faydalıdır. Nevraljik ağrılar için çok faydalıdır, uyuşukluk ile aşağı doğru vurur. Ulnar sinir boyunca ağrılar için faydalıdır, üçüncü veya dördüncü parmağa girer. En çok sol taraf ağrılarında etkilidir.

CHAMOMILLA 200 – Uyuşukluk ile ilişkili dayanılmaz ağrı olduğunda sinir sıkışması için çok faydalıdır. En çok sinirli ve hassas kişiler için önerilir. Sinirliliğe şiddetli öfke eşlik ettiğinde faydalıdır. Hasta ağrıyı gerçekte olduğundan daha fazla hisseder. Dokunulduğunda daha kötü ağrı.

Yorum yapın