Molluscum Contagiosum ve Homeopati Tedavisi

Molluscum contagiosum veya molluskum kontagiozum olarak isimlendiren ve yaygın bir şekilde çocukluk çağında görülen bu viral cilt hastalığı her yıl 100000 kişide 8000 vaka olarak rastlanılan bir rahatsızlıktır. Molluscum contagiosum, çocukları ve bağışıklığı baskılanmış yetişkinleri etkilemekle birlikte, çocuklar arasında erkek ve kız çocuklarını eşit bir şekilde etkilerken, yetişkinlerde ise erkeklerde kadınlara göre daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda molluscum contagiosum nedir, neden kaynaklanır, tedavisi nasıl olur, ne iyi gelir ve son olarakta homeopati ile tedavisi nasıl olur bunlardan bahsedeceğiz…

Molluscum contagiosum, lokalize göbekli papül kümelerine neden olan çocukluk çağında yaygın olan bir viral cilt enfeksiyonudur.

Molluscum contagiosum esas olarak bebekleri ve 10 yaşın altındaki küçük çocukları etkiler. Soğuk iklimlere göre sıcak iklimlerde ve aşırı kalabalık ortamlarda daha sık görülür. Ergenler ve yetişkinler daha az sıklıkla enfekte olur.

Molluscum contagiosum, cilt bariyerindeki eksiklikler nedeniyle atopik dermatiti (egzema) olan çocuklarda daha fazla sayıda olma eğilimindedir ve daha uzun sürer. HIV enfeksiyonu olan veya zayıf bağışıklık fonksiyonu için başka nedenleri olan hastalarda çok kapsamlı ve zahmetli olabilir.

Molluscum contagiosum çocuklarda çeşitli bölgelerde oluşur; yetişkinlerde genital bölge; atopik dermatit veya HIV/AIDS’de yayılmış ve daha büyük boyuttadır.

Etiyoloji

Molluscum contagiosum’a, molluscum contagiosum virüsü olan bir çiçek virüsü neden olur.

Virüsün yayılmasının birkaç yolu vardır:

 •  Doğrudan cilt-cilt teması
 •  Paylaşılan havlular veya diğer eşyalar aracılığıyla dolaylı temas
 •  Kaşıyarak veya traş ederek başka bir bölgeye otomatik aşılama
 •  Erişkinlerde cinsel yolla bulaşma

Molluscum contagiosum’un bulaşması, çocukların birlikte yıkanması veya yüzmesi gibi ıslak koşullarda daha olası görünmektedir. Kuluçka süresi genellikle yaklaşık 2 haftadır ancak 6 aya kadar uzayabilir.

Klinik özellikler

 • İnci beyazı, kubbe şeklinde, 1-5 mm göbekli papüller, genellikle gruplar halinde veya lineer biçimde düzenlenmiştir. Ekstirpasyonda ‘sevimsiz’ bir çekirdek ifade edilebilir.
 • Bir kişide birkaç veya yüzlerce papül olabilir. Çoğunlukla koltuk altı, diz arkası, kasık veya genital bölgeler gibi ılık nemli yerlerde ortaya çıkarlar. Dudaklarda veya nadiren ağız içinde ortaya çıkabilirler. Avuç içi veya tabanlarda oluşmazlar.
 • Molluscum contagiosum kaşınarak otomatik olarak aşılandığında, papüller genellikle sıralanır.
 • Spontan remisyon genellikle 6 ila 9 ay içinde ortaya çıkar.

Komplikasyonlar

Komplikasyonlar arasında egzama, ikincil enfeksiyon, meibomianit bulunur. Bireysel lezyonlar ikincil olarak iltihaplanabilir ve fronküllere benzeyebilir.

Teşhis

Molluscum contagiosum genellikle karakteristik klinik görünümü veya dermatoskopi ile tanınır. Beyaz molluskum cisimcikleri sıklıkla papüllerin merkezinden ifade edilebilir. Bazen deri biyopsisi ile tanı konur.

Molluscum Contagiosum ile Nasıl Başa Çıkılır?

Genel önlemler

 •  Ellerinizi temiz tutun
 •  Çizmekten veya tıraş olmaktan kaçının
 •  Tüm görünür lezyonları giysi veya su geçirmez bandajlarla kapatın
 •  Kullanılmış bandajları atın
 •  Havluları, kıyafetleri veya diğer kişisel eşyaları paylaşmayın
 •  Yetişkinler güvenli seks veya cinsel ilişkiden uzak durmalı

Molluscum Contagiousm için Homeopati Tedavisi ve Remedileri (İlaçları)

Homeopati bugün büyüyen bir sistemdir ve tüm dünyada uygulanmaktadır. Gücü, zihinsel, duygusal, ruhsal ve fiziksel seviyelerde iç dengeyi teşvik ederek hasta bireye bütünsel bir yaklaşım sergilediği için belirgin etkinliğinde yatmaktadır. Molluscum contagiosum söz konusu olduğunda, Homeopatide birçok etkili ilaç mevcuttur, ancak seçim, zihinsel ve fiziksel semptomlar göz önünde bulundurularak hastanın bireyselliğine bağlıdır.

CAUSTICUM

Özel bir remedi. Kaşıntı. Siğiller keyifsiz, pürüzlü, kolayca kanıyor, parmak uçlarında, burunda. Cilt kıvrımlarının acısı. Cilt kirli, beyaz, solgun. Diş çıkarma sırasında intertrigoya eğilimli cilt. Çocuklar yavaş yürür.

NITRIC ACID

Başka bir özel remedi. Siğiller, büyük, pürüzlü; yıkamada kanama. Hassas cilt. Kıymık gibi ağrılar. Yüzünde siyah gözenekler.

CALCAREA CARBONICA

Şişman, zayıf, sarkık çocuklarda molluscum contagiosum. Sağlıksız, kolayca ülserleşen sarkık cilt. Bezler şişmiş. Kolayca tekrarlar, kesintiye uğramış nekahet dönemi. Bol terleme, özellikle kafa. Yumurta için özlem. Ayrıca tebeşir, toprak, kömür, kurşun kalem gibi hazmı zor şeyler için can atıyor. Kolay soğuğu yakalar. Soğuk havaya duyarlı.

DULCAMARA

Erüpsiyonlar pullu, kalın, huysuz, nemli ve kanamalıdır. Siğiller büyük, pürüzsüz, etli ve düzdür. Kaşıntı. Vücudun her yerinde kalın kabuk. Acıyan yerlerde küçük bir çıban.

BROMIUM

Akne, kaynar, püstüler. Kollarda ve yüzde kaynar. Akşamdan gece yarısına kadar, sıcak bir odada oturmak.

KALI IODIDE

Akne, küçük kaynar. Daha da kötüsü, herhangi bir örtü, yoğun vücut ısısı. Mor lekeler, bacaklarda daha kötü. Göz kapakları, ağız, küçük dil vb. ödemli şişliklere eğilim.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Deri kalın ve sertleşmiş. Şiddetli kaşıntı. Saldırgan salgılar. Daha kötü sıcaklık. Sıcak içecekleri ve yiyecekleri tercih eder. Tatlılar için özlem. Şişkin karın.

NATRUM MURIATICUM

Yağlı, kuru, sert, sarı, sağlıksız cilt. Saç kenarlarında kuru döküntüler. Eski yara izlerinin kızarıklığı. Zayıflama, özellikle boyunda. Tuzlu ve tuzlu yiyecekler için özlem.

RANUNCULUS BULBOSUS

Veziküler ve püstüler döküntü. Yanma ve yoğun kaşıntı. Daha kötü temas. Sert dışkılar. Avuç içlerinde kaşıntı. Avuç içlerinde kabarcık gibi patlama.

SILICEA

Gül renkli lekeler, rahatsız edici irin ile göbekli patlamalar. Erüpsiyonlar sadece gündüz ve akşamları kaşınır. Her küçük yaralanma takviye eder. Hassas soluk mumlu cilt. Yaralar aniden ağrılı hale gelir. Büyük başlı, açık bıngıldak ve dikişli raşitik çocuklar. Şişmiş karın. Soğuk hasta, bol sıcak tutan giysiler ister. Ayaklarda, ellerde ve koltuk altlarında rahatsız edici ter.

SULPHUR

Her türlü deri döküntülerinde, veziküler, püstüler vb. özellikle ilaçlı sabun ve yıkama ile tedavi edilen, merhem ve lokal ilaçlarla baskılananlarda endikedir. Pis kokulu cildin kirli, pis görünümü. Kuru pullu sağlıksız cilt. Yatağın, örtünün ve gecenin sıcaklığından daha kötü. Açık havadan ve ortaya çıkarmaktan daha iyi.

THUJA OCCIDENTALIS

Örtülü parçalarda patlamalar ve çizilmeden sonra daha da kötüleşir. Anogenital bölgede siğil benzeri döküntü. Sol taraflı sevgi. Soğuk hasta. Terleme tatlı ve güçlü. Sabit fikirleri vardır.

Molluscum contagiosum rahatsızlığınız için homeopatik tedavi için bölgenizdeki homeopati eğitimi almış doktorlardan destek alabilirsiniz.

Yorum yapın