Yatak Islatma için Homeopati Tedavisi

Yatak ıslatma nedir?

Yatak ıslatma veya enürezis, çocuğun uyku sırasında istemsiz olarak idrara çıkması, çocukları etkileyen en yaygın sorunlardan biridir. Çoğunlukla gece uykusu sırasında meydana geldiği için gece enürezisi olarak da adlandırılır. Genel olarak, bir çocuk 4 yaşına kadar mesane üzerinde kontrol sahibi olur. Bu yaştan sonra çocuğun gece kuru kalması beklenir. Çoğu çocuk mesane üzerinde uygun kontrol geliştirse de, bazıları için bu uzun zaman alabilir ve endişe kaynağı olabilir. Her çocuk kendi hızında geliştiği için bu bir alarm nedeni değildir. 10 yaşına, hatta ergenliğe kadar sürebilir ve erkeklerde kızlardan daha sık görülür. Ciddi bir sorun olmasa da hem çocuk hem de ebeveynler için zorlayıcı olabilir.

Yatak ıslatma türleri

Yatak ıslatmanın iki türü vardır

 • Primer gece enürezisi: Bir çocuk normal olarak mesane kontrolünün beklendiği yaşı aştığında.
 • İkincil gece enürezisi: Bir çocuk geceleri uzun bir kuruluk dönemi yaşar ve tekrar yatağını ıslatmaya başlar. Altta yatan herhangi bir tıbbi durumdan veya duygusal travmadan kaynaklanabilir.

Yatak ıslatma veya enürezis neden olur?

Çoğu durumda, nedeni bilinmemektedir. Gelişimsel gecikme, aile öyküsü vb. dışında bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Bu durumun arkasındaki kesin neden bilinmemektedir. Yine de gelişmenin gecikmesi, geceleri aşırı idrar üretimi, uyku sırasında mesane dolumunun farkında olunmaması ve çeşitli psikolojik nedenler gibi çeşitli faktörlerin bir sonucu olabilir. Ayrıca ebeveynlerden çocuklara kalıtsal bir kalıp olabilir.

Yatak ıslatma nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Hormonal Dengesizlik : Bir çocuk, idrar üretimini azaltmaya yardımcı olan yeterli antidiüretik hormonu (ADH) üretemez.
 • Küçük mesane: İdrar kesesinin iyi gelişmediği yer.
 • Sinir sorunu: Mesaneyi kontrol eden sinirler sinyalleri doğru iletemez ve bu nedenle çocuk mesanenin dolu olduğunu fark edemez.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: Çocuklarda yatak ıslatmanın yaygın nedenlerinden biridir.
 • Uyku Apnesi: Yatak ıslatma, obstrüktif uyku apnesinin bir işareti olabilir.
 • Diyabet: Daha önce altını ıslatmayan çocuklarda yatak ıslatma nedeni olabilir.
 • Kabızlık: Kronik kabızlık, mesane üzerindeki baskı nedeniyle yatak ıslatmaya neden olabilir.
 • Psikolojik sorunlar: Şoklar, cinsel istismar, zorbalık, bedensel cezalar gibi yatak ıslatmaya neden olabilir.
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
 • Ağır uyku
 • Yanlış tuvalet eğitimi
 • Kaygı ve Stres: Yeni bir kardeş, yeni bir yere taşınma, evden veya evden uzakta olma gibi stres yaratan herhangi bir olay sonrasında tetiklenebilir.

Yatak ıslatma nasıl yönetilir?

 1. Bir ebeveynin hatırlaması gereken ilk ve en önemli şey, bunun çocuğunuzun hatası olmadığıdır. Bu nedenle çocuğunuza karşı destekleyici ve teşvik edici olmanız çok önemlidir.
 2. Lütfen çocuğunuzu cezalandırmayın, azarlamayın ve çocuğa sorununu anlatın ve birlikte aşmaya çalışın. Ayrıca, bunun normal bir şey olduğunu ve yakında üstesinden geleceğini açıklayın.
 3. Yatağı korumak için çarşafların altına plastik örtü veya emici çarşaf koyarak yatağı koruyabilirsiniz.
 4. Kardeşlere ve aile üyelerine çocuğu kızdırmamalarını veya zorbalık yapmamalarını tavsiye edin. Çocuğunuzun hatası olmadığını bilmelerini sağlayın.
 5. Olumlu kalın ve tedavi işe yaramazsa cesaretiniz kırılmasın. Her çocuk farklı bir şekilde yanıt verecek ve verilen tedaviye farklı zaman dilimleri alacaktır. Ayrıca mevcut tıp alanında çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.
 6. Yatmadan önce sıvı alımını sınırlayın. Ancak çocuğunuzun gün içinde bol miktarda sıvı içtiğinden emin olun.
 7. Çocuğunuzun yatmadan önce tuvalete gittiğinden emin olun.
 8. Ebeveynler, çocuğu yatağını ıslatmaya başladığında onu uyandırmak için ses çıkaran veya titreşen bir cihaz olan Enürezis alarmı kullanabilir. Bir süre sonra çocuk, mesanenin dolu olduğunu hissettiğinde uyanmayı öğrenecektir.
 9. Çocuğun travmatik bir olay yaşaması, açıklanamayan korku, sürekli zorbalık, cinsel istismar yaşaması ve altını ıslatma nedeniyle özgüveninin düşük olması gibi durumlarda psikolojik danışma çok yararlı olabilir. Çocuğu mümkün olduğunca duygusal ve zihinsel olarak güçlü kılmak önemlidir.

Yatak ıslatma için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopatik ilaçlar, özellikle çocuklarda herhangi bir zararlı yan etki oluşturmadan kullanımı çok güvenlidir. Homeopatik doktorlar sorunun altında yatan nedeni bulmaya çalışırlar ve hastayı bir bütün olarak ele alırlar. Yatak ıslatma için homeopatik ilaçlar temel olarak sinirler ve kaslar üzerinde etki eder ve zayıflamış mesane ve sfinkter kaslarının sinir kontrolünü ve tonisitesini geri kazanmaya çalışır.

Psikosomatik kökenli olabilen veya herhangi bir fonksiyonel bozukluktan kaynaklanan gece enürezisi vakalarında çocuklar için endikedir. Bunların dışında, yatak ıslatma tedavisi için homeopatik bir doktorun tavsiyesi altında alınabilecek, iyi belirtilmiş birçok homeopatik ilaç vardır. Homeopati ile yatak ıslatma tedavisinde, çocuğunuzun mevcut yada oluşabilecek diğer tıbbi sorunlarını ele alınmış olacak ve böylelikle bütüncül şifalanma gerçekleşmiş olacak.

Yatak ıslatma için en çok tercih edilen homeopatik ilaçlar ve kullanma durumları aşağıdaki gibidir…

Belladonna

Özellikle gece yarısından sonra ve sabaha doğru sık sık ıslanan, uyku sırasında ani başlangıçlar, inleme ve çığlıklarla huzursuz bir uyku çekenler için uyku sırasında istem dışı idrara çıkma için.

Causticum

Gecenin ilk yarısında, öksürürken veya hapşırırken yatağını ıslatanlar için. Bu problemin kışın daha sık olduğu ve yazın düzeldiği dönemlerde çocuklara uygundur. Çocuk genellikle gecenin erken saatlerinde yatağını ıslatır. Mesane üzerinde çok az kontrol vardır. Çocuk öksürdüğünde, hapşırdığında veya en ufak bir heyecan duyduğunda bile idrar kaçabilir.

Kreosotum

Derin uyuyan çocuklarda yatak ıslatma için. Çocuğun derin uykudayken idrarını çıkardığı ve çocuğu uyandırmanın zor olduğu yatak ıslatma tedavisinde kullanılır. İdrar kokusu rahatsız edicidir. Çocuğun idrar yapma hayalleri bile var. Gündüzleri sık idrara çıkma. Çocuk zayıftır ve mesane üzerinde hiçbir kontrolü yoktur ve idrar yapma dürtüsü hissettiğinde koşması gerekir.

Cina

Bağırsak kurdu istilası nedeniyle yatak ıslatma için. Uyku sırasında diş gıcırdatma, çığlık atma, ağlama veya uyku sırasında korkma, sinirli veya inatçı bir davranış, uyku sırasında burun deliklerini ovma. Çocuk çok sinirlidir.

Acid Phosphoricum

Çocuğun uyurken bile bolca idrar yaptığı yatak ıslatma için. Aksi takdirde çocuk zayıf ve gergindir.

Equisetum

Alışılmış yatak ıslatma için. Çocuk, mesane üzerindeki kontrolünü kaybetmekten çok, bir alışkanlık meselesi olarak yatakta idrar yapar. Equisetum, gece ve gündüz sık idrara çıkma dürtüsü olan irritabl mesane için kullanılır.

Sepia

İlk uykuda altını ıslatmaya meyilli çocuklar için. Özellikle uykunun ilk yarısında geceleri idrar kaçırma.

Çocuğunuzun yatak ıslatma yada altını ıslatma şikayetleri için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, çevrenizdeki yada online görüşme kabul eden homeopat hekimlerden randevu oluşturabilir yada sizler için hazırladığımız homeopati tedavisi veren doktorlar listemize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın