Covid-19 (Koronavirüs) için Homeopati Tedavisi

Tüm dünya olarak, 2020 senesin başından itibaren koronavirüs salgını yani Covid-19 pandemisi ile mücadele etmekle geçti ve bu savaşta birçok ülke kendi covid-19 aşısını geliştirerek mücadelede pandemiyi kontrol altına almaya çalıştı. Tabi bu süreçte aşı karşıtları ve de komplo teorilerinin de eksik olmadığı günler olarak, covid-19 pandemisi için insanlar doğal tedaviler, alternatif tedavi yöntemleri arayışına girdiler ve bu konuda homeopati şüphesiz en çok tercih edilen doğal ve alternatif tedavi yöntemi olarak karşımıza çıktı. Bu yazımızda covid-19 yani koranavirüs’ün çeşitli evreleri ve durumları için tercih edilebilecek homeopatik remediler ve hangi durumlarda kullanılması gerektiği aşağıda yer almaktadır.

İLK AŞAMA (HAFİF VAKALAR)

ACONITUM NAPELLUS

Ani başlangıç. Anksiyete, huzursuzluk, ağız kuruluğu ve susuzluk ile heyecan. Cilt kuru ve sıcaktır. Ölüm korkusu. Kuru öksürük. Sol tarafta göğüs ağrısı, sol tarafta yatarken daha kötü. Bol ter, ortaya çıkarmak ister. Susuzluk ile ateş.

BAPTISIA TINCTORIA

Ani başlayan yüksek ateş. Vücudun her yerinde ağrılar ve sancılar. Derin sızlama. Vücudun acısıyla soğuk. Ateşli ishal.

BELLADONNA

Yüksek sıcaklık.   Kuru ısı, dışarıdan sıcak. Yakıcı, keskin, buharlı ısı. Deliryum. Alın sıcak, ayaklar soğuk, Etkilenen kısım terler. Ateşle susuzluk olmaz.

BRYONIA ALB

Ateş. Kuru öksürük, göğüste dikiş ağrısı. Büyük susuzluk, çok miktarda su için susuzluk. Eklem ağrıları. Sinirli, sessiz yatmak istiyor. Vertigo. Kolay, bol terleme. Hafif bir efordan sonra ekşi veya yağlı ter.

EUPATORIUM PERFOLIATUM

Şiddetli kemik ağrıları ile ateş. Kemiklerde büyük ağrı ve sızı. Üşümeden önce susuzluk; susuzluktan titreme; sırt ağrısı ile birlikte, örtülmek istiyor. İçmek mide bulantısına neden olur. Soğuk algınlığının sonunda acı kusma. Terli yetersiz. Ter, baş ağrısı hariç tüm semptomları giderir.

FERRUM PHOSPHORICUM

Tüm nezle ve iltihaplı ateşlerin ilk aşaması için. Hassas kafa derisi ve kulak ağrısı ile zonklayan baş ağrısı. Germe arzusuyla üşür. Kuru öksürük. Terli ellerle ısı.

GELSEMIUM SEMPERVENS

Donukluk, uyuşukluk ve baş dönmesi ile ateş. Sırt üstü üşür, örtünmek ister. Hareketsiz yatmak istiyor. Büyük zayıflık. Susuzluk yok. Kas ağrısı, büyük bir sancı ve baş ağrısı ile ateş.

HEPAR SULPUR

Kulak, burun ve boğaz şikayetleriyle birlikte nezle. Soğukluk. Açık havada serin veya en ufak bir cereyan. Soğukta susuzluk, sıcakta susuzluk. Boğaz ağrısı sıcaklıkla daha iyi. Bol ter, ekşi, yapışkan ve rahatsız edici.

IPECACUANHA

Ateşte üşümede mide semptomları baskındır. Soğuk eller ve ayaklar; bir eli soğuk, diğer eli sıcak. Titreme ile susuzluk. Mide bulantısı ve tükürük. Bulantı ve kusmaya neden olan nefes darlığı ve kuru öksürük. Temiz dil, kaplanmamış.

PULSATILLA NIGRICANS

Enfiye ile nezle ateşi. Dahili olarak ateşli, harici olarak algılanamaz hissediyor. Susuzluk olmadan serinlik. Isı ile susuzluk, ısı aşamasında örtülmek ister. Dış ısı dayanılmaz, damarlar şişmiş. Sürekli değişen semptomlar. Sümüksü acı tadı olan kaplanmış dil.

RHUS TOXICODENDRON

Kas ağrısı ile ateş. Büyük huzursuzluk. Kas sertliği, hareketten daha iyi. Soğumadan önce kuru öksürük. Suya susuzluk. Üçgen kırmızı uçlu dil. Isı döküntüleri, ürtiker.

ŞİDDETLİ (AĞIR) VAKALAR

ANTIMONIUM ARSENICOSUM

Nezle pnömonisi. Aşırı sekresyon ile dispne. Hırıltı. Yemek yerken veya uzanırken daha kötü. Göğüste raller ve krepitasyonlar. Özellikle klimakterik ve yaşlı insanlarda. Kalbin komorbiditeleri. Zayıflık ve huzursuzluk. Susuzlukla kaplı dil.

ARSENIC ALBUM

Büyük kaygı, huzursuzluk. Büyük sancı. Soğuk su arzusu ile kuru yanan ısı; ısı aşamasında ortaya çıkmak istiyor. Isı aşaması baskın. Soğuk ve ısı dönüşümlü. Nefes almada zorluk, hırıltı, yatarken daha kötü. Nefes darlığı, oturmak gerekir. Akciğerin sağ üst tarafında ağrı. Sık aralıklarla az miktarda su için susuzluk. Su tadı acı. Şikayetler gece yarısından sonra kötüleşir.

BROMIUM

Uzun süreli soğuk algınlığı ve öksürük, sıcaktan daha kötü, yaz. Akciğer tabanı, özellikle sağ alt lob etkilenir. Sabah öksürük, daha kötü açık hava, içerek daha iyi. Isı sırasında kuru öksürük. Gevşek öksürük, efor ve sıcaklıkla daha da kötüleşir. Ses kısıklığı ile öksürük, sternumun arkasında yanan ağrı. Gırtlakta mukus çıngırağı ile öksürük. Derin bir nefes almak istiyor ama öksürüğü heyecanlandırıyor.

CHELIDONIUM MAJUS

Karaciğer ve böbrek komplikasyonları ile pnömoni. Zatürrenin erken ve geç evrelerinde faydalıdır. Sağ alt lob etkilenir. Gevşek öksürük, çıngırak, balgam çıkarma zor veya ağızdan uçuyor. Ağrı, kürek kemiğinin alt açısı. Koyu renkli balgam çıkarma ile hemoptizi. Diş izleri olan sarı, büyük ve sarkık dil. Sarımsı tonlu cilt.

JUSTICIA ADHATODA

Solunumun boğucu tıkanıklığı ile paroksismal öksürük. Hapşırma ile öksürük. Öksürükle birlikte şiddetli dispne. Göğüste gerginlik. Ses kısıklığı, gırtlak ağrılı.

KALI CARBONICONICUM

Kuru, sert öksürük, saat 3 civarında, göğüste dikiş ağrısı ile, yatarak daha kötü, dik oturmak zorunda. İstemsiz idrara çıkma ile tuzlu balgam çıkarma ve öksürük. Anksiyete göğüste, midede, dirsekte ve dizde daha iyi otururken hissedilir. En ufak bir eforda bol ter. Sabah 2-3’te daha kötü, ağrılı tarafta veya sol tarafta yatarken, ani hareket. Belladonna ve Bryonia’yı sonrası düşünün.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Büyük dispne ile ihmal edilmiş veya çözülmemiş pnömoni. Sağ alt lob etkilenir. Bol yeşilimsi veya kan çizgili balgamla birlikte öksürük. Nefes darlığı. Alnında kaş çatma ve alae nasi çırpma. Şişkin karın. Sıcak yiyecek ve içecek arzusu.

PHOSPHORUS

Hızlı tempolu hastalık, bazen 24 saat içinde. Yüzde kırmızımsı bir kızarıklık ve hasta başlangıçta daha aktif, daha sonra bitkin. Sol alt akciğerin pnömonisi. Baskı ile pnömoni, sol tarafta yatarken daha kötü.  Göğüs kafesi ile öksürük. 2. veya 3. günde hemoptizi , parlak kırmızı kan. Larinksin daralması. Sol tarafa yatmak daha kötü, sağ tarafa yatmak daha iyi. 2-3 öksürük nöbetleri, yatarken daha da kötüleşir, karnı tutmak zorundadır. Sıcak uygulamalarla daha iyi. Soğuklar arkadan başlar. Geceleri ter ile ateş. Yanan ısı. Susuzluk ile huzursuzluk. Soğuk hasta. Soğuk içecekler ve meyve suyu arzusu.

SENEGA

Göğüste çınlama. Hışıltı ile yapışkan kalın balgam çıkarma. Göğüste çınlama, özellikle amfizematöz ve KOAH hastalarında balgam çıkarmada zorluk. Şiddetli öksürük, göğüste hiperestezi.  Öksürük genellikle hapşırma ile biter. Plevrada eksüdasyonlar. Sağ tarafta yatmak daha kötü. Boğaz ve göğüste kuruluk. Bryonia aşamasından sonra düşünün.

VERATRUM ALBUM

Pnömoninin ilk veya son aşamaları. Hırıltılı öksürük. Nefes almakta zorlanma. Göğüs kafesinin ortasında göğüste gıdıklama. Alnında soğuk ter. Çok endişeli.

DÜŞÜK SpO2 İLE ACİL DURUMLAR 

ASPIDOSPERMA

Akciğerlerin yüksükotu. Solunum merkezlerini uyarır ve kandaki oksijeni artırır. Efor sırasında nefes darlığı.

ANTIMONIUM TARTARICUM

Mukusun büyük tıkırdaması, ancak balgam çıkaramıyor. Sanki boğulacakmış gibi, oturmalı. Ale nasi çırpma. Soğuk ter. Siyanoz. İştahsızlık ve mide bulantısı. Geğirme ve balgamla sağ tarafa yatmak daha iyidir.

CARBO VEGETABILIS

Son aşama için remedi, ‘ölüm canlandırıcı’. Özellikle yaşlılıkta çoklu enfeksiyonlu karmaşık pnömoni. Saldırgan balgam. Siyanotik, mavi, sıkışmış görünüm. Buz gibi soğuk ter. Hava açlığı, nefes nefese. Bir yudum soğuk su ister.

CARBONEUM OXYGENISATUM

Carbo vegetabilis başarısız olduğunda. Hasta bilincini kaybeder. Mukus çıngırağı ile boğulma hissi. Solunum hızı yavaş. Yüzeyin büyük soğukluğu, eller buz gibi soğuk.

HYDROCYANIC ACID

Ani çökme ile pnömoni. Yavaş, düzensiz nefes alma, nefes nefese. Gürültülü ve heyecanlı solunum. Soğukluk, siyanoz, zayıf nabız. Koma koşulları.

OPIUM

Stertoröz solunum. Uyku sırasında göğüste çınlama. Nefes darlığı ile öksürük ve kanlı balgam ile mavi yüz.  Yüzde şişlik ile kızarıklık. Gözler ve ağız yarı açık. komada. İstemsiz idrara çıkma ve dışkı.

KOVİD – 19 SENDROMU SONRASI

COVID-19 hastalığı olan çoğu insan birkaç hafta içinde tamamen iyileşir. Ancak bazı kişilerde, korona virüsü endikasyon geçtikten sonra haftalar veya aylar sürebilen semptomlara neden olabilir. Buna bazen COVID-19 sonrası sendromu veya ‘uzun COVID’ denir. Virüs akciğerlere, kalbe ve beyne zarar verebilir ve bu da uzun vadeli sağlık sorunları riskini artırır.

Yaşlı insanlar ve birçok ciddi tıbbi durumu olan kişilerin devam eden COVID-19 semptomları yaşama olasılığı daha yüksektir, ancak genç, aksi takdirde sağlıklı insanlar bile enfeksiyondan sonra haftalar veya aylarca kendilerini iyi hissetmeyebilir. Zamanla devam eden yaygın belirti ve semptomlar şunları içerir:

 • Yorgunluk
 • Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 • Öksürük
 • Eklem ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Hafıza ve konsantrasyon sorunları
 • Uyku sorunları, uykusuzluk
 • Kas ağrısı veya baş ağrısı
 • Kulak çınlaması, kulak ağrısı
 • Hızlı veya çarpan kalp atışı
 • Koku veya tat kaybı
 • Depresyon veya anksiyete
 • Ateş
 • Ayakta dururken baş dönmesi
 • Döküntüler
 • Fiziksel veya zihinsel aktivitelerden sonra kötüleşen semptomlar

Covid-19 (Kovid-19) Sonrası için Homeopati Remedileri (İlaçları)

ZAYIFLIK

ALSTONIA SCHOLARIS

Yorucu ateşlerden sonra bir tonik. İshal ile ateş, dizanteri. Zayıf sindirim. Midede his kaybı ve güçsüzlükle birlikte karında batma.

AVENA SATIVA

Yorucu hastalıklardan sonra halsizlik için en iyi tonik. Sinir yorgunluğu, cinsel güçsüzlük. Uykusuzluk hastalığı.

AVIARE

Güç ve iştah kaybı. Grip bronşit. Öksürüğü azaltır. İştahı iyileştirir.

CHININUM ARSENIS

Büyük zayıflık. Yorgunluk ve halsizlik. Genel bir tonik.

GENTIANA LUTEA

Bir tonik. Artan iştah.

LATHYRUS SATIVUS

Zayıflık ve ağırlık, gripten sonra sinir gücünün yavaş toparlanması ve yıpratıcı ve yorucu hastalıklar.

PHOSPHORIC ACID

Zayıflık ve halsizlik. Önce zihinsel, sonra fiziksel zayıflık. Zihnin yavaşlığı ve özel duyular.

SARCOLACTIC ACID

Grip sonrası şiddetli halsizlik. Sabah kalkınca yorgunluk hissi. Kas halsizliği. Her yerde ağrı, öğleden sonra daha kötü. Sırt, boyun ve omuzlarda yorgunluk hissi. Kollar sanki içlerinde güç yokmuş gibi hissettiriyor. Mide bulantısı. Aşırı zayıflık tarafından takip edilen su bile kontrol edilemeyen kusma.

KALP ŞİKAYETLERİ

ADONIS VERNALIS

Grip sonrası kalp ilacı. Zayıf kalp ve yavaş, zayıf nabız ile düşük canlılık. Kardiyak astım. Sık sık uzun bir nefes alma arzusu. Ağırlık göğüste. Kalp krizi. Epigastriumda baygınlık hissi. Huzursuz uyku.

IBERIS AMARA

Gripten sonra kalp krizi. Baş dönmesi ve boğazda boğulma ile çarpıntı. En ufak bir eforla, gülmeyle veya öksürmeyle tetiklenen şiddetli çarpıntı. Saat 2 civarında çarpıntı ile uyanır. Kalbin eyleminin bilincinde. Her sistolde hissedilen ventriküllerden iğneler gibi dikiş ağrısı. Taşikardi. Kardiyak dispne. 

DÜŞÜK SpO2

ASPIDOSPERMA

Solunum merkezlerini uyararak, oksidasyonu ve karbonik asit atılımını artırarak kanın oksidasyonunun önündeki geçici tıkanıklığı ortadan kaldırır. Solunum merkezlerini uyarır ve kandaki oksijeni artırır. Efor sırasında nefes darlığı.

AKCİĞERLER

ANTIMONIUM ARSENICOSUM

Grip ile ilişkili pnömoni. Aşırı nefes darlığı ve öksürük ile amfizem, çok mukus salgısı. Öksürük yemek yerken ve yatarken daha kötüdür. Plörezi, özellikle sol tarafta eksüdasyon ve efüzyonlu perikardit.

BERYLLIUM METALLICIUM

Akciğer fibrozu. Solunum ağrılı, hareketle şiddetlenir. Derin, kuru, ağrılı, geriye doğru bükülerek şiddetlenen öksürük. Balgam kanla çizildi. Siyanoz, solunum ritmini hızlandıran öksürük. Dumanla şiddetlenen öksürük, çok sıcak bir odada düzeldi.

CHINNIUM ARSENIC

Astımlı solunum yükselirken. Yetersiz nefes almak, akciğerlere çekebileceğinden daha fazla hava ister. Sabah saatlerinde başlayan ve öğlene kadar süren boğucu ataklar. Büyük zayıflık.

KALI IODIDE

Hırıltılı astımlı solunum. Şiddetli öksürük, sabahları daha kötü. Sabun köpüğü gibi balgam, yeşilimsi. Hepatizasyon başladığında pnömoni. Akciğerlerden sırta dikiş ağrıları. Kalbinde ağrı ile yukarı çıkarken nefes darlığı. Plöritik efüzyon. Soğuk, göğüse doğru aşağı doğru hareket eder.

KALI SULPHURICUM

Grip sonrası öksürük. Göğüste mukus çıngırağı. Sarı sümüksü balgam çıkarma. Akşamları ve sıcak bir ortamda daha kötü öksürük.

THIOSINAMINUM

Akciğer fibrozu. Güçlü bir çözücüdür. Darlıkları, yapışıklıkları vs. çözer. Hızlandırılmış solunum.

NEFES DARLIĞI

ASPIDOSPERMA

Solunum merkezlerini uyararak, oksidasyonu ve karbonik asit atılımını artırarak kanın oksidasyonunun önündeki geçici tıkanıklığı ortadan kaldırır. Solunum merkezlerini uyarır ve kandaki oksijeni artırır. Efor sırasında nefes darlığı.

CARBO VEGETABILIS

Önceki hastalığın yorucu etkilerinden asla tam olarak kurtulamadı. Kusurlu oksidasyon. Solunum semptomları, havalandırmadan daha iyidir. Zayıf sindirim. En basit yiyecekler aynı fikirde değil. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi. Ereksiyondan daha iyi. Soğuk ter, soğuk nefes, soğuk dil, soğuk dil.

CHININUM ARSENIC

Akut enfeksiyonlardan sonra dolaşım zayıflığı. Yükselirken nefes darlığı. Erken miyokardiyal dejenerasyon. Açık hava olmalı. Ellerin, ayakların, dizlerin ve uzuvların soğukluğu. Büyük bir halsizlik ile astım krizi.

LOBELIA SYPHILITICA

Göğsün alt kısmında büyük baskı, sanki hava oraya ulaşamıyormuş gibi. Kuru şahin öksürüğü. Sol taraftaki kısa kaburgaların altında göğüste ağrı. Arka burun delikleri etkilenir.

BELLEK VE KONSANTRASYON

AVENA SATIVA

Sinir yorgunluğu. Bir konuyu akılda tutamama. Uykusuzluk hastalığı. Yorucu hastalıklardan sonra halsizlik için bir tonik.

KALI PHOSPHORICA

Sinir halsizliği. Sinir gücü eksikliği, nevrasteni, zihinsel ve fiziksel depresyon. İnsanlarla tanışma isteksizliği. Zihin yorgunluğu. Unutkan. Hafıza kaybı. Uykusuzluk. En ufak bir emek ağır bir iş gibi görünüyor.

SCUTELARIA

Gripten sonra sinir zayıflığı. Sinir yatıştırıcı. Sinir korkusu. Akıl karışıklığı. ilgisizlik. Birinin çalışmasının dikkatini inceleyememe veya düzeltememe. Kardiyak sinirlilik. Kasların seğirmesi. Huzursuzluk. Uykusuzluk.

KAS AĞRISI

LATHYRUS SATIVUS

Gripten ve izayıflıktan, yorucu hastalıklardan sonra. Uzuvların zayıflığı ve ağırlığı. Sinir gücünün yavaş iyileşmesi. Uykusuzluk.

SARCOLACTIC ACID

Sabah kalkınca yorgunluk hissi. Sırt, boyun ve omuzlarda yorgunluk hissi. Kollar sanki içlerinde güç yokmuş gibi hissettiriyor. Salgın grip, özellikle şiddetli ve öğürme ve en büyük halsizlik ile. Arsenik alb başarısız olduğunda denendi.

SOLANUM LYCOPERSICUM

Gripten sonra kalan kas ağrıları. Sağ deltoid ve pektoralis kaslarında keskin ağrı. Alt ekstremitelerde şiddetli ağrı. Sağ ulnar sinir boyunca karıncalanma.

KOKU TAT

CAROLICUM ACIDUM

Koku çok keskin. Grip ve buna bağlı güçsüzlük.

MAGNESIUM MURIATICA

Nezle sonrası koku ve tat kaybı. Ağızdan nefes almalıdır. Kabızlık. Koyun gübresi gibi budaklı dışkı, anüsün eşiğinde parçalanıyor.

Covid-19 (Kovid-19), Koronavirüs için homeopati tedavisi alacak iseniz mutlaka deneyimli ve doktor olan bir homeopattan destek almanızı şiddetle öneriyoruz.

Yorum yapın