Çıban için Homeopati Tedavisi

Çıban, bakterilerin bir veya daha fazla kıl folikülünü enfekte edip alevlendirmesi durumunda cilt altında oluşan irin veya ağrılı, irin dolu yumru oluşumuyla birlikte ciltte lokalize bir iltihaplanmadır. Bir karbonkül, cilt altında bağlantılı bir enfeksiyon alanı oluşturan bir çıban kümesidir.

Çıbanlar (furuncles) genellikle kırmızı, hassas şişlikler olarak başlar. Yumrular hızla irinle dolar, daha da büyür ve yırtılıp boşalana kadar daha ağrılı hale gelir. Etkilenmesi en muhtemel bölgeler yüz, boyun arkası, koltuk altları, uyluklar ve kalçalardır.

Çıban Belirtileri

Çıban, cildinizin herhangi bir yerinde olabilir, ancak esas olarak yüz, ense, koltuk altları, uyluklar ve kalçalarda görülür – terleme veya sürtünmeye maruz kalma olasılığınız en yüksek olan kılların bulunduğu bölgeler. Kaynama belirtileri ve semptomları genellikle şunları içerir:

 • Küçük başlayan ve 2 inçten (5 santimetre) fazla büyüyebilen ağrılı, kırmızı bir yumru
 • Yumru çevresinde kırmızı, şişmiş cilt
 • İrinle dolduğunda birkaç gün içinde yumru boyutunda bir artış
 • Sonunda yırtılan ve irin dışarı akmasına izin veren sarı-beyaz bir ucun gelişimi

Karbonküller

Bir karbonkül, bağlantılı bir enfeksiyon alanı oluşturan bir çıban kümesidir. Tek çıban ile karşılaştırıldığında, karbonküller daha derin ve daha şiddetli bir enfeksiyona neden olur ve iz bırakma olasılığı daha yüksektir. Karbonkülü olan kişiler genellikle kendilerini iyi hissetmezler ve ateş ve üşüme yaşayabilirler.

Nedenler

Çoğu çıban, ciltte ve burun içinde yaygın olarak bulunan bir bakteri türü olan Staphylococcus aureus neden olur. Deri altında irin toplandığında bir yumru oluşur. Çıbanlar bazen derinin küçük bir yaralanma veya bir böcek ısırığı ile kırıldığı yerlerde gelişir ve bu da bakterilerin kolay girişini sağlar.

Risk faktörleri

 • Staph enfeksiyonu olan bir kişiyle yakın temas,
 • Diyabet,
 • Diğer cilt koşullar, akne ve egzama
 • Düşük bağışıklık gücü

Komplikasyonlar

Nadiren, bir çıban veya karbonkülden gelen bakteriler kan dolaşımınıza girebilir ve vücudunuzun diğer bölgelerine gidebilir. Yaygın olarak kan zehirlenmesi (sepsis) olarak bilinen yayılan enfeksiyon, kalbiniz (endokardit) ve kemik (osteomiyelit) gibi vücudunuzun derinliklerinde enfeksiyonlara yol açabilir.

Önleme

Özellikle zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, çıbanları önlemek her zaman mümkün değildir. Ancak aşağıdaki önlemler staph enfeksiyonlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir:

 • Ellerinizi düzenli olarak yumuşak sabunla yıkayın.
 • Yaraları kapalı tutun.
 • Kişisel eşyalarınızı paylaşmaktan kaçının.

Çıban için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Hasta kişi genel olarak çıban tedavisi için gelsede, homeopat hekim, hasta kişiden oldukça kapsamlı bir anamnez alır ve bu anamnez sonrasında hasta kişide, çıban harici duygusal, fiziksel ve zihinsel seviyelerde ne tür hastalık belirtileri var bunları tespit eder ve yapacağı analiz sonrasında hasta kişide mevcut hastalık semptomlarının tümüne etki edecek en doğru remediyi (homeopatik ilacı) tespit eder ve hasta kişiye vererek, hastanın homeopati tedavisine başlanılmış olur. Verilen remedi sonrasında hasta kişi kendisini takip ederek iyileşme yada ortaya çıkan yeni semptomları dikkatlice gözlemler ve homeopat doktoruyla paylaşarak, çıban için almış olacağı homeopati tedavisinden maksimum fayda sağlamış olur. Bu amaçlar çıban için homeopati tedavisinde en çok tercih edilen remediler ve hangi durumlar için tercih edildiği aşağıda yer almaktadır.

Belladonna

Bu remedi genellikle iltihabın erken evrelerinde, çok fazla irin oluşmadan önce tercih edilir. Alan kırmızı, sıcak, zonklayıcı ve hassastır, genellikle yoğun veya bıçaklama ağrıları vardır. Sarsma veya dokunma rahatsızlığı artırabilir. Kişi ayrıca heyecanlı veya ateşli hissedebilir.

Hepar Sulphuris

Bu remedi, irin toplanmasını hızlandırmak için alınır.

Arsenicum album

Bu remedi, yoğun yanan ağrı ve rahatsız edici akıntı ile derinden enfekte olmuş çıbanlar için yararlıdır. Sıcak ve sıcak uygulamalar genellikle yatıştırıcıdır. Kişi kendini bitkin ve hasta hissedebilir, ancak kaygı ve rahatsızlık da onları huzursuz eder.

Calcarea Sulphurica

Bu remedi, çıban oluşturmaya meyilli genç sivilceleri giderir.

Calendula

Bu remedi genellikle çıbanlar ve enfekte yaralar için topikal bir uygulama olarak faydalıdır. Bitkisel formda veya düşük seyreltmede tentür, merhem veya kompres olarak kullanılabilir. Dahili olarak alındığında,  Calendula vücudun enfeksiyonun üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

Yorum yapın