Cilt Çatlakları / Yarıkları için Homeopati Tedavisi

Cilt çatlakları yada yarıkları yada farklı bir tabir olarak deri çatlakları hemen hemen herkeste görülebilen bir cilt sorunudur. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülen bu sorun tıbbi terminolojide “Stria” olarak isimlendirilen deri çatlakları, derinin orta tabakası olan dermisteki destek dokularının zayıflaması sonucu, vücutta deri gerginliğine en fazla maruz kalan bölgelerde meydana gelen çizgi şeklinde izlerdir. İngilizce olarak stria distensae, stretch marks stria rubra gibi birçok isimle tanımlandırılırlar. Günümüz internetten araştırma devri olduğu için bu sorunlardan muzdarip herkesin aklında tek bir soru var… Cilt çatlakları geçer mi, cilt çatlakları nasıl geçer, cilt çatlakları nasıl giderilir, çatlaklara ne iyi gelir, cilt çatlakları tedavisi var mıdır gibi çok sayıda soruya cevap olması amacıyla cilt (deri) çatlakları – yarıkları ve homeopati tedavisi hakkında yazımızı sizler için hazırladık…

Çatlak/yarık, deride genellikle epidermise lokalize olan bir yırtıkıtr. Yoğun kuruluk ve kalınlaşmış cilt nedeniyle çatlaklar/yarıklar  oluşur. Sığ veya derin olabilirler ve kanayabilir veya ağrılı olabilen türleri bulunmaktadır.

Genellikle kuru cildin kademeli olarak ilerlediği görülür. Başlangıçta, kuruluk fazla rahatsızlığa neden olmaz. Kuruluk arttıkça cilt gergin, pullu, pürüzlü ve kaşıntılı hale gelir. Aşırı kuruluk, özellikle ayak tabanları gibi hareket sırasında esnemesi gereken bölgelerde, sonunda çatlaklar geliştiren cildin büzülmesine yol açar.

Etiyoloji

Pürüzlü ve çatlamış cilt hem iç hem de dış nedenlerden kaynaklanabilir.

Cilt kuruluğunun dış nedenleri şunlardır:

Çevresel etkiler

 • Olumsuz çevre: Çok sıcak, soğuk veya kuru hava cilt yüzeyinin nem seviyesini etkiler.
 • Hava değişiklikleri: En yoğun yazlar ve kışlar cilt kuruluğu semptomlarını kötüleştirir.
 • Ultraviyole güneş ışınları: Zararlı UV ışınları cildin erken yaşlanmasına neden olur ve bu yaşlanan cilt kuruluğa daha yatkındır.

Uygunsuz cilt bakımı uygulamaları

 • Sık el yıkama veya uzun sıcak banyoları içeren sık yıkanma, cilt bariyerini oluşturan doğal yağları yok eder.
 • Alkali sabunlar veya sert deterjanlar kullanmak cilt lipidlerini kuruluğa kadar giderir.

İlaçlar

 • Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, kan basıncını kontrol altına almak için kullanılan diüretikler gibi bazı ilaçlar ile böbrek sorunları için diyaliz, radyoterapi, kanser tedavisi için kemoterapi gibi bazı tıbbi tedaviler yan etki olarak cilt kuruluğuna neden olur.

Mesleki riskler

 • Bazı meslekler kuru cilt riskini artırır. Bu, çiftçi, balıkçı vb. gibi aşırı sıcak veya soğuk havaya maruz kalmanın veya kimyasallara örneğin temizlikçi, mekanik vb.’nin veya sık sabun ve deterjan kullanımının örneğin doktor, hemşire vb. .

Kuru cildin iç nedenleri şunlardır:

 •  Genetik faktörler: Sedef hastalığı, keratoz polaris, iktiyoz ve atopik dermatit gibi genellikle genetik olan ve semptom olarak cilt kuruluğunu içeren bazı tıbbi durumların olduğu görülmektedir.
 •  Hormonal etkiler: Östrojen ve testosteronun yanı sıra tiroid hormonları gibi belirli hormonların seviyelerindeki değişiklikler cildin lipid seviyelerini güçlü bir şekilde etkiler ve böylece kuruluğa neden olur. Kadınlarda, bu özellikle hamilelik sırasında veya menopozdan sonra fark edilir.
 •  Yaş: Cilt yaşlandıkça cildin nem içeriği ve cildin nem tutma yeteneği azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe susuzluk hissi azalır. Bununla birlikte ciltteki lipid üretimi azalır. Bu, cildin yaşlanmasına ve kırışıklıkların gelişmesine yol açar.
 •  Diyet: Vücuttaki diğer organlar gibi cildin de normal çalışması için yeterli miktarda besine ihtiyacı olduğu görülmektedir. Sağlıklı bir cilt için doğru miktarda bitkisel yağ ve vitamin, özellikle E vitamini ve C vitamini çok önemlidir.
 •  Sigara: Sigara, cilde kan akışını azaltan ve cilt metabolizmasını yavaşlatan toksinler içerir, bu da muhtemelen cilt kuruluğuna katkıda bulunur.

Klinik özellikler

Kuru cilt vücudun herhangi bir bölümünü tutabilir; ancak bazı alanlar diğerlerinden daha fazla kurumaya ve hatta pürüzlü ve çatlamaya daha yatkındır. Bu alanlar şunları içerir:

 •  Eller: Çatlaklar esas olarak derinin gergin olduğu eklem yerlerinde oluşur. Sık el yıkama, hava değişiklikleri ve alkali temizleyiciler kullanmak ellerin cildinin kurumasına neden olur.
 •  Ayaklar: Topuk bölgesindeki deri kurur ve çatlaklar oluşur.
 •  Dudaklar: Kuru dudaklarda çatlaklar oluşur.

Teşhis

Cildin görünümüne göre fizik muayene ile teşhis. Herhangi bir alerjene veya tahriş edici maddeye maruz kalma öyküsü ve eşlik eden diğer semptomların varlığı.

Cilt Çatlakları ve Yarıkları Sorununu Nasıl Yönetiriz

Genel önlemler

 • Çatlamış cilt bir alerjenden kaynaklanıyorsa, pürüzlü cildin tekrar oluşmasını önlemek için o alerjenle temastan kaçınılması tavsiye edilir.
 • Stres, sigara içmek ve çatlamış cildi kaşımak semptomları daha da kötüleştirebilir, bu nedenle bunlardan kaçınılmalıdır.
 • Giysiler için kokusuz kaliteli deterjanlar ve vücut için sabunlar kullanılması tavsiye edilir.
 • Kaliteli kokusuz nemlendiriciler kullanarak pürüzlü cildi iyi nemli tutmak, çatlamış cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Enfeksiyon kapma olasılığını önlemek için etkilenen bölge temiz tutulmalıdır.
 • Çatlak ve pürüzlü ciltte iz kalmaması için etkilenen bölgeyi iyi nemlendirmeli, gün içinde cildi kaşımamalı ve uyku sırasında kaşımamak için eldiven giymelidir.

Cilt Çatlakları ve Homeopati Tedavisi ve Remedileri (İlaçları)

Homeopati, 200 yıldan beri insanlığa şifa dağıtan bir sistem olarak günden güne büyümekte ve tüm dünyada uygulanmaktadır. Gücü, zihinsel, duygusal, ruhsal ve fiziksel seviyelerde iç dengeyi teşvik ederek hasta bireye bütünsel bir yaklaşım sergilediği için belirgin bir etki oluşturmaktadır.. Alerjik rinit söz konusu olduğunda, Homeopatide birçok etkili ilaç mevcuttur, ancak seçim, zihinsel ve fiziksel semptomlar göz önünde bulundurularak hastanın bireyselliğine bağlıdır. Cilt çatlakları ve yarıkları sorunlarının tedavisi için homeopatik bir reçeteleme için hasta bireye bütünsel yaklaşarak, mevcut olan tüm sıkıntılarını kapsayacak şekilde bir homeopatik reçeteleme yapılır. Cilt (deri) çatlakları ve yarıklarının homeopatik tedavisinde en çok kullanılan remediler (homeopatik ilaçlar) şunlardır;

Alumina

Çatlamış ve kuru yalpalayan cilt. Yatakta ısınırken dayanılmaz kaşıntı. Kanayana kadar kaşınmalı; sonra ağrılı hale gelir.

Anthracokali

Çatlaklar ve ülserasyonlar. Çoğunlukla burun deliklerinde, ellerde ve ayaklarda görülen kronik çatlaklar. Kaşıntı, geceleri daha kötü.

Bryonia alb

Dudaklar kavrulmuş, kurumuş ve çatlamış. Aşırı susama ile ağız, dil ve boğaz kuruluğu.

Calcarea fluorica

Çatlaklar ve yarıklar. Avuç içlerinde çatlaklar veya yarıklar veya sert cilt. Anüsün fissürü.

Condurango

Ağız köşelerinde derin, ağrılı çatlaklar. Muko-kutanöz çıkışlar hakkında fissürler oluşur.

Cistus canadensis

Ellerin derisi sert, kalın, kuru ve çatlaklıdır. Derin çatlaklar. Şiddetli kaşıntı. Uykuyu engelleyen kaşıntı.

Graphites

Meme uçlarında, ağızda, ayak parmakları arasında, uzuvların kıvrımlarında, anüste, kasıklarda ve kulakların arkasında çatlaklar. Kolayca kırılan ve yapışkan bir nem yayan kuru, pürüzlü, sinirli cilt. Çatlaklarda ham deri. Sağlıksız cilt, iyileşmesi çok yavaş.

Lycopodium

Topuklarda çatlaklar. Çatlaklar çok derin ve ağrılıdır. Topuklarda ve ayaklarda kaşıntı ve terleme. Ayak tabanlarında ve ayak parmaklarında ağrılı nasırlar.

Malandrinum

Kuru, pullu, kaşıntılı cilt; soğuk havalarda ve yıkamadan dolayı el ve ayaklarda oluşan pürüzler.

Mercurius iodatus flavus

Çatlaklarla ilişkili şiddetli kaşıntı, geceleri daha da kötüleşir. Ağrılı çatlaklar, iğneleyici ağrı, geceleri daha kötü ve basınç.

Mercurius iodatus ruber

Özellikle avuç içlerinde küçük çoklu çatlaklar. Dokunmak ağrı yapıyor ve süpürasyona eğilimli. Çatlaktan akıntı sarı, yapışkan ve rahatsız edicidir.

Petroleum

Kıvrımlarda, meme uçlarında ve parmak uçlarında derin çatlaklar. Cilt kuru, daralmış, çok hassas, pürüzlü ve çatlamış, kösele. Çatlaklar kolayca kanar. Parmak uçları her kış pürüzlü, çatlamış, çatlamış. En ufak bir çizik cildi pürüzsüzleştirir. Yanma ve kaşıntı, kızarıklık ve çiğ. Çatlaklı egzama ve sedef hastalığı. Kış mevsiminde çatlaklar daha da kötüleşir.

Pix liquida

Deri çatlamış. Dayanılmaz bir şekilde kaşınıyor; kaşındığında kanar. Ellerin arkasındaki döküntüler.

Sarsaparilla

Ellerde ve ayaklarda deri çatlamış. El ve ayak parmaklarında derin çatlaklar. Ağrı, kaşıntı ve çatlaklarla yanma. Cilt sertleşmiş. Yaz aylarında cilt şikayetleri.

Sulphur

Kaşıntı ve yanma ile çatlamış cilt, kaşınma ve yıkamadan daha kötü.   Sıcaktan, akşamdan, geceden ve nemli havadan daha kötü kaşıntı. Kuru, çatlamış ve pullu cilt. Kuru dudaklar. Cilt ısıya duyarlıdır ve ayakları sıcak olma eğilimindedir.

Xerophyllum

Cilt pürüzlü ve çatlamış; deri gibi hissediyor. Yoğun kaşıntı, batma ve yanma.

X-ray

Ağrılı çatlaklar. Ellerde, ayaklarda, dizlerde, eklemlerin ekstansör yüzeylerinde çatlaklar. Şiddetli kaşıntı ile kuru, çatlamış cilt, yatakta, akşamları ve geceleri daha kötü. Açık havada daha iyi.

Cilt (deri) çatlakları ve yarıklarınızı homeopati tedavisi ile iyileştirmek istiyorsanız, bölgenizdeki homeopati eğitimi almış doktorlara başvurabilirsiniz. Türkiye’deki homeopatları listelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın