Beyin Sisi için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Beyin sisi, tıbbi bir hastalık olarak nitelendirilmeyen ama sahip olduğumuz diğer tıbbi sorunların bir belirtisi olarak ifade edilen bir durumdur. Beyin sisi, hafıza sorunları, zihinsel netlik eksikliği, zayıf konsantrasyon, odaklanamama gibi bir çok bilişsel fonksiyonun bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Beyin sisine halk arasında zihinsel yorgunluk da denilmektedir, lakin yaşanılan durumun ciddiyetine bağlı olarak iş hayatımıza, okul hayatımıza yada özel hayatımıza müdahale edebilecek bir konumda olabilecek bir rahatsızlıktır.

Beyin Sisi Nedenleri

Beyin sisinin neden oluştuğuna dair birçok açıklama bulunmaktadır Bu nedenler;

Stres

Kronik stres nedeniyle kan basıncını artabilir, bağışıklık sistemini zayıflayabilir ve depresyon tetiklenebilir. Aynı zamanda zihinsel yorgunluğa da neden olabilir. Beyniniz tükendiğinde, düşünmek, akıl yürütmek ve odaklanmak zorlaşır.

Uyku eksikliği

Güne iyi başlamanın en basit kuralı güzel bir geceden geçmektedir. Bu yüzden iyi bir uyku beynimizin çalışmasını olumlu yönde etkileyebileceği gibi kötü uyku kalitesi de beyninizin ne kadar iyi çalıştığını da etkileyebilmektedir. En az 8 ila 9 saat uyumayı hedeflemek, zayıf konsantrasyon ve bulanık düşüncelere düşmekten bizi alıkoyacaktır. 

Hormonal değişiklikler

Hormonal değişiklikler de beyin sisini tetikleyebilir. Hamilelik sırasında progesteron ve östrojen hormonlarının seviyeleri artar. Bu değişiklik hafızayı etkileyebilir ve kısa süreli bilişsel bozulmaya neden olabilir.

Benzer şekilde, menopoz sırasında östrojen seviyesindeki bir düşüş, unutkanlığa, zayıf konsantrasyona ve bulanık düşünmeye neden olabilir.

Diyet

Diyet beyin sisinde de rol oynayabilir. B-12 vitamini sağlıklı beyin işlevini destekler ve B-12 vitamini eksikliği beyin sisi oluşturabilir.

Besin alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa, belirli yiyecekleri yedikten sonra beyin sisi oluşabilir. Olası suçlular şunları içerir:

  • MSG (Monosodyum Glutamat)
  • Aspartam
  • Yer fıstığı
  • Mandıra ürünleri

Tetikleyici gıdaları diyetinizden çıkarmak semptomları iyileştirebilir.

İlaçlar

İlaç alırken beyin sisi fark ederseniz, doktorunuzla derhal konuşun. Beyin sisi ilacın bilinen bir yan etkisi olabilir. Dozunuzu düşürmek veya başka bir ilaca geçmek semptomlarınızı iyileştirebilir.

Beyin sisi kanser tedavilerinden sonra da oluşabilir. Buna kemo beyin denir.

Tıbbi durumlar

İltihaplanma, yorgunluk veya kan şekeri seviyesindeki değişikliklerle ilişkili tıbbi durumlar da zihinsel yorgunluğa neden olabilir. Örneğin, beyin sisi, altı aydan uzun süren kalıcı yorgunluğu içeren kronik yorgunluk sendromunun bir belirtisidir.

Fibromiyaljisi olan kişiler, günlük olarak benzer bir sislenme yaşayabilir.

Beyin sisine neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

Beyin Sisi için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati ile tedavide hasta kişinin tüm hastalık belirtileri dikkatlice dinlenir ve baştan ayağa kadar ne kadar sıkıntısı var ise, aile geçmişindeki hastalıklar, daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar gibi tüm detaylar, deneyimli bir homeopat hekim tarafından kapsamlı bir şekilde alınır. Homeopat hekim tarafından yapılacak olan analiz sonrasında hastanın göstermiş olduğu tüm semptomları içerecek şekilde en uygun homeopatik ilacı yani remediyi tespit ederek, beyin sisi için gelen hastanın tedavisine başlanır. Homeopati ile beyin sisi tedavisinde kullanılan birçok etkili remedi bulunmaktadır. Bu remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Kali Phos – Birinci Sınıf Çözüm

Kali Phos, beyin sisi vakalarını tedavi etmek için önde gelen bir remedidir. Hafıza sorunları, unutkanlık olduğunda oldukça etkilidir. Belirgin zihinsel yorgunluk ile eşlik edilir. Düşük enerji seviyeleri de bunda öne çıkıyor. Beyin sisi aşırı çalışma, aşırı zihin zorlaması veya bazı endişelerden kaynaklandığında çoğunlukla uygundur. Zihin bununla donuk ve halsiz hissediyor. Bazı durumlarda depresyon, üzüntü, çok ağlama ve ağlama mevcuttur. Bazen kaygı da vardır. Zihinsel stres ve bundan kaynaklanan şikayetleri yönetmek için en iyi ilaçlardan biridir. Kali Phos ayrıca kronik yorgunluk sendromu için önde gelen bir ilaçtır.

Phosphoric Acid – Düşünceleri Toplayamama

Bu remedi, düşüncelerini toplayamayan kişiler için faydalıdır. Konuşurken doğru kelimeyi bulamıyorlar. Düşünceleri okurken kayboluyor. Okurken anlayamayanlar. Okuduktan sonra her şeyi unuturlar. Ayrıca fikir kaybı yaşarlar ve herhangi bir entelektüel çalışma yapamazlar. Düşünürken başları dönüyor. Bunun dışında hafızaları zayıf, zihin donukluğu ve hayal gücü eksikliği vardır.

Gelsemium – Açıkça Düşünememe ve Konsantrasyon Zorluğu

Homeopatik ilaç Gelsemium, yaygın olarak sarı yasemin olarak bilinen Gelsemium Sempervirens bitkisinin kökünün kabuğundan hazırlanır. Bu bitki loganiaceae familyasına aittir. Net düşünememe ve konsantrasyon güçlüğü ile başvuran vakalarda çok faydalı bir ilaçtır. İhtiyacı olan kişiler düzgün düşünemezler veya dikkatlerini onaramazlar. Bununla belirgin bir zihin donukluğuna sahipler. Zihinsel yorgunlukla birlikte zihin karışıklığı da vardır. Düşünmeyi gerektiren hiçbir şeyi yapamazlar. Herhangi bir zihinsel çaba sarf ederken, kaybolan düşüncelere sahiptirler. Ayrıca fikirleri birleştirmede sorunları vardır ve bir fikri uzun süre takip edemezler. Yukarıdaki semptomlarla birlikte oldukça sinirli olabilirler.

Picric Acid – Akademik Stresten Kaynaklanan Beyin Sisi İçin

Bu remedi aşırı çalışmadan kaynaklanan beyin sisi vakaları için endikedir. Aşırı edebi çalışma yapan insanlarda beyin sisi için kullanımı da endikedir. Düşünceleri toplayamama ve zihni kullanmaktan, bir süre okumak / yazmaktan veya en az entelektüel iş yapmaktan kaynaklanan hızlı zihinsel tükenme mevcut semptomlardır. Bununla herhangi bir zihinsel çalışma yapmaktan kaçınma vardır. Ayrıca düşünmek veya konuşmak için zihin kullanamama da vardır. Bu baş ağrısı ile birlikte, herhangi bir zihinsel efordan tetiklenen mevcut olabilir. Bu baş ağrısı gece yatarak daha iyi olur.

Anacardium – Unutkanlık ile

Bu remedi, yaygın olarak işaretleme somunu olarak bilinen Anacardium Orientale bitkisinin kabuğu ile çekirdeği arasındaki bir fındık tabakasından hazırlanır. Bu bitki anacardiaceae familyasına aittir. Unutkanlığın eşlik ettiği beyin sisi durumlarında düşünülür. İhtiyacı olan kişilerde unutkanlık görülür ve yakın zamanda olanları veya yakın zamanda gördüklerini unutur. Hafızasında hiçbir şey tutmazlar. Ayrıca beyinlerinde yetersiz bir fikir akışına sahiptirler. Zihnin bu donukluğu ve düşünmede sorunlar var. Belirgin beyin yorgunluğu var. Alzheimer hastalığı için de liste başı ilaçtır.

Cannabis Indica – Zayıf Konsantrasyon İçin

Konsantrasyonu zayıf olan vakalara yardımcı olur. Bu gibi durumlarda, bir konudaki düşünceleri sabitleyememe vardır. Zihin bulanık görünür. İhtiyacı olan bazı kişilerde konuşurken unutkanlık olur. Son kelimeleri veya fikirleri unuturlar ve bir cümleye başlarlar, ancak söylemek üzere oldukları şeyi unuttukları için bitiremezler. Ayrıca düşünceleri veya olayları hatırlayamazlar.

Lycopodium – Karışık Düşünceler İçin

Bu remedi Lycopodium Clavatum (genel adı Club Moss) bitkisinden hazırlanır. Bu bitki lycopodiaceae familyasına aittir. Akılda karışık düşünceler olduğunda faydalıdır. Her şey hakkında bir kafa karışıklığı var. Ayrıca konuşma sırasında konsantre olmada zorluk yaşanır. Bunun dışında kişinin kendini doğru ifade edemediği durumlarda doğru fikirler için yanlış kelimeler kullanabileceği belirtilir. Bazen uygun kelimeleri bulmakta güçlük çekilebilir. Yukarıdaki semptomlarla birlikte hafıza zayıf, beyin gücü başarısız görünüyor. Bir kişi yazılı olarak hata yaptığında da kullanımı yapılır. Yazım hataları yapar veya harfleri karıştırır. Son olarak, zihinsel emek yapamama ile zihinsel efordan kaynaklanan zihinsel yorgunluk için endikedir.

Argentum Nitricum – Zayıf Odaklanma ve Konsantrasyon İçin

Bir kişinin zayıf odaklanma ve konsantrasyondan şikayet etmesi, öne çıkan bir ilaçtır. Düşüncelerini hiçbir şeye sabitleyemiyor ve denenirse gözleri kararıyor ve baş ağrısıyla birlikte gözleri kararıyor. Konuşmada zihin zayıflığı, zihinsel karışıklık ve unutkanlık vardır. Dürtüsellik ve aceleyle bir şeyler yapma arzusu ile birlikte sık sık endişe nöbetleri olabilir.

Beyin sisi şikayetiniz için homeopati tedavisi almak istiyorsanız, bulunduğunuz ilde yada online görüşme kabul eden homeopat hekimlerden randevu oluşturabilirsiniz. Sizin için hazırlamış olduğumuz homeopat doktorlar listemize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın