Sırt Ağrısı için Homeopati Tedavisi

Sırtta kaburgaların altında ve kalçalara kadar olan ağrıya bel ağrısı veya sırt ağrısı denir. En az bir kere yada daha fazla olmak kaydıyla toplam nüfusun %90’ından fazlasını etkileyen bir durumdur. Soğuk algınlığının yanında, insanların tıbbi yardım aramasının en yaygın nedeni olmaya devam etmektedir.

Bel ağrısı yaşayan pek çok kişi genellikle kendi kendine geçtiği için doktora gitmez. Herhangi bir donuk ağrıdan keskin ağrıya ve hatta uyuşukluktan muzdarip olabilirler. Ağrı, yavaş yavaş azalmadan önce karakteristik olarak bir veya iki gün sürer. Birçoğunda ağrılar değişen yoğunluklarda tekrarlamaya devam eder.

Çalışmalar, çalışanlar tarafından maksimum sayıda ‘hastalık izni’ almanın tek nedeninin sırt ağrısı olduğunu göstermiştir. Günlük yaşamın stresleri ve zorlanmaları ile sırt kaslarının aşırı ve yanlış kullanımı sırt ağrısının en yaygın nedenleridir.

Sırt Ağrısı Belirtileri

 • Kas ağrısı
 • Acı çekmek
 • Yanma veya bıçaklama hissi
 • Ağrı bacağa yayılabilir veya eğilme, bükülme, kaldırma, ayakta durma veya yürüme ile daha da kötüleşebilir

Sırt Ağrısının Nedenleri

 • Spinal dejenerasyon ve yaralanma
 • Kas veya bağ gerginliği
 • Şişkin veya yırtılmış diskler
 • Artrit
 • Osteoporoz

Sırt Ağrısı Risk Faktörleri

Herkes, hatta çocuklar ve gençler bile sırt ağrısı çekebilir. Bu faktörler onları sırt ağrısı geliştirme riskine sokabilir:

 • Yaş – Sırt ağrısı, yaşlandıkça daha sık görülür, 30 veya 40 yaşlarında başlar.
 • Egzersiz eksikliği – Sırtımızdaki ve karnımızdaki zayıf, kullanılmayan kaslar sırt ağrısına neden olabilir.
 • Fazla ağırlık – Fazla vücut ağırlığı sırtımıza fazladan yük bindirir.
 • Hastalıklar – Bazı artrit ve kanser türleri sırt ağrısına katkıda bulunabilir.
 • Yanlış kaldırma – Bacaklarımız yerine sırtımızı kullanmak sırt ağrısına neden olabilir.
 • Psikolojik koşullar – Depresyona ve kaygıya yatkın kişilerde sırt ağrısı riski daha yüksek görünmektedir.
 • Sigara içmek – Sigara içenlerde sırt ağrısı oranları artmıştır. Bunun nedeni, sigaranın daha fazla öksürüğe yol açması ve bu da disk fıtığına yol açması olabilir. Sigara ayrıca omurgaya giden kan akışını azaltabilir ve osteoporoz riskini artırabilir.

Sırt Ağrısının Önlenmesi

 Sağlıklı ve güçlü kalmak için:

 • Egzersiz – Düzenli düşük etkili aerobik aktiviteler, Yürüyüş ve yüzme iyi seçimlerdir. 
 • Kas gücünü ve esnekliğini geliştirin – Karın ve sırt kaslarını güçlendiren karın ve sırt kasları egzersizleri, bu kasları doğal bir sırt korsesi gibi birlikte çalışacak şekilde şekillendirmeye yardımcı olur.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun – Fazla kilolu olmak sırt kaslarını zorlar.
 • Sigarayı bırakın – Sigara içmek bel ağrısı riskini artırır. Risk, günde içilen sigara sayısı ile artar, bu nedenle sigarayı bırakmak bu riski azaltmaya yardımcı olmalıdır.
 • Dik durun – Kambur durmayın. Nötr bir pelvik pozisyonu koruyun. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa, yükün bir kısmını alt sırtından almak için bir ayağınızı alçak tabanlı bir alete koyun. Alternatif ayaklar. İyi bir duruş sırt kasları üzerindeki stresi azaltabilir.
 • Dik otur – Sırt desteği iyi, kolçakları ve döner tabanı olan bir koltuk seçin. Sırtımızın küçük kısmına bir yastık veya rulo havlu koymak normal eğrisini koruyabilir. Dizlerimizi ve kalçalarımızı aynı seviyede tutun. Pozisyonumuzu sık sık, en az yarım saatte bir değiştirin.
 • Dik kaldırın – Mümkünse ağır kaldırmaktan kaçının, ancak yapılırsa ağır bir şey kaldırmamız gerekiyorsa, işi bacaklarımıza bırakın. Sırtınızı düz tutun, bükülmeyin ve sadece dizlerden bükün. Yükü vücudumuza yakın tutun. Nesne ağır veya garipse bir kaldırma ortağı bulun.

Sırt ağrısı çok yaygın olduğu için, sayısız ürün önleme veya rahatlama vaat ediyor. Ancak özel ayakkabılar, ayakkabı ekleri, sırt destekleri, özel olarak tasarlanmış mobilyalar veya stres yönetimi programlarının yardımcı olabileceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Ek olarak, sırt ağrısı olan insanlar için en iyi olan tek bir yatak türü yok gibi görünüyor. Muhtemelen size en rahat hissettiren şey budur.

Sırt Ağrısı İçin Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopatik ilaçlar bel ağrıları için mükemmel bir rahatlama sağlar. Homeopatik ilaçlar sırt kaslarının spazmlarını giderebilir ve herhangi bir yan etkisi olmaksızın etkili ağrı kesici sağlayabilir ve bağışıklığı yükseltmek için iyi kabul edilir. Homeopati, kronik tekrarlayan koşulların ortadan kaldırılmasında kullanılır. Sırt ağrısı tedavisi için homeopatide birçok etkili remedi bulunmakta ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır. 

Aesculus :  Oturur pozisyondan ayağa kalkarken daha kötü ve çömelmekten daha kötü hissettiren sırt ağrısı (sakral veya sakroiliak bölgeler) için faydalı ilaç. Özellikle bel ağrısı olan ve aynı zamanda venöz tıkanıklık ve hemoroide eğilimi olan kişiler için endikedir.

Arnica Montana : Ağrılı, ezik, ezik hissi olan sırt ağrısı için faydalıdır. Aşırı efordan veya hafif travmadan kaynaklanan sertlik vardır.

Bryonia :  Sırt ağrısının en ufak bir hareketten bile kötüleştiğinde, pozisyon değiştirmede, öksürmede, dönmede veya yürümede keskinleşmeye neden olabilir. Dayanılmaz ağrılar vardır. Yaralanma sonrası sırt ağrılarına ve hastalık sırasındaki sırt ağrılarına faydalıdır.

Calcarea Carb :  Özellikle üşüyen, gevşek veya aşırı kilolu ve eforla kolayca yorulan kişilerde kas güçsüzlüğü olan sırt ağrısı için faydalıdır. Çoğunlukla Kronik sırt ağrısı için önerilir. Nem ve soğukla ​​şiddetlenen iltihap ve ağrılar için de faydalıdır.

Calcarea Phos : Özellikle cereyan ve soğuktan ve efordan daha kötü olan boyun ve üst sırtta olmak üzere omurga kaslarının ve eklemlerinin sertliği ve ağrıları için faydalıdır. Kemiklerde ağrılar vardır. Ayrıca yorgunluk ve memnuniyetsizlik hissi vardır. 

Yorum yapın