Nistagmus (Göz Titremesi) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Nistagmus, gözlerin tekrarlayan, kontrolsüz hareketler yaptığı bir görme durumudur. Bu hareketler genellikle görüş ve derinlik algısının azalmasına neden olur ve denge ve koordinasyonu etkileyebilir. Oküler veya vestibüler sistem ve bağlantısının hastalık belirtisidir.

Nistagmus Türleri

İki tür nistagmus vardır: doğuştan ve edinilmiş.

Konjenital Nistagmus

Bu tip nistagmus bebeklerde, genellikle 6 hafta ile 3 ay arasında başlar. Bu durumdaki çocuklar, yan yana hareket eden her iki gözünde de olma eğilimindedir. Genellikle doktorlar çocuğun durumuna neyin neden olduğunu bilmezler. Bazen kalıtsaldır (ebeveynlerden çocuklara geçer).

Nistagmuslu çocuklar tipik olarak olayları “sallama” olarak görmezler. Bunun yerine, biraz bulanık görüşe sahip olabilirler.

Edinilmiş Nistagmus

Bu durum daha sonraki yaşamda ortaya çıkar. Ciddi tıbbi durumlar veya uyuşturucu ve alkol kullanımı dahil olmak üzere birçok nedeni vardır.

Nistagmus Nedenleri

Nistagmus aşağıdakilerle ilgili olabilir:

 • Ailede nistagmus öyküsü olması
 • Albinizm (ciltte renk eksikliği veya pigmentasyon)
 • Bebeklerde/çocuklarda katarakt, şaşılık ve odaklanma sorunları dahil olmak üzere çok çeşitli göz sorunları
 • Meniere hastalığı gibi iç kulak problemleri
 • Multipl skleroz
 • İnme (yaşlı insanlarda edinilmiş nistagmusun yaygın bir nedeni)
 • Kafa travması (genç insanlarda edinilmiş nistagmusun yaygın bir nedeni)
 • Lityum veya nöbet önleyici ilaçlar gibi bazı ilaçların kullanımı
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı

Nistagmus Belirtileri

Nistagmusun ana semptomu, kontrol edilemeyen hızlı göz hareketidir. Genellikle hareket yan yanadır. Ayrıca yukarı ve aşağı veya dairesel olabilir. Hareket, yavaş ve hızlı arasında değişebilir ve genellikle her iki gözde de olur.

Hızlı göz hareketine ek olarak, nistagmus semptomları şunları içerir:

 • Işığa duyarlılık
 • Baş dönmesi
 • Karanlıkta görme zorluğu
 • Görüş problemleri
 • Başı dönmüş veya eğik pozisyonda tutmak
 • Dünyanın sallandığını hissetmek

Nistagmus için Homeopatik Tedavi ve Remediler 

Nistagmus yada göz titremesi olarak bilinen rahatsızlık için başvuran bir hastaya öncelikle kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnez içerisinde hasta kişide nistagmus ile beraber yer alan diğer zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerde ki hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan kapsamlı bir değerlendirme ile hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda nistagmus için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

AGARICUS MUSCURIS -Sürekli geriye düşme dürtüsü ile belirgin ve kalıcı vertigonun eşlik ettiği nistagmus için yararlıdır. Göz kapakları ve yüz kaslarında seğirme vardır. Tipi hareket eder veya yüzer gibi göründüğünden okuma güçlüğü olduğu zaman verilir,Çift görme vardır, gözlerin kararması ve titremesi.

CUPRUM MET – Şiddetli kasılmalar ve kramplar ile nistagmus için yararlıdır. Gözlerin üzerinde ağrılar vardır. Göz kürelerinin kapalı göz kapaklarının arkasında hızla dönmesi veya bir yandan diğer yana yuvarlanması ile ortaya çıkar. Yörüngelerde morarmış ağrı vardır, gözleri daha kötü hareket ettirir.

CICUTA VIROSA – Düşme veya darbe sonrası spazmodik hareketlerle nistagmus için kullanışlıdır, okurken harfler yukarı aşağı hareket eder veya kaybolur. Kar, gözlerin yuvarlanması, sarsılma ve dik dik bakmanın etkileri için kullanışlıdır. Göz kapakları seğirir.

ZINCUM MET- Görmenin yarısında bulanıklık, daha kötü uyarıcılar ile nistagmus için faydalıdır. Göz kapaklarında ve iç açılarda şaşılık, kaşınma ve ağrılar olur. Sürekli hareket halinde olan ve hareketsiz kalamayan ayakların eşlik ettiği durumlarda faydalıdır.

Yorum yapın